Page 80 - 33_LiryDram_2021
P. 80

  była rzecz niezwykle twórcza, pasjonująca, ale jednocześnie bardzo pracowita.
Dobrze trafiony program
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, podczas wspomnianej konfe- rencji, przyznał natomiast że:
„Certyfikat dla małych księgarni” to wresz- cie dobrze trafiony program, który ma wzmocnić funkcjonowanie czy – jak nie- którzy uważają – wręcz ratować małe księ- garnie, czyli specyficzne instytucje kultury, które pełnią rolę nie tylko miejsca sprzedaży książek i tego wszystkiego, co kojarzy się z książkami, ale są takimi małymi domami kultury. Miejscami, gdzie ta kultura może być pogłębiona, gdzie kontakt z książką jest poszerzony, gdzie jest także czas na pewną refleksję. Są to miejsca bardzo cenne. A na rynku nie zawsze łatwo się takim instytu- cjom utrzymać.
Tak jak podkreślił wicepremier Gliński, waż- nym celem programu stało się więc wsparcie małych, niezależnych księgarni, które są nie tylko kluczowym elementem całego rynku książki, lecz także odgrywają rolę kulturotwór- czą. Program chce przede wszystkim zaha- mować obserwowaną od wielu lat tendencję dotyczącą spadku liczby małych księgarni, a dzięki udzielonemu wsparciu zapewnić im możliwość lepszej promocji czy usprawnie- nia bieżącej działalności (np. przez dokonanie odpowiednich zakupów sprzętowych). Cela- mi długofalowymi, pożądaną zmianą, której katalizatorem powinny być wyznaczone do spełnienia standardy księgarni z Certyfika- tem, są promocja twórczości polskich autorów czy zapewnienie większej biblioróżnorodno- ści oferty, w tym dostępu do oferty o tema- tyce regionalnej.
Promocja, koszty stałe i wyposażenie
O wsparcie finansowe w programie „Cer- tyfikat dla małych księgarni” mogą starać się podmioty prowadzące małe księgarnie, które rozumiane są jako sklepy stacjonarne zajmujące się sprzedażą detaliczną książek, w których co najmniej 50% przychodów po- chodzi ze sprzedaży książek, działają one poza krajowymi i międzynarodowymi sie- ciami handlowymi, a ich oferta kształtowa- na jest samodzielnie przez księgarza i obej- muje produkcję wydawniczą wielu oficyn. Jeden wniosek może dotyczyć jednego lub więcej niż jednego lokalu księgarni, przy za- łożeniu, że księgarnia może posiadać mak- symalnie dwie filie.
W ramach programu można ubiegać się o wsparcie finansowe przeznaczone na za- danie obejmujące kategorie wydatków, któ- re sami księgarze w badaniach ankietowych wskazali jako najbardziej znaczące i ważne, a więc: koszty konsultingu i promocji księgar- ni (w tym m.in. koszty założenia strony in- ternetowej czy różnych form reklamy), kosz- ty stałe utrzymania lokalu księgarni (w tym koszty mediów czy koszty usług księgowych) oraz zakup niezbędnego sprzętu i wyposa- żenia księgarni.
Wsparcie finansowe zadania wynosi do 30 tys. zł, a finansowy wkład własny nie jest wymagany. W pilotażowej edycji programu przeprowadzonej przez Instytut Książki w 2021 roku złożono ponad 170 wniosków, z których ponad 140 pozytywnie przeszło etap oceny formalnej. Wnioskodawcy pochodzili zarówno z większych miast, jak i z mniejszych ośrodków. Łącznie w procedurze konkursowej i odwoław- czej wsparcia udzielono 106 wnioskodawcom, w większości przypadków wyniosło ono mak- symalną kwotę, czyli 30 tys. zł.
78 LiryDram październik–grudzień 2021

























































































   78   79   80   81   82