Page 9 - BODRUMDERGI | ŞUBAT 2022
P. 9

  AB işaretli ilk zeytinyağı
Törende konuşan Muğla
Valisi Orhan Tavlı, zeytin
ve zeytinyağının tarihin her döneminde pek çok medeniyet tarafından şifa kaynağı görülerek, umudun, bolluğun, mutluluğun sembolü olduğunu söyledi. Muğla’daki 17 milyon zeytin ağacının 11 milyonunu tek başına Milas’ın barındırdığını belirten Tavlı, “Milas zeytinyağı, yoğun aroması ve kalitesiyle diğer zeytinyağlarından ayrılmaktadır. Milas zeytinyağı, Avrupa Birliği tarafından verilen Uluslararası Coğrafi Işarete sahip ilk ve tek Türk zeytinyağıdır. Bu tescil
Milas zeytinyağının kalitesini garantilemiştir” dedi. Tavlı, Milaslı zeytin ve zeytinyağı üreticilerini tebrik ederek, hasadın bol ve bereketli olmasını diledi.
Talep artacak
Muğla Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak da Muğla ve ilçelerinde yürüttükleri tarımsal destekleme projeleri ile zeytin
ve zeytinyağının kalitesinin artırılmasına destek verdiklerini söyledi. Ileriki yıllarda zeytin ve zeytinyağı talebinin artacağını öngördüklerini kaydeden Saylak, kaliteli zeytin ve zeytinyağı verimi sağlayabilecek zeytinliklerin korunması ve geliştirilmesi hedefiyle çalıştıklarını belirtti.
İktidar ve muhalefet bir arada
Şenlikte, AK Parti Muğla Milletvekilleri Mehmet Yavuz Demir ve Yelda Erol Gökcan, CHP Muğla milletvekilleri Mürsel Alban, Suat Özcan ve Burak Özbay, IYI Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat da zeytin ve
zeytincilikle ilgili konuşma yaptı. Konuşmaların ardından alanda kurulan zeytin ve zeytinyağı stantları gezildi.
Muğla Tarım ve Orman Müdürlüğü de Milas yangınında zarar gören mahallelere memecik türü zeytin fidanı desteğinde bulundu.
 07


   7   8   9   10   11