Page 130 - 19_LiryDram_2018
P. 130
z czasem powolną tendencję do uspokoje- nia i syntezy.
Na wystawie zaprezentowane zostały rów- nież obrazy realistyczne, przedstawiające zupełnie inny typ malarskich doświadczeń, opartych na wyra nowanym studium ko- lorystycznym przedstawianych motywów. Realizm w twórczości artysty stanowi od- skocznię od jego sztuki nieprzedstawia- jącej, jest niejako swobodnym oddechem i dystansem od głównego nurtu.
Inną dziedziną zaprezentowaną na wysta- wie jest instalacjonizm. Artysta ustawił swoje instalacje na powierzchni około ty- siąca metrów kwadratowych. Są to w głów- nej mierze geometryczne struktury prze- strzenne utkane w naturalnej scenerii par- ku przy muzeum. Największa z nich, Gra- witacja upięta wewnątrz parku, wykorzy- stuje pnie drzew jako swoistą konstrukcję dla kilku tysięcy elastycznych i transpa- rentnych linek w identycznych interwałach. Tego typu instalacje są ogromnymi struk-
turami geometrycznymi pozostającymi w opozycji i kontraście do natury. W świetle sztucznym, w nocy prezentują się zupełnie inaczej niż w świetle dnia. Na cięgnach wi- dać olbrzymie, zwielokrotnione okręgi od- bitego światła, które przemieszczają się po linkach instalacji wraz z poruszaniem się zwiedzającego. Wszystkie instalacje mają jedną wspólną cechę – operowanie rytmem i geometrią. Multiplikacja tych rytmicznych ustawień powoduje u odbiorcy efektowne doznania estetyczne i tworzy poetycką ma- gię tych przestrzennych kontrastów.
Inną odmianą sztuki zaprezentowaną na wystawie jest rzeźba. Nie sposób było poka- zać duże i ciężkie rzeźby wykonane z wielo- tonowych głazów marmuru karraryjskiego. Można zobaczyć plansze prezentujące foto- gra e tych rzeźb.
Artysta zaprezentował także rzeźbiarstwo od strony kuchni. Wyeksponowane zosta- ły bozzetta, czyli szkice rzeźbiarskie. Moż- na zobaczyć, w jaki sposób opracowuje się
128 LiryDram kwiecień–czerwiec 2018
fot. archiwum artysty