Page 22 - BODRUMDERGI | ŞUBAT 2022
P. 22

EMLAK
BoKiradlık EvrBulmuak Imkâns’ız dHâle aGeldi
 Şule ALP | Gayrimenkul Danışmanı
Bodrum’da yaşanan gayrimenkul krizi hakkında bilgi veren Gayrimenkul Danışmanı Şule Alp, “Birçok büyükşehirde son aylarda kiralık daire sıkıntısı yaşanıyor. Ev bulmak çok zor. Kiralar önceki yıllara göre yüzde 50 oranında arttı. Öyle ki Istanbul’un bazı şehirlerde bu oran yüzde 100’lere çıktı. Bodrum’da da durum farklı değil. Geçen yıl 2 bin TL olan bir daire şu an 4 bin TL civarında” dedi.
Türkiye’nin çoğu şehrinde yaşanan kiralık ev bulma sorunu, Muğla’nın Bodrum ilçesinde büyük bir krize dönüştü. Bodrum’da 12 ay boyunca yaşayan yerlilerin kiralık ev bulmaları imkânsız hâle geldi. Şanslı olup bulabilenler ise aynı daireye önceki yıllara göre iki katı ücret ödemeyi kabul etmek zorunda. Öte yandan bazı ev sahipleri ilçede yaz sezonunda artan kiralar nedeniyle kira kontratlarını mayıs ayında sona erecek şekilde yapmak istiyor. Böylelikle kışın 2 bin TL olan daireyi yaz sezonunda 10 bin TL’ye kiralamak istiyorlar. Bazısı kışın boş kalmasını da göze alıyor.
Yaşanan artışın birçok nedeni olduğunu belirten Gayrimenkul Danışmanı Şule Alp şunları söyledi: “Pandemide inşaat sektörünün durmasıyla yeni yapılar yapılamadı. Eldeki stoklar eridi. Bodrum özelinde ise ilçenin nüfusu pandemide iki katına çıktı. Yazın üç katına çıkıp 1 milyonu aştığı oldu. 12 ay yaşayanların sayısı arttı ama daire sayısı aynı oranda artmadı. Bu nedenle de artık evler yerlilere bile yetmez oldu.
Yaz geliri yetiyor
Ayrıca ilçede gayrimenkul sorunu yaşanmasının bir diğer nedeni ise evlerin günlük, haftalık kiralama yapılması. Bu durum büyük
bir sıkıntı yaratıyor. Bir ay kiraya verilse en fazla 2 bin TL alınacak daireden, günlük kiralama yapılarak 200-300 TL gelir elde ediliyor. Bu da ayda ortalama en az 6-7 bin TL’yi buluyor. Bunu gören ev sahipleri de evi bir kişiye vermek yerine günlük kiralama yapmayı tercih ediyor. Ancak bu durum ciddi tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Öte yandan bu kiralamaları yapanlar yasadışı şekilde turizm faaliyeti gerçekleştirerek haksız rekabette bulunuyor.
Mayısta çıkma şartı
Bazı ev sahipleri şartlı kiralama yapıyor. Ev bulmak çok zor,
şanslı olup bulabilenleri ise ev sahiplerinin şartları bekliyor. Bazı
ev sahipleri, kira şartı olarak kiracının mayısta çıkmasını istiyor. Böylelikle evi kışın aylık kiralayıp yaz sezonunun açıldığı mayısta ise sezonluk kiralama yaparak yüksek gelir elde etmek istiyorlar. Örneğin 2 bin TL’lik bir ev sezonda aylık 5-6 bin TL’ye, hatta bazı bölgelerde 10 bin TL’ye kadar kiralanabiliyor. Böyle olunca da kışın boş kalmasını bile göze alıyorlar.”
  20

   20   21   22   23   24