Page 57 - 01_LiryDram
P. 57

otrzymał w 1958 roku dla nowojorskiego Seagram Building. Zamówienia nie dokoń- czył, zwrócił pieniądze, a obrazy przekazał do londyńskiej Tate Gallery. Bardzo mu za- leżało na sukcesie finansowym, a im bar- dziej go osiągał, tym częściej zamykał się w swojej pracowni.
W maju 2012 roku dom aukcyjny Chri- stie’s w Nowym Jorku sprzedał obraz Mar- ka Rothki Pomarańczowe, czerwone, żółte z 1961 roku za 86,9 mln dolarów – tym sa- mym padł rekord na najdroższe dzieło sztu- ki współczesnej. Płótno pochodziło z kolek- cji Davida Pincusa.
Drugim w kolejności najdroższym obrazem Rothki jest Biały środek (żółty, różowy, la- wendowy) z 1950 roku sprzedany w maju 2011 roku przez Dom Aukcyjny Christie’s za 72,8 mln dolarów.
Jak powiedział prowadzący panel zna- ny polski marszand i kolekcjoner Andrzej Starmach – cena jednego obrazu Marka Rothki to jest mniej więcej wartość rocz- nego rynku sztuki w Polsce... I tę wartość podjęli się analizować: Marta Kołakow- ska – właścicielka Galerii LETO, Agniesz- ka Tarasiuk – kuratorka Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikar- ni i projektantka wystawy Marka Roth- ki w Muzeum Narodowym w Warszawie, Adam Niewiński – ekonomista, Prezes Zarządu Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. i Juliusz Windorbski – Prezes Zarzą- du DESY Unicum, w której skład wchodzą galerie i dom aukcyjny.
Finisaż
Wykład reżysera Isy’ego Morgenszterna i warsztaty w ramach Spotlight Kids – plat- formy promocji sztuki współczesnej dla
Bez tytułu, 1953, technika mieszana, płótno,
195 × 172,1 cm, National Gallery of Art, Waszyngton, dar The Mark Rothko Foundation, Inc. 1986.43.135. Copyright © 1998 Kate Rothko Prizel i Christopher Rothko. Fot. dzięki uprzejmości National Gallery of Art, Waszyngton
dzieci to tylko niektóre spośród licznych atrakcji, które z tej okazji czekały na gości Muzeum w ostatni weekend wakacji. 31 sierpnia i 1 września gmach przy Alejach Jerozolimskich 3 był otwarty dla zwiedzają- cych wyjątkowo do godz. 21:00.
Wystawa zamknęła obchody Roku Jubile- uszowego 150-lecia Muzeum Narodowego w Warszawie pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Broni- sława Komorowskiego.
Źródło: Muzeum Narodowe w Warszawie
październik 2013 LiryDram 55


































































































   55   56   57   58   59