Page 26 - ITReseller_kwiecien2017
P. 26

» TEMAT NUMERU | RYNEK DRUKU
Wartość rynku druku nadal w dół
Z Rafałem Ornowskim, pełnomocnikiem zarządu firmy Action ds. marki, rozmawia
Mieczysław T. Starkowski
Jakie są tendencje na rynku druku na świecie? Czy rzeczywiście druku- je się mniej?
– Z pewnością nie ma już na rynku dru- ku tak dużych spadków, jakie miały miej- sce w ostatnich latach, kiedy pojawienie się nowych technologii powstrzymało dynamiczny rozwój materiałów druko- wanych. W mojej opinii teraz, czyli po okresie boomu na cyfrowe dokumenty czy zdjęcia, sytuacja na rynku się ustabi- lizowała pod względem ilości, co nie jest jednoznaczne z wartością rynku, która z roku na rok spada.
Co to oznacza dla producentów i re- sellerów?
– To sygnał dla wszystkich uczestników rynku, że druk – choć wypierany przez wszechobecną elektronikę – nie zanik- nie całkowicie. Przynajmniej nie stanie się to w najbliższych kilku latach. Ma- ło tego, z ostatnich badań naukowych wynika, że treść drukowana jest nie tyl- ko zdrowsza dla oka, ale też dużo lepiej przyswajana przez ludzki wzrok niż ta dostępna na nośnikach elektronicznych. To ciekawe, zwłaszcza w kontekście ma- teriałów drukowanych, które mają słu- żyć przyswajaniu wiedzy. Bo pokazuje, że nowoczesne technologie nie będą miały szansy aż tak bardzo konkurować z drukiem.
Dane z najświeższego raportu IDC mówią o tym, że w końcu 2016 r. ry- nek urządzeń drukujących wyszedł na plus. Czy to też sygnał ożywienia?
– Zdecydowanie za wcześnie na fe- rowanie takich wyroków. Producenci materiałów eksploatacyjnych (zarówno oryginalnych, jak i alternatywnych), któ- rzy pozostali na rynku po latach cięż- kiej walki o zapewnienie sobie dobrego miejsca na nim, są już na tyle wytraw- nymi graczami, że powinni uważać na wyciąganie zbyt pochopnych wnio- sków. Proszę spojrzeć na udział w ryn- ku marek Activejet i Actis. W pierwszym półroczu 2016 r., czyli w okresie recesji w segmencie druku, nasze obie mar- ki miały ponad 33-proc. udział w rynku
Dziś klienci już wiedzą, że za produkty klasy premium, za którymi faktycznie stoi najwyższa jakość
i dbałość o standardy, nie mogą zapłacić
jak za produkty klasy ekonomicznej. I na tym opiera się filozofia naszych marek.
zamienników. Nie byłoby tak dobrych wyników, gdyby nie nasza długofalowa strategia oparta na budowaniu warto- ści naszych produktów. Dla resellerów i klientów końcowych, którzy docenia- ją renomę tych brandów, bardzo liczy się taka strategia, bo przekłada się na ich biznes.
Można w takim razie powiedzieć, że państwa sukces jest też ich sukce- sem.
– Dokładnie tak. Śledzimy najnowsze trendy na światowych rynkach, dbamy o najwyższe standardy, gdyż wiemy, że tylko taka polityka, oparta na wzajem- nym zaufaniu, przyniesie obopólne ko- rzyści.
Rozumiem, że stąd wynikła też de- cyzja o rebrandingu Activejet?
– Tak, rebranding Activejet to natural- na konsekwencja nieustannego inwe- stowania w rozwój marki. Nasza  rma kładzie duży nacisk na zintegrowane i długoterminowe podejście do rozwo- ju. Dlatego stale dbamy o najwyższy po- ziom jakości, a także poszukujemy inno- wacyjnych rozwiązań w zakresie iden- ty kacji wizualnej, dostosowywania się do potrzeb klientów oraz współpracy sponsoringowej. To właśnie te aspekty stały się kluczowymi elementami, które wyznaczyły kierunek wdrożonych dzia- łań. Ich kwintesencją jest nowy logotyp. Podkreśla on nowoczesność oraz naj- wyższą jakość produktów.
Skoro o jakości mowa, na rynku wciąż żywa jest debata: co wybrać? Drukar- kę atramentową czy laserową? I czę- sto nie chodzi o cenę, tylko o jakość drukowanych materiałów.
– Zgadzam się. Dziś klienci już wiedzą, że za produkty klasy premium, za któ- rymi faktycznie stoi najwyższa jakość i dbałość o standardy, nie mogą zapłacić jak za produkty klasy ekonomicznej. I na tym opiera się  lozo a naszych marek. Klienci, którzy chcą produktów wysokiej jakości, sięgną po tusze i tonery Active- jet. Natomiast tam, gdzie kluczowym
26 iT Reseller
nr 3–4 (301-302) • marzec 2017


































































































   24   25   26   27   28