Page 60 - BODRUMDERGI | ŞUBAT 2022
P. 60

BESLENME
 Kış Takviyesi
Kış aylarında genellikle enfeksiyon hastalıkları, grip ve nezle gibi sağlık sorunları baş gösterir. Bu hastalıkların çoğunun sebebi, vitamin ve mineral eksiklikleridir. Kış aylarında direnci düşen vücut, hastalıklara daha açık hâle gelir, vitamin ve minerallere her zamankinden fazla ihtiyaç duyar. Beslenmeye dikkat ederek bu gibi hastalıklardan kurtulmak ve hatta bunları önlemek mümkün...
o C vitamini
Kış aylarında bağışıklık koruyucusu olan C vitamini daha çok turunçgillerde mevcuttur. Kış aylarında bağışıklık sistemini korumak ve güçlendirmek için düzenli olarak
C vitamini tüketmelisiniz. Başlıca C vitamini kaynakları; kuşburnu, yeşil biber, maydanoz, mandalina, portakal, kivi ve limondur.
o Demir
Düşük bir demir seviyesinin en büyük belirtisi hâlsizlik
ve yorgunluktur. Kadınlarda dönemsel olarak daha çok demir eksikliği çok yaşanır. Ispanak, brokoli, badem, ay çekirdeği gibi kuru yemişler ve tam buğday ürünlerinden demir ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. C vitaminiyle birlikte kullanımı demir emilimini arttıracaktır.
o D vitamini
D vitaminin en ideal kaynağı güneştir. Güneşten uzak kalınan kış aylarında vücut, gerekli D vitaminini alamaz. Bu yüzden D vitaminini besinlerle birlikte takviye olarak almak gerekir. D vitamini stokları azaldığında, hâlsizlik, bitkinlik, kas ve eklem ağrıları, bağışıklık kaybı görülür. Bu da birçok kronik hastalıkların oluşumuna zemin hazırlar. Uzmanlar tarafından genel sağlığın korunması adına her gün D vitamini alımına önem verilmesi tavsiye ediliyor. Havuç, brokoli, mantar, yağlı balıklar, hayvansal ürünler, süt ürünleri, tahıl, badem sütü gibi bitki bazlı süt çeşitleri, Soya/Soya Peyniri D vitamini açısından zengin gıdalardır.
o Omega-3 yağ asitleri
Konumuz her ne kadar vitaminler olsa da omega-3 olmadan olmaz. Omega-3 takviyeleri ruh hâlinizi yükseltmeye ve zihinsel yoğunluğunuzu arttırmaya yardımcı olacaktır. Yapılan araştırmalar, yağ asitlerinin insan vücudu için çok güçlü ve mutlaka alınması gereken yağlardan olduğunu gösteriyor. Vücudunuzun eksik omega-3 yağ asitlerini karşılamak için yağlı deniz balıkları (somon, sardalya, ton balığı) yumurta, keten tohumu, chia tohumu, ceviz, bitkisel yağlar (keten tohumu yağı, soya fasulyesi yağı, kanola yağı) tüketmelisiniz.
 58

   58   59   60   61   62