Page 91 - 22_LiryDram_2019
P. 91

Dwór Krasi skich
były zabudowania folwarczno-gospodarcze z powozownią, ptaszarnią i zapleczem edu- kacyjnym. W 2014 roku ukończono budowę oranżerii, nawiązującej do dawnego kom- pleksu oranżerii i cieplarni, gdzie znajduje się sala koncertowo-teatralna i foyer oraz sale ekspozycyjne. W ubiegłym roku stwo- rzono tu ogród wertykalny i sale edukacyj- ne, gdzie można prowadzić lekcje muzealne i warsztaty dzięki aplikacjom dostosowanym do wieku turystów.
Historycznie w skład Zespołu wchodzi tak- że neoklasycystyczny kościół zbudowa- ny w latach 1874–1876 według projektu Wincentego Rakiewicza. Kościół stanął na miejscu murowanej kaplicy-rotundy wznie- sionej przez gen. Wincentego Krasińskiego w latach 1820–1822. Swoją wizytę w nim wspomina Stefan Żeromski w Dziennikach:
Weszliśmy do wiecznej sypialni smutnego ducha poezji polskiej.
Stoi tam na drewnianych podstawach sześć drewnianych trumien. Pośrodku stoi wielka dębowa, zwykłego formatu – to trumna Wincentego. Obok tej – czar- na, suknem obita, otoczona srebrną lamą,
mająca kształt zwykłej podłużnej skrzy- ni, ściętej cokolwiek w głowach. Pośrodku płaskiego wieka przybita mosiężna tabli- ca i dużymi literami wyryto na niej: „Zyg- munt Krasiński †1859”. Nic więcej. Obok dużej trumny małego ojca – mała tru- mienka czarna wielkiego syna. Wiesz, że on tu leży, i dziwno ci, że to ten sam dum- ny, nieprzebłagany wielki – w tej małej czarnej trumience. Głowa się usuwa na piersi, toczą się łzy po twarzy.
(...) Wobec tego prochu czujesz się tak nikczemnym i małym, tak dziwny wstyd uderza cię w twarz!... Ten „syn szlachec- ki” – wiecznie jednaki: śpi teraz z tym sa- mym słowem na trumnie, jakie miał za życia na ustach:
Duma bez pokory – to próżność; pokora bez dumy – to podłość.
(...) Jesteś w tym podziemiu Polakiem, czcicielem wielkiego prochu.
Mimo że Zygmunt Krasiński urodził się w Paryżu, a w późniejszych latach przez wiele miesięcy w roku mieszkał w warszaw- skim pałacu Krasińskich, lata dzieciństwa
styczeń-marzec 2019 LiryDram 89
Fot. archiwum Muzeum Romantyzmu w Opinogórze


































































































   89   90   91   92   93