Page 60 - LCW LIFE | TEMMUZ 2020
P. 60

bizden haberler - news
LC WAIKIKI ILE
EVDE KEYİFLİ MOLALAR
BULUŞMALARIMIZI TAMAMLADIK
WE HAVE COMPLETED OUR ENJOYABLE BREAKS AT HOME WITH LC WAIKIKI
Covid-19 salgınıyla birlikte evlerimizden çalışmalarını sürdürdüğü- müz LC Waikiki ile Evde Keyifli Molalar başlıklı canlı yayınlarımızın yeni normalimizde ofislerimize dönerken veda haftasını gerçek- leştirdik. 6 hafta boyunca devam eden yayınlarımızla hem ruhu- muza hem bedenimize zaman ayırarak kendimizi güçlendirdik.
ENJOYABLE BREAKS AT HOME
 With the Covid-19 pandemic, we organized Enjoyable Breaks at Home
with LC Waikiki since we had to work from home. As we are returning
to experience the new normal in the offices, we completed the final live broadcast in this context. We have strengthened ourselves by spending time for both our soul and body with our live programs that continued for 6 weeks.
n Meditasyon ve Pilates yayınlarıyla birlikte zihnen ve bedenen iyiyi çağırdığımız ve iyiyi düşündüğümüz kendimize özel anlar oluşturduk.
n Psikolog ve Diyetisyen yayınlarıyla yeni normaldeki kaygılarımızın ruhsal sağlığımız üzerindeki etkisini en aza indire- rek aynı zamanda fiziksel hareketsizliğimizin ve sağlıksız beslenmenin önüne geçmeyi hedefledik. Hem ruh hâlimizin hem de bedenimizin sağlığını bu dönemde oldukça önemsedik.
nTümbunlarlabirlikteyenihobilerkeşfederek kendimiz için zevkli uğraşlar edinme noktasın- da da Karikatür Çizimleri, Ev için Fikirler & Ken- din Yap Fikirleri, Evde Fotoğraf Çekme Nokta- ları gibi yayınlar yanında hem ev yaşantımızda hem de dünyamızda ‘Sürdürülebilirlik’ üzerine sohbetler ettik.
n Olabildiğince keyifli ve bilgilendirici geçirme- yi hedeflediğimiz bu süreçte içindeki cevheri, sahip olduğu yetkinlik ve bilgilerini paylaşarak evde motivasyonumuzu yükselten, destek ve- ren tüm katılımcılarımıza teşekkür ederiz.
n With Mediation and Pilates live programs, we summoned the physical and mental goodness and created special moments for ourselves.
n By organizing live programs with Psychol- ogist and Dietitian, we aimed to minimize the effect of our concerns about the new normal on our mental health while we aimed to mini- mize the physical inactivity and unhealthy nu-
trition. We cared about our mental health as well as about our physical health during this period.
n Furthermore, we have discovered new hobbies, and we have chats on ‘Sustainability’ both in our home life and in our world with live programs such as Caricature Drawings, Ideas for Home & DIY Ideas, Points to Take Photographs at Home. n In this process, which we aim to spend as enjoyable and informative as possible, we would like to thank all our par- ticipants who have increased our motivation and support at home by sharing their capabilities, their competence and knowledge.
 58
 3
2
l
i
v
e
b
s
r
r
o
a
e
d
c
w
a
e
s
i
t
v
s
7
0
8
1
B
r
o
a
s
d
r
c
u
a
s
t
o
s
l
a
h
,
s
t
e
5
0
2
d
   58   59   60   61   62