Page 18 - 39_LiryDram_2023
P. 18

   część obwodów żytomierskiego i kijow- skiego). Obecnie ich zasobność szacuje się na ok. 135 ton. W rejonie wsi Klesów (okolice Żytomierza) znajduje się drugie co do wielkości w Europie złoże bursztynu. Najbardziej perspektywicznym obszarem pod względem występowania kamieni ju- bilerskich jest Wołyń, na terenie którego skoncentrowane są znane na całym świecie złoża pegmatytów, z których eksploatuje się wysokiej klasy topazy, beryle, moriony i kryształy górskie.
Obszar Zagłębia Wołyńsko-Podolskiego, le- żącego w granicach Ukrainy, dostarcza do- skonałych surowców skalnych. Występuje tu kilkanaście różnorodnych granitoidów i sjenitów, w tym czerwone po wypolero- waniu dekoracyjne granity Rapakiwi oraz iryzujące labradoryty barwy niebiesko- czarnej i zielonkawej.
źródło: Polska Akademia Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie, https://mz.pan.pl/pl/ surowce-mineralne-ukrainy/
* Wg szacunków analityków (SecDev) war- tość wszystkich złóż surowców kopalnych Ukrainy można ocenić na około 26 bilio- nów dolarów.
* Przed początkiem rosyjskiej okupacji Kry- mu, w 2013 roku, europejskie firmy szu- kały ukraińskich partnerów, by zastąpić nimi chińskich producentów (Chiny po- zostają źródłem 98 proc. dostaw metali ziem rzadkich dla Europy). Europa przy- gotowywała się do przejścia w 2022 roku na import m.in. litu z Ukrainy, by zastąpić chińskie dostawy.
Trzecia seria
W 2023 roku ukazała się trzecia seria „Biblio- teki Poezji Ukrainy”. A w jej ramach tomy po- etyckie: Julia Browarna / Krzysztof Czyżewski, Jaryna Burban / Katarzyna Szweda, Jaryna Czarnohuz / Bohdan Zadura, Anna Malihon / Jakub Kornhauser, Krzysztof Czyżewski, Pawlo Wyszebaba / Leszek Szaruga, Jurij Zawadski/ Janusz Radwański, Ołena Pryłucka / Jakub Pszoniak, Lubow Jakymczuk, Produkcja czu- łości/ Aneta Kamińska, Marianna Kijanowska, Fotosynteza/ Aneta Kamińska, Łesyk Panasiuk, Rozrzucone twarze/ Aneta Kamińska
[red.]
*Biblioteka Poezji Ukrainy powstaje w obliczu wojny i ma swoje źródło w przekonaniu, że literatura nie jest strefą autonomiczną, lecz głęboko rezonuje z rzeczywistością, noszą- cą piętno wojennej tragedii. Nie chodzi tu- taj o „temat wojny” jako jeden z możliwych tematów wierszy, lecz o ukraińskie poesis – słowo w działaniu w sytuacji granicznej. Idea publikowania poezji ukraińskiej, two- rzonej w obliczu trwającej od 2014 roku ro- syjskiej agresji i tłumaczonej przez poetki i poetów z Polski, zrodziła się w Międzyna- rodowym Centrum Dialogu im. Czesława Miłosza w Krasnogrudzie w ramach progra- mu Pogranicze/Ukraina. Jest to wspólna ini- cjatywa oficyn wydawniczych „Dżezwa” ze Lwowa i „Pogranicze” z Sejn/Krasnogrudy. Nawiązuje ona do Biblioteki Pisarzy Saraje- wa, zainicjowanej przez Pogranicze i nieza- leżne wydawnictwa z Sarajewa, Belgradu i Lublany, podczas trwającej jeszcze wojny w byłej Jugosławii.
   16 LiryDram kwiecień-czerwiec 2023

























































































   16   17   18   19   20