Page 8 - 34_2022_LiryDram
P. 8

  „Jesteśmy tu. W Kijowie. Bronimy Ukrainy. I tak będzie dalej. Chwała naszym obrońcom. Chwała naszym obrończyniom. Nigdzie się nie wybieramy. Będziemy bronić naszej niepodległości”.
28 LUTEGO 2022 r. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej.
1 MARCA 2022 r. Parlament Europejski w rezolucji przyjął wniosek Ukrainy o status kandydata
i wezwał instytucje unijne do rozpoczęcia procedury rekrutacyjnej. Jednocześnie potępił „nielegalną, niesprowokowaną i nieuzasadnioną” inwazję na Ukrainę i udział w niej Białorusi, a także wezwał Rosję do natychmiastowego zakończenia działań na Ukrainie i wycofania wszelkich sił – wojskowych
i paramilitarnych z jej terytorium. Zażądał również uznanie przez Rosję integralności terytorialnej Ukrainy w uznanych przez społeczność międzynarodową granicach. Przewodnicząca PE podkreśliła też znaczenie walki z dezinformacyjną kampanią Kremla.
Pomimo apeli ukraińskich władz, NATO nie zamknęło nieba nad Ukrainą. W uzasadnieniu podano, iż „jedynym sposobem na realne wprowadzenie strefy zakazu lotów jest wysłanie samolotów NATO w ukraińską przestrzeń powietrzną i strzelanie do samolotów rosyjskich, co doprowadziłoby do wojny w całej Europie”.
15 MARCA 2022 r. UE wprowadziła czwarty pakiet sankcji gospodarczych i indywidualnych w reakcji na wojskową agresję Rosji na Ukrainę. Informacje dotyczących sankcji znajdziecie na https://www.consilium.europa.eu/pl/policies/sanctions/restrictive-measures- against-russia-over-ukraine/history-restrictive-measures-against-russia-over-ukraine/
16 MARCA 2022 r. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze uznał inwazję Rosji na Ukrainę za nielegalną. Tym samym Trybunał w Hadze odrzucił rosyjskie zarzuty o ludobójstwo
we wschodniej Ukrainie. Od wyroku nie ma odwołania.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 •PRZYPOMINAMY•PRZYPOMINAMY•PRZYPOMINAMY•
 1 MARCA 2014 roku Rada Federacji Rosyjskiej jednogłośnie przyjęła wniosek prezydenta w sprawie wydania zgody na użycie rosyjskich sił zbrojnych na terytorium Ukrainy. Działania Rosji na Krymie potępiło m.in. NATO oraz G7.
18 MARCA 2014 roku proklamowano w Moskwie aneksję Krymu (tak Republiki, jak i Sewastopolu) do Federacji Rosyjskiej jako dwóch jej podmiotów. Tego dnia Unia Europejska wprowadziła sankcje za bezprawną aneksję Krymu i Sewastopola, które w kolejnych latach były przedłużane.
18 MARCA 2021 roku Dzień Zjednoczenia Krymu z Rosją ustanowiono świętem narodowym.
 •PRZYPOMINAMY•PRZYPOMINAMY•PRZYPOMINAMY•
6 LiryDram styczeń–marzec 2022
 



















































































   6   7   8   9   10