Page 46 - Powrót do harmonii
P. 46

robimy to świadomie i z uwagą. Kiedy nauczymy się tej rzeczy, podświadomość przejmuje kontrolę. (Przypomnij sobie jak uczyłeś się jeździć na rowerze, najpierw uczyłeś się jak trzymać równowagę, jak szybko pedałować, aby się nie wywrócić i jak zachować się w momencie, kiedy użyłeś pierwszy raz hamul- ców. A teraz? Teraz możesz podczas drogi rozmawiać i nawet nie skupiasz się na tym, czego się uczyłeś, ponieważ stało się to Twoim nawykiem).
Dzięki świadomości możesz również oceniać i porównywać, dzięki temu możesz sprawdzać jakie doświadczenia Cię wspie- rały a jakie nie, możesz zauważyć co daje Ci pożytek.
Świadomość nie posiada pamięci. Liczy się dla niej tylko to, co aktualnie odbiera. Działa tylko w chwili teraźniejszej. Można być świadomym tylko w teraźniejszości. Świadomość jak już pewnie zrozumiałeś, jest narzędziem do odbierania informa- cji. Nie posiada ona również przyzwyczajeń. Reaguje na aktu- alne rzeczy i porównując je, wybiera dalsze działania. Ocena ta wynika z poprzednio uzyskanej wiedzy i poglądów, które znaj- dują się w podświadomości.
Przykład: Jako dziecko przygniotły Cię zamykające drzwi pocią- gu, pociągi jako symbol stały się zagrożeniem, teraz myśląc o pociągach podświadomie reagujesz np. lękiem. Stało się to poglądem, że są złe i niebezpieczne. Plus jest jednak taki, że poglądy możesz zmieniać dzięki świadomości i kierować reak- cjami podświadomości, ponieważ jest ona głównie świadomo- ścią reagującą, nie posiada własnej oceny, nie zna dobra ani zła, słusznych i niesłusznych rzeczy. Po prostu reaguje tym, co zostało do niej „wrzucone” i co stało się przekonaniem.
Prawidłowe kierowanie świadomością wybiera jak ma się przejawiać w tej rzeczywistości, dzięki temu uczy podświado- mość jak żyć i jak reagować. Dlatego Twoim zadaniem będzie uczyć podświadomość, co może robić i jak chcesz, aby reagowa-
46 Maciej Urmański


































































































   44   45   46   47   48