Page 159 - 42_LiryDram_2024
P. 159
Liść Jesieni Tatrzańskiej”. Latem Zespół kon- certuje we Francji i Włoszech. Jesienią An- drzej Jakubiec objął artystyczne kierownic- two Zespołu.
W związku z tym, że do Zespołu co roku przy- bywali nowi członkowie, których w większości przypadków trzeba było uczyć podstaw tańca i śpiewu, od roku 1976 roku zaczęli pracować w Zespole instruktorzy. Byli nimi wybijający się członkowie Zespołu, najczęściej po dodat- kowych kursach instruktorskich. Instruktorzy wraz z kierownikiem artystycznym tworzyli Radę Artystyczną Zespołu. W latach 1976 – 1980 instruktorami w Zespole „SKALNI” byli: Władysław Trebunia-Tutka, Stanisław Graca, Anna Naglak, Jerzy Czyszczoń, Anna Sichel- ska, Stanisława Szostak, Andrzej Jakubiec i Jan Karpiel „Bułecka”.
W roku 1980 Zespól występował w Jugo- sławii i CSRS, a w kraju podczas Międzyna- rodowego Festiwalu Studenckich Zespołów
Folklorystycznych w Sosnowcu zdobył III na- grodę i Puchar – „Za autentyzm prezento- wanego programu”, oraz „Za konsekwentne trwanie przy odwiecznych wartościach folklo- ru i godne kultywowanie tradycji ojców”. Je- sienią kierownictwo Zespołu „SKALNI” obej- muje Ryszard Gąska – stanowisko to piastował aż do jesieni 1999 roku.
Rok 1981 – „SKALNI” zdobyli I miejsce w kon- kursie zespołów kolędniczych w Bukowinie Ta- trzańskiej i I miejsce – ”Złota Spinka” na Fe- stiwalu Górali Polskich w Żywcu. Z powodu „gorącego czasu” w Polsce, Zespół nie wyje- chał za granicę. Również w 1982 roku także nie było wyjazdów ze względu na stan wojen- ny. W konkursie tańca zbójnickiego w Bukowi- nie Tatrzańskiej „SKALNI” zdobyli I nagrodę. W tymże roku SZSP (niezbyt udany następca Zrzeszenia Studentów Polskich) przestało być patronem Zespołu. Od tej chwili „SKALNI” są Studenckim Zespołem Góralskim Akademii
styczeń–marzec 2024 LiryDram 157