Page 80 - BODRUMDERGI | ŞUBAT 2022
P. 80

 10 Kadından 7’si Yorgun Görünmekten Rahatsız
Araştırma sonuçlara göre; 25-50 yaş arası her
10 kadından 7’si cildinin yorgun görünmesinden rahatsızlık duyuyor. Bu oran, dermal dolgu uygulamalarıyla ilgili farkındalığı olan kadınlarda olmayanlara göre öne çıkıyor. Yorgun görünümü; yüzde 23 ile sarkık görünüm, yüzde 19 ile üzgün görünüm ve yüzde 16 ile kızgın görünüm takip ediyor. Katılımcıların sadece yüzde 12’si yüz görünümleriyle ilgili bir şikayetleri olmadığını belirtiyor.
Dolgu Yaptırmanın 3 Motivasyon Kaynağı
Araştırmanın sonuçları Türkiye’deki kadınların dermal dolgu yaptırma kararındaki en önemli 3 motivasyon kaynağını da ortaya koyuyor. Cilt yorgunluğu, daha genç görünüm ve çekici bir yüze sahip olmak motivasyonu kaynaklarında ilk üçte yer alıyor. Daha önce dermal dolgu yaptırmamış katılımcılarda yüzde
20 oranında cilt yorgunluğu öne çıkarken, daha önce işlem yaptırmış olan katılımcılarda birinci öncelik yüzde 23 oranında daha genç bir görünüm kazanmak. Kadınların yüzde 16’sı ise dermal dolgu uygulamaları ile daha çekici bir görünüme sahip olmayı hayal ediyor. Bununla birlikte kadınların yüzlerinde en memnun olduğu bölge gene yüz şekli iken, en memnun olmadıkları durum cilt kalitesi ve cildin nemlilik derecesi.
Birinci Öncelik Doğal Görünüm
Araştırma sonuçlarına göre; daha önce dermal
dolgu uygulaması yaptıran kişilerin yüzde 80’e
yakını uygulamadan memnun kaldığını belirtiyor. Memnuniyet sebepleri arasında, doğal görünmesi
ve uygulamanın fark edilmemesi yüzde 65 oran ile öne çıkıyor. Katılımcıların yüzde 62’si ise yaptırdığı uygulamanın beklentilerini karşılaması nedeniyle memnun olduğunu açıklarken, yüzde 59’u hekiminden duyduğu memnuniyeti önceliklendiriyor.
En Önemli Etken Uzman Hekim
Araştırmaya katılan kadınların yüzde 46’sı dermal dolgu ile ilgili farkındalığa sahipken, bu kitlenin sadece yüzde 7’si uygulama yaptırdığını belirtiyor. Bununla birlikte farkındalığı olan her 10 kişiden ortalama 7’si önümüzdeki 2 yıl içinde dermal dolgu yaptırmayı düşünüyor. Araştırma sonuçlarına
göre; dermal dolgu yaptırmayı düşünen kadınların uygulama hakkındaki bilgi seviyesi, yaptırmayı düşünmeyenlere kıyasla anlamlı derece yüksek. Bununla birlikte araştırmaya katılan kadınların ortalama yüzde 36’sı dermal dolgu ile ilgili çekincelerinin giderilmesindeki en önemli faktörün uzman hekim ile birebir görüşme olduğunu belirtiyor.
Yüzde 96’sı Yeniden Uygulama Yaptırmak İstiyor
Sonuçlara göre; daha önce dermal dolgu uygulaması yaptıran kadınların ortalama yüzde 97’si 2 yıl içinde uygulamayı tekrarlatmayı düşünürken, yarısından fazlası aynı hekim ile devam etmeyi düşündüğünü belirtiyor. Uygulamayı tekrarlatmadaki öne çıkan en önemli motivasyon, sevilen görünüme yeniden sahip olmak iken, her 3 kadından birinde yeni bir bölgeye uygulama yaptırma motivasyonu bulunuyor.
   78


   78   79   80   81   82