Page 256 - Bilfamiljen
P. 256

 2020-talet
tyckte mycket om att köra, särskilt spor- tiga bilar. När han var ung åkte han helst motorcykel. Jag och min bror Jan ville
ju gärna prova på racing, men det var dyrt redan då och pappa ville inte låta oss göra det. Men bilar ligger oss varmt om hjärtat, det handlar om historia och skönhet.
Bilhuset på Östra Tullgatan i Malmö fick vara med i 55 år. Då hade åldern tagit ut sin rätt och det en gång så för- näma bilpalatset var nu en bedagad pen- sionär.
Det tidigare så moderna huset var nu ineffektivt och svårskött. Och trångt. Inte ens det en gång så lyckosamma centrala läget i Malmö var längre ett till- räckligt starkt skäl för att stanna kvar. Joakim Söderström, som då hade tagit över ledningen, kände att det var dags att flytta. 2006 var tiden inne och Före- nade Bil flyttade till Fredriksbergs trafik- plats, intill ringleden mot Köpenhamn. Förenade Bil håller nu till i en modern byggnad av stål och glas. Här exponeras bilen mer som dröm än som ett fordon för vardagstransporter. På Östra Tull- gatan 6 i centrala Malmö gapade skylt- fönstren tomma och i försäljningshallen var ljuset släckt. Snart är byggnaden bara ett historiskt fragment. Kommer någon att minnas vad som varit? ■
Historia möter framtid
Nybyggda Förenade Bil på Fredriksbergsområdet i Malmö stod värd för den internationella BMW 507-träffen 2010. Med start från Djurhagegatan bjöds gästerna en flerdagars Roadbook på vackra skånska vägar, besök på skånska slott och herre- säten och rast vid de bästa skånska krogarna.
FOTO: BJÖRN TIEDEMANN
252


























































































   254   255   256   257   258