Page 109 - 19_LiryDram_2018
P. 109
Jeśli zaś chodzi o kupowanie, to zdarza się ono sporadycznie. Zapewne gdybym prze- jawiał większą aktywność handlową, czy- li jeździł na różne targi, zadbał o promocję czy nawet zwyczajną informację, udzielał się towarzysko, sprzedaż by wzrosła, ale ja zwyczajnie nie potra ę tego robić, a poza tym szkoda mi na to czasu, energii i siły, bo mam ich coraz mniej, a książek coraz wię- cej (tych wyjętych już z głowy, bo w głowie jest jeszcze przynajmniej kilka). Przeszko- dą jest też cena, bo dla wielu ludzi wyda- tek stu kilkudziesięciu złotych na książkę to abstrakcja, a nie każdy zdaje sobie sprawę, że te książki są ręcznie robione i w zniko- mych nakładach, nie należy ich więc po- równywać do wydawnictw liczonych w set- kach czy tysiącach egzemplarzy.
A czy młodzi ludzie czytają papierowe wy- dawnictwa? Tak, ciągle jeszcze czytają...
Jakie jest pana największe marzenie twór- cze i wydawnicze?
– Nie wiem. Coś tam mi się po głowie snu- je, ale staram się na to nie zwracać uwagi. Niech marzenia będą jak chmury pędzące po niebie. Wolę słońce, choć od lat mam na nie uczulenie i muszę chodzić szczelnie po- zakrywany.
Przyszłość drukowanej papierowej książ- ki. Czy istnieje? Czy też wkrótce zastąpi ją wyłącznie wirtualny obraz i tekst?
– Świetlana chyba ona nie będzie, ale to nie szkodzi. Książka nie zniknie. Tak jak foto- gra a nie zastąpiła malarstwa, lm teatru, muzyka mechaniczna muzyki żywej, druk kaligra i, tak i wirtualny tekst nie zastą- pi książki papierowej. To są inne byty, in- ne obszary.
kwiecień–czerwiec 2018
LiryDram 107
RADOSŁAW NOWAKOWSKI – pisarz, muzyk, tłumacz, projektant, wydawca. Urodził się w 1955 r. w Kielcach. Studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej. Nie buduje jednak domów, lecz książki. Od końca lat 70. zbudował ich ponad trzydzieści: napisał, narysował, przetłumaczył, zaprojektował. Sam je drukuje i oprawia. Prezentował je na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, targach
i festiwalach książki na całym świecie. Znajdują się w zbiorach wielu renomowanych bibliotek (m.in. Biblioteki Narodowej w Warszawie, British Library w Londynie, New York Public Library).
Zajmuje się także tłumaczeniami. Obszar jego zainteresowań obejmuje przede wszystkim antropologię i historię kultury oraz prozę, zarówno tę tradycyjną, jak i hipertekstową. Przetłumaczył około dwudziestu książek, które ukazały się nakła- dem Wydawnictwa Literackiego, Muzy, Ha!artu, Universitasu i innych.
Od 40 lat jest członkiem grupy Osjan, która była prekursorem tzw. muzyki świata, choć muzycy wo- leli określać ją mianem „muzyki fruwającej ryby”. Z grupą Osjan nagrał kilkanaście płyt i koncerto- wał w wielu krajach Europy. Współpracował też z innymi zespołami jazzowymi, rockowymi i fol- kowymi, jak również awangardowymi teatrami. Czasami występuje solo, grając Monodrum, który jest bardziej rodzajem spektaklu niż koncertem, jakby wybębnioną książką.
Projektuje też plakaty, okładki, książki. Za
swoją działalność artystyczną był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał m.in. Fryderyka (nagrodę przemysłu fonograficznego za płytę Księga liści z Osjanem), srebrny medal Gloria Artis (nagrodę Ministra Kultury), II nagrodę na Międzynarodo- wych Targach Książki w Seulu za Ulicę Sienkiewi- cza w Kielcach.
Mieszka w Dąbrowie Dolnej u podnóża Łysogór. Razem z żoną prowadzi wydawnictwo LIBERA- TORIUM (www.liberatorium.com).