Page 26 - ITReseller_3-4_2015
P. 26
» SYSTEMY DRUKUJĄCE
WYDATKI NA DRUK MAJĄ SPORY UDZIAŁ W KOSZTACH funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Kluczową kwestią jest zatem właściwy dobór floty drukującej i sprawny przepływ informacji w organizacji. Aby obniżyć koszty drukowania, rekomendujemy wybór optymalnych rozwiązań dopasowanych do miejsca, specyfiki pracy i środowiska. Za każdym razem bierze się pod uwagę liczbę wytwarzanych dokumentów, ich rodzaj, sposób obiegu informacji i rozmieszczenie urządzeń drukujących. W ramach pakietu usług Optimized Print Services (OPS) zapewniony jest konsulting, wdrożenie urządzeń i oprogramowania oraz ich obsługa. Pozwala to na znaczne obniżenie kosztów druku dokumentów.
SZYMON SZCZUR
koordynator ds. Wsparcia Sprzedaży Rozwiązań Biznesowych w firmie Konica Minolta
na monitoring kosztów i rozliczanie ilo- ści wydruków. Zapewniają bezpieczną pracę w sieci i identyfikację użytkowni- ków oraz ich uprawnień.
Zarządzanie drukiem
Generalnie największym zaintereso- waniem cieszą się rozwiązania z zakre- su kontroli kosztów i bezpieczeństwa dokumentów, często nazywane syste- mami do zarządzania drukiem. Krótko mówiąc, administrator systemu może określić limity wydruków czy dostęp do pewnych opcji (np. druku koloro- wego), tworzyć reguły, aby pewne typy dokumentów były drukowane na urzą- dzeniach o niskim koszcie utrzymania, czy zastosować wydruk podążający, czyli możliwość realizowania wydru- ku na dowolnym urządzeniu w całym przedsiębiorstwie (po zalogowaniu się użytkownika). Poza tym tego typu sys- temy pozwalają na obrazowanie prac realizowanych na urządzeniu, a tym sa- mym dają wgląd w to, jak użytkownik postępował z dokumentem. Konica Mi- nolta ma w swojej ofercie również roz- wiązania Page Scope Enterprise Suite, SafeQ, Siteaudit. Dzięki tym aplikacjom wiadomo, ile dokumentów jest kopio- wanych, skanowanych i drukowanych. System autoryzacji umożliwia określe-
nie miesięcznych limitów wydruków dla poszczególnych działów w firmie lub ograniczenie liczby osób upoważ- nionych do drukowania w kolorze. Sa- ma świadomość pracowników, że są monitorowani, powoduje spadek kosz- tów nawet do 30 proc.
Różne modele dostaw
Coraz bardziej zróżnicowane są mode- le dostaw.
– Nasi klienci decydują się nie tylko na zakup sprzętu, ale również na jego dzierżawę lub outsourcing – podkreśla Michał Gembal, dyrektor marketingu firmy Arcus (polskiego przedstawiciela japońskiej Kyocery). – Niejednokrotnie chodzi o pełny outsourcing, czyli wyna- jem całego systemu urządzeń, łącznie z oprogramowaniem służącym do za- rządzania nimi (a pośrednio – także do zarządzania kosztami).
W ramach kontraktu outsourcingowe- go do biura klienta wysyłane są cza- sem osoby, które na miejscu opieku- ją się sprzętem. Niektórzy określają je mianem rezydentów. Są to ludzie za- trudnieni przez Arcusa, pracujący dla konkretnych klientów, dbający o to, żeby urządzenia sprawnie działały. To oni wymieniają tonery, dbają o dostar- czanie papieru, świadczą także usługi
serwisowe. Ich zakres zależy od wa- runków kontraktu. W pełni uprawnio- ne staje się zatem twierdzenie o opty- malizacji całego procesu – nie tyle na- wet drukowania, ale również obiegu dokumentów w firmie.
Samo urządzenie wielofunkcyjne jest centralnym elementem systemu elek- tronicznego obiegu dokumentów. Chociaż często dochodzi do swego ro- dzaju paradoksu. Spotykamy się nie- kiedy z sytuacją, w której wprowadze- nie elektronicznego obiegu dokumen- tów powoduje wzrost liczby wydruków z uwagi na to, że wiele osób jest przy- zwyczajonych do korzystania z wersji papierowej. Drukują dokument, by na- nosić zmiany na wersję drukowaną, co w oczywisty sposób wpływa na wzrost liczby wydruków.
Ciągle wiele osób nie zdaje sobie spra- wy, ile kosztuje wydrukowanie jed- nej strony. Dlatego decydują się na zakup urządzeń, które są tanie, jeże- li chodzi o jednorazowe koszty zaku- pu, natomiast później okazują się bar- dzo drogie w eksploatacji. Tymczasem warto pamiętać o całym procesie: od momentu zakupu, biorąc jednak pod uwagę także inne koszty – materiałów eksploatacyjnych, serwisu, składowa- nia tonerów i tak dalej. w
Drukarka HL-1210WE to kompaktowe i eleganckie urządzenie pracujące
w technologii monochromatycznego druku laserowego. Model drukuje z prędkością 20 stron na minutę, a pierwszy wydruk jest gotowy w czasie 10 sekund. Drukarka umożliwia tworzenie dokumentów wysokiej jakości, ponieważ maksymalna oferowana przez nią rozdzielczość druku wynosi 2400 × 600 dpi. HL-1210WE obsługuje wydajne tonery umożliwiające wydruk 1000 stron i wyposażona jest
w podajnik papieru mieszczący 150 arkuszy. Ponadto oferuje specjalną technologię zapobiegającą zacięciom papieru. O statusie urządzenia informują diody LED.
Model HL-1210WE oferuje szybki interfejs USB 2.0 i charakteryzuje się łatwą insta- lacją. Wykorzystuje aplikację Brother iPrint&Scan, która umożliwia bezpośrednie skanowanie do i drukowanie z urządzeń mobilnych, takich jak iPhone, iPad oraz tabletów i smartfonów korzystających z systemów Android czy Windows Phone.
26 iT Reseller
nr 3-4 (261-262) • marzec 2015