reprezentacije BiH

Prijateljske utakmice širom Evrope
                                                                                                       Porazi protivnika iz

kvalifikacione grupe

Edin Džeko 46. golom u dresu BiH Zmajeve doveo u vodstvo                                  FOTO: EPA  Širom Evrope sinoć su se igra-
     Velika pobjeda                                                                                    le prijateljske utakmice, a od

reprezentacija koje će nam
                                                                                                       biti protivnici u kvalifikacija-
                                                                                                       ma za SP u Rusiji Estonija je
                                                                                                       na domaćem terenu poražen
     Zmajeva u Zürichu                                                                                 s minimalnih 1:0 od Srbije.
                                                                                                         Island je došao do pobjede
                                                                                                       od 3:2 nad Grčkom i to nakon
                                                                                                       što su Heleni vodili sa 2:0.
                                                                                                         Golovima Nanija i Ronalda
                                                                                                       Portugal je savladao prvog fa-
                                                                                                       vorita naše kvalikacione gru-
     U pobjedi fudbalske reprezentacije BiH nad Švicarskom gledali                                     pe, selekciju Belgije, rezulta-
                                                                                                       tom 2:1.
     smo borben, agresivan i rastrčan tim i najbolje izdanje naše                                        U velikom derbiju Njemač-              FOTO: EPA

selekcije otkada je za njenim kormilom Mehmed Baždarević                                          ka je nadigrala Italiju sa 4:1.  Portugal nadigrao Belgiju
                                                                                                         Rezultati: Crna Gora - Bje-
                                                                                                       lorusija 0:0, Estonija - Srbija  - Turska 1:2, Švedska - Češka
          udbalska reprezentacija  je nesuđeni bh. reprezentativac   Poslije sedmog kornera bh.  pokušao je Klose glavom, ali  0:1, Gruzija - Kazahstan 1:1,  1:1, Irska - Slovačka 2:2, Nje-
          Bosne i Hercegovine na  Haris Seferović ali njegov uda-  reprezentacije kojeg je izveo  je šutirao pored gola.  Makedonija - Bugarska, Grčka  mačka - Italija 4:1, Portugal -
          pravi način okončala je  rac odlazi pored lijeve stative  Miralem Pjanić, glavom sa 11   I kada su Švicarci imali bla-  - Island 2:3, Gibraltar - Latvija  Belgija 2:1, Engleska - Holan-
    Fmartovsko okupljanje.  Begovićevog gola.         metara je šutirao Ervin Zuka-  gu terensku inicijativu Zmajevi  0:5, Norveška - Finska 2:0, Luk-  dija 1:2, Francuska - Rusija 4:2,
     Poslije pobjede nad Luksem-  Već u narednoj minuti na su-  nović po sredini gola, pa Yann  su izveli jednu dobru kontru, a  semburg - Albanija 0:2, Austrija  Škotska - Danska 1:0.   D. S.
     burgom, u drugoj prijateljskoj  protnoj strani dobru priliku je  Sommer nije imao težak zada-  Senderos je „počistio“ Džeku,
     utakmici izabranici Mehmeda  imao bh. kapiten, nakon čega  tak da ukroti njegov udarac.  ali na idealnom mjestu. Koli-  Sedma pobjeda Vahinih Samuraja
     Baždarevića zasluženo su na  smo do 5. minute izveli isto to-  Granit Xhaka je u 24. minu-  ko idealnom, dokazao je Pja-
     stadionu Letzigrund u Züric-  liko kornera, a u međuvreme-  ti utakmice uputio prvi udarac  nić sjajno izvedenim slobod-
     hu savladali Švicarsku sa 2:0  nu je i Spahić probao glavom.  u okvir Begovićevog gola, a  nim udarcem kojim je počistio
     golovima Edina Džeke i Mi-  U 15. minuti Dijamant je za-  nešto kasnije je Rodriguez iz  paučinu iz rašlji Sommerovog
     ralema Pjanića.         bio gotovo sa identične pozicije  slobodnog udarca loptu poslao  gola u 57. minuti. Jedanaestim
                             sa koje je bio neprecizan u 3.  preko gola.      golom veznjaka Rome u dresu
     Odlično otvaranje       minuti utakmice, prethodno je   Dobru akciju odigrali su  Zmajeva BiH je povela sa 2:0.
     Prvo uzbuđenje viđeno je već  sjajnu dugu loptu poslao Senad  Zmajevi u 38. minuti susre-
     u 2. minuti utakmice. Nakon  Lulić. Djelovali smo moćno  ta, ali je do lopte prije Džeke   Skidanje paučine
     što je Miralem Pjanić pod fau-  na otvaranju utakmice, držali  stigao Sommer nakon prize-  U 83. Seferović je imao dobru
     lom Pajtima Kasamija izgu-  posjed lopte, a ne računajući  mnog centaršuta Pjanića. Na  šansu, ali indisponirani napa-
     bio loptu pred vlastitim go-  naše greške, Švicarci nisu imali  drugoj strani je ponovo Xhaka  dač Eintrachta iz Frankfurta,
     lom, u izglednu šansu dospio  rješenje za našu igru.  pokušao iz velike udaljenosti.  koji je ove sezone ima proble-
                                                      Posljednju priliku u prvom  ma sa realizacijom, nije poka-
              PRIJATELJSKA UTAKMICA                   poluvremenu imao je Vedad  zao svoj napadački instinkt.
                                                      Ibišević u sudijskoj nadokna-  Muhamed Bešić je u prvoj   Visoka pobjeda selekcije Vahida Halilhodžića    FOTO: EPA
      Švicarska - BiH 0:2 (0:1)                       di, ali je šutirao iznad prečke  minuti sudijske nadoknade mo-
                                                      švicarskog gola.        gao zapečatiti sudbinu Švicara-  PETARDA JAPANA
        Stadion: Letzigrund. Gledalaca: 17.000. Sudija: Sebastien   Već na poluvremenu, očito  ca na Letzigrundu, ali u duelu
      Delferiere (Belgija). Strijelac: 0:1 - Džeko (14), 0:2 Pjanić   nezadovoljni selektor Švicar-  „jedan na jedan“ slavio je Yann  Fudbalska reprezentacija  a u samom finišu, u periodu od
      (57). Žuti kartoni: Schär (Švicarska), Kolašinac, Višća (BiH).   ske, Vladimir Petković na-  Sommer, pa je na kraju ostalo  Japana upisala je svoju sed-  86. do treće minute sudijske
        Švicarska: Sommer, Schär (od 46. Klose), Lichtsteiner (od   pravio je tri izmjene. Schära,  zasluženih 0:2 za Zmajeve.  mu pobjedu u drugom ste-  nadoknade, Plavi Samuraji
      65. Lang), Senderos, Rodriguez (od 66. Moubandje), Xhaka,   Fernandesa i Mehmedija za-  Borbeno, agresivno, ipak  penu azijskih kvalifikacija  postigli su još tri gola.
      Fernandes (od 46. Embolo) , Kasami, Steffen, Mehmedi (od   mijenili su Klose, Embolo i  uz određenih broj grešaka na-  za Svjetsko prvenstvo 2018.   Prvo poluvrijeme u dresu
      46. Zuffi), Seferović. Selektor: Vladimir Petković.  Zuffi, a već na startu drugih  stalih iz bespotrebnog kom-  godine u Rusiji.   Sirije odigrao je fudbaler Sa-
        Bosna i Hercegovina: Begović (od 62. Burić), Spahić (od   45 minuta domaći su preuze-  plikovanja, fudbalski repre-  Selekcija koju s klupe pred-  rajeva Ahmad Kalasi. Japan
      79. Cocalić), Zukanović (od 85. Graovac), Kolašinac, Vranješ,   li inicijativu. Imali su preko  zentativci BiH odigrali su  vodi bh. stručnjak Vahid Ha-  je sa 22 boda osigurao mjesto
      Bešić, Pjanić (od 73. Duljević), Lulić, Višća (od 50. Sušić), Ibi-  Steffena najbolju šansu u 51.  i najbolju partiju pod vod-  lilhodžić je sa ubjedljivih 5:0  u trećem stepenu kvalifikaci-
      šević (od 65. Hadžić) i Džeko. Selektor: Mehmed Baždarević.  minuti ali je Begović odlično  stvom selektora Mehmeda  savladala Siriju. Do 66. minute  ja, dok je Sirija drugi najbolji
                                                      reagovao. Četiri minute kasnije  Baždarevića.   D. STAMBOLIĆ  Japan je imao vodstvo od 2:0,  drugoplasirani tim.   D. S.