Page 131 - 27_LiryDram_2020
P. 131

SIUSIAJĄCY CHŁOPIEC
MANNEKEN PIS
Manneken Pis to symbol Brukseli. Ta  gurka- fontanna przedstawiająca nagiego siusiającego chłopca mieści się na rogu dwóch uliczek niedaleko Grand Place. Wykonał ją z brązu
w 1619 r.  amandzki rzeźbiarz barokowy Jerome Duquesnoy. Wokół rzeźby krąży kilka legend. Jedna z nich mówi, że w XIV w. chłopiec, oddając mocz na palący się lont, uratował Brukselę
przed najeźdźcami, którzy podłożyli materiały wybuchowe w murach miasta.
Figura chłopca jest często ubierana w stroje o arowane przez różne delegacje państwowe, regiony, stowarzyszenia kulturalne i rzemieślnicze. Przechowywane są w Muzeum Miasta Brukseli.
SIUSIAJĄCY PIES
ZINNEKE PIS
Zinneke Pis to rzeźba siusiającego nierasowego psa z uniesioną nogą. Nie jest to jednak fontanna, jak w przypadku Manneken Pisa czy Jeanneke Pis. Figurę psa stworzył w 1999 r. belgijski rzeźbiarz Tom Frantzen. Zgodnie z zamysłem twórcy pies nienależący do konkretnej rasy miał symbolizować wielokulturowość Brukseli.
SIUSIAJĄCA DZIEWCZYNKA JEANNEKE PIS
W ostatnich dziesięcioleciach w Brukseli pojawiły się kolejne siusiające  gurki. W 1987 r. nieopodal miejsca, gdzie stoi Manneken Pis, umieszczono  gurkę-fontannę siusiającej dziewczynki – Jeanneke Pis, która potocznie jest nazywana siostrą Manneken Pisa.
kwiecień-czerwiec 2020
LiryDram 129


































































































   129   130   131   132   133