Page 151 - 27_LiryDram_2020
P. 151

Hammarskjöld był człowiekiem bardzo udu- chowionym, miał wewnętrzną potrzebę mo- dlitwy i medytacji. W siedzibie ONZ stwo- rzył miejsce skupienia przeznaczone dla lu- dzi różnych wyznań, gdzie mogli pójść, by się wyciszyć i pomodlić. Jednocześnie był zapa- lonym turystą. To prawdopodobnie zainspi- rowało jego wielbicieli do stworzenia miejsc do medytacji na Kungsleden, najpiękniej- szym szwedzkim szlaku, nie bez kozery na- zwanym „królewskim”, a tym samym upa- miętnienia tego wielkiego Szweda i jego my- śli. Między Abisko a Nikkalouktą jest siedem takich miejsc. Cytaty na kamieniach napisane są po szwedzku i przetłumaczenie ich nastrę- cza trochę trudności, ale przez to zmusza- ją do głębszej zadumy i myślę, że już w tym tkwi ich głęboki sens. Na trekkingu w gór- skim terenie niełatwo jest rozmawiać; zazwy- czaj idzie się gęsiego, często wieje i pada, co utrudnia konwersację, więc za najbliższych towarzyszy podróży ma się przede wszystkim swoje myśli. Właśnie z tych rozmów z sa- mym sobą i przemyśleń czerpiemy potem spokój ducha i siłę do działania.
Po powrocie z Kungsleden kupiłam w inter- netowym antykwariacie Drogowskazy i za- pewniam, że lektura książki to pożywka do głębokiej re eksji. Wiele cytatów z Hammar- skjölda już zawsze będzie ze mną. Ktoś może zarzucić, że dziś jesteśmy zalani taką ilością mądrych słów, tekstów, artykułów i książek, że po co nam jeszcze więcej słów, choćby nie wiem jak mądrych. Ale to słowa ukierunko- wują nasze myśli, a te popychają nas do dzia- łania. I są chwile w życiu, kiedy właśnie tych mądrych słów najbardziej nam trzeba.
Jadąc na Kungsleden, nie spodziewałam się, że przy okazji tej wyprawy odkryję postać Daga Hammarskjölda. Znów potwierdza się
stara prawda, że podróże kształcą, czasa- mi w zaskakujący sposób. Wszystkim lubią- cym piesze wędrówki polecam ten trekking, bo to jedno z najbardziej uroczych miejsc na naszej planecie i warto je odkryć. Swoją wyprawę opisałam w książce Moja przygo- da z Kungsleden. A przy okazji zachęcam do re eksji nad Drogowskazami Hammarskjöl- da. Może kogoś zainspirują, wskażą kieru- nek na trudnym życiowym zakręcie, a to przecież będzie już bardzo dużo.
Wszystkie cytaty pochodzą z książki Daga Hammarskjölda Drogowskazy w przekładzie ks. Jana Ziei, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Kraków 1967.
kwiecień-czerwiec 2020 LiryDram 149
Pierwsze polskie wydanie Drogowskazów
Daga Hammarskjölda z 1967 roku


































































































   149   150   151   152   153