Page 172 - NUMINO TG_3A
P. 172
1099 0 ?? Unit

2 . Write number sentences to solve each problem. 2. Have students use the following four steps
to solve the problems.
a. Ann went to the market. She bought 6 boxes
of 16 eggs and 4 boxes of 32 oranges. 2a.
Did Ann buy more eggs or oranges? Understand the Question
Q: What are you trying to find?
Eggs: 6 16 = 96 Q: Did Ann buy more eggs or oranges?
Oranges: 4 32 = 128 Q: What do you already know?
Ann bought more oranges than eggs. A: Ann bought 6 boxes of 16 eggs and
4 boxes of 32 oranges.
b. There are 8 third grade classes in Ann’s Plan the Process
school. There are 31 students in each class. Q: How are you going to solve the
There are 4 fourth grade classes each with problem?
52 students. Are there more students in the A: By using multiplication.
third or fourth grade? Solve the problem
Q: Can you solve the problem by using
Third graders: 8 31 = 248 multiplication sentences?
Fourth graders: 4 52 = 208 A: Eggs: 6 16 96
There are more third graders in Ann’s school. Oranges: 4 32 128
Ann bought more oranges.
Look back.
Check your answer.

10. 99 0 = ?? 99

Problem: Use each of the number cards (2, 3, 5) once and multiply a 2-digit number by a 1-digit number.
Find the least product. Write the process and the correct answer.

Solution: When you use each number card (2, 3, 5) once and multiply a 2-digit number by a 1-digit number,
you will get the following multiplication sentences: 23 5 115, 25 3 75, 32 5 160,
35 2 70, 52 3 156, 53 2 106.
The multiplication sentence to find the least product is 35 2 70.

Answer: The least product is 70.

3A Unit 10 154
   167   168   169   170   171   172   173   174   175   176   177