Page 159 - 42_LiryDram_2024
P. 159

 Liść Jesieni Tatrzańskiej”. Latem Zespół kon- certuje we Francji i Włoszech. Jesienią An- drzej Jakubiec objął artystyczne kierownic- two Zespołu.
W związku z tym, że do Zespołu co roku przy- bywali nowi członkowie, których w większości przypadków trzeba było uczyć podstaw tańca i śpiewu, od roku 1976 roku zaczęli pracować w Zespole instruktorzy. Byli nimi wybijający się członkowie Zespołu, najczęściej po dodat- kowych kursach instruktorskich. Instruktorzy wraz z kierownikiem artystycznym tworzyli Radę Artystyczną Zespołu. W latach 1976 – 1980 instruktorami w Zespole „SKALNI” byli: Władysław Trebunia-Tutka, Stanisław Graca, Anna Naglak, Jerzy Czyszczoń, Anna Sichel- ska, Stanisława Szostak, Andrzej Jakubiec i Jan Karpiel „Bułecka”.
W roku 1980 Zespól występował w Jugo- sławii i CSRS, a w kraju podczas Międzyna- rodowego Festiwalu Studenckich Zespołów
Folklorystycznych w Sosnowcu zdobył III na- grodę i Puchar – „Za autentyzm prezento- wanego programu”, oraz „Za konsekwentne trwanie przy odwiecznych wartościach folklo- ru i godne kultywowanie tradycji ojców”. Je- sienią kierownictwo Zespołu „SKALNI” obej- muje Ryszard Gąska – stanowisko to piastował aż do jesieni 1999 roku.
Rok 1981 – „SKALNI” zdobyli I miejsce w kon- kursie zespołów kolędniczych w Bukowinie Ta- trzańskiej i I miejsce – ”Złota Spinka” na Fe- stiwalu Górali Polskich w Żywcu. Z powodu „gorącego czasu” w Polsce, Zespół nie wyje- chał za granicę. Również w 1982 roku także nie było wyjazdów ze względu na stan wojen- ny. W konkursie tańca zbójnickiego w Bukowi- nie Tatrzańskiej „SKALNI” zdobyli I nagrodę. W tymże roku SZSP (niezbyt udany następca Zrzeszenia Studentów Polskich) przestało być patronem Zespołu. Od tej chwili „SKALNI” są Studenckim Zespołem Góralskim Akademii
styczeń–marzec 2024 LiryDram 157





























































































   157   158   159   160   161