Page 16 - 29_2020_LiryDram
P. 16

Niezależny teatr awangardowy
komuna.warszawa.pl
Rok 2020 to oczywiście rok pandemii. Ale dla Komuny Warszawa czas pe- łen przeciwności zaczyna się już w grudniu
2019. Wtedy, tuż po zakończeniu kosztow- nych adaptacji nowych przestrzeni na ce- le działań artystycznych oraz po ogłosze- niu naboru do rezydencji w 2020 roku, bu- dynek przy ul. Lubelskiej 30/32 – od 10 lat siedziba Komuny – zostaje zamknięty z po- wodu zagrożenia katastrofą budowlaną. Ko- muna z dnia na dzień staje się bezdomna, hasło sezonu, którego kuratorami byli Marta Keil, Grzegorz Reske i Tim Etchells – „Teren wspólny” – brzmi w tej sytuacji co najmniej dwuznacznie, zaś przyszłość całego progra- mu rezydencji staje pod znakiem zapytania. A to dopiero początek emocjonalnego i or- ganizacyjnego rollercoastera – bo tak moż- na nazwać to, co dzieje się przez kolejnych 12 miesięcy w Komunie.
Kilka dni po zamknięciu Lubelskiej 30/32 władze Warszawy i dzielnicy Śródmieście znajdują schronienie dla Komuny: umiej- scowiony w samym centrum miasta bu- dynek dawnej szkoły przy Emilii Plater 31. Skala budynku, sali widowiskowej, położe- nie to spełnienie marzeń o miejscu na roz- wój instytucjonalny i artystyczny. W ciągu zaledwie trzech tygodni Komuna naprędce
przystosowuje salę gimnastyczną i otwiera nową siedzibę pokazami spektakli Weroni- ki Szczawińskiej – kuratorki programu re- zydencji w Komunie w roku 2019 – właśnie nagrodzonej Paszportem Polityki!
Nowe miejsce to motywacja do jeszcze in- tensywniejszych działań – Komuna adaptuje nowe miejsce, pokazuje najlepsze spektakle, wybiera artystów i artystki programu rezy- dencyjnego... I wtedy przychodzi pande- mia i pierwszy lockdown. Plany szerokiego otwarcia miejsca dla środowiska sztuk per- formatywnych – rzeczywistego tworzenia „Terenu wspólnego” – muszą ulec zawie- szeniu. Komuna nie ustaje jednak w pracy – w czasie lockdownu remontuje sale dawnej szkoły, przygotowując się do otwarcia. Od początku maja, jeszcze przed odwołaniem zakazu działania teatrów, Komuna prezen- tuje trailery spektakli, których premiery ma- ją odbyć się jesienią, w formie instalacji ga- leryjnych. Festiwal zapowiedzi kończy się 12 czerwca. Wraz z końcem lockdownu zostaje odsłonięty neon zaprojektowany przez Tima Etchellsa: All the things that could happen next, który z dnia na dzień staje się nieod- łącznym elementem lokalnego krajobrazu, przyciągającym nie tylko publiczność, ale też przechodniów i turystów.
14 LiryDram październik–grudzień 2020


































































































   14   15   16   17   18