Page 8 - I&UR IIkw. 2023
P. 8

Aktualności
FABRYKA PEPSICO POD ŚRODĄ ŚLĄSKĄ OTWARTA
To najbardziej ekologiczny zakład firmy w Europie
W dniu 31 maja br. otwarto fabrykę PepsiCo w miejscowości Święte koło Środy Śląskiej. Jest to najbardziej zrównoważony zakład produkcyjny koncernu w Europie. Za projektowanie i zarządzanie procesem budowy odpowiedzialna była firma Arup, specjalizująca się w zrównoważonej inżynierii, która współtworzyła takie obiekty, jak nowy browar Carlsberg w Hamburgu, zakład cukierniczy Cadbury-Wedel w Skarbimierzu czy fabryka Toyoty w tureckim Adapazari. Dzięki ekologicznym rozwiązaniom opracowanym przez Arup, polski zakład PepsiCo już wkrótce będzie zero-emisyjny pod względem CO2. W jaki sposób udało się je wdrożyć?
W nowo otwartym zakładzie będą produkowa- ne chipsy i inne przekąski z ziemniaków oraz kukurydzy dla ponad 20 europejskich krajów, w tym Niemiec, Czech, Słowacji i Węgier. Fa- bryka jest wielkości siedmiu boisk piłkarskich, a jej powstanie tworzy ponad 450 nowych miejsc pracy w regionie. Jest to piąty obiekt pro- dukcyjny PepsiCo w Polsce, który na tle całej Europy wyróżnia się przede wszystkim ekolo- gicznymi rozwiązaniami. Firma Arup podczas opracowywania projektu fabryki, skupiła się na maksymalnym ograniczeniu jej wpływu na środowisko. Dzięki temu obiekt jest jednym z najefektywniejszych energetycznie zakładów PepsiCo w Europie i będzie funkcjonował na zasadach gospodarki o obiegu zamkniętym.
Zarządzanie energią na miarę XXI wieku
Inżynierowie Arup już w fazie koncepcji obliczyli przewidywany ślad węglowy zakła-
du w całym okresie istnienia obiektu, biorąc pod uwagę budowę, eksploatację i rozbiórkę. Dzięki temu podjęto szereg działań, które za- pewnią zero-emisyjność pod względem CO2 do 2035 roku. Podczas budowy m.in. posta- wiono na konstrukcję przy użyciu materiałów o możliwie najniższym śladzie węglowym i z myślą o ich ponownym wykorzystaniu w przyszłości. Fabryka koło Środy Śląskiej będzie korzystała także wyłącznie z "zielo- nych" źródeł energii. Obiekt będzie genero- wał czystą energię z paneli fotowoltaicznych, a w przyszłości planowane jest uruchomienie własnej turbiny wiatrowej. Dodatkowo na potrzeby chłodzenia w trakcie przygotowy- wania wyrobów i przy ogrzewaniu budynków nieprodukcyjnych będzie wykorzystywane ciepło odpadowe z procesu produkcji.
Ważnym elementem było również zmniejszenie emisji z transportu. Przysłuży się temu pozyskiwanie surowca do produkcji
z najbliższej okolicy – od polskich rolników z regionu Dolnego Śląska. Szacuje się, że bę- dzie to ok. 60 tys. ton ziemniaków rocznie do roku 2024 i 30 tys. ton kukurydzy do 2027 roku. Produkty rolne będą dostarczane we- dług precyzyjnego harmonogramu dostaw, który pozwolił uniknąć budowy magazynu do przechowywania ziemniaków.
Produkcja przyjazna
dla klimatu
i otoczenia
Oprócz maksymalnej redukcji emisji CO2, Arup wraz z PepsiCo zadbał o wprowadze- nie zasad gospodarki cyrkularnej, aby od- zyskiwać i ponownie używać jak najwięcej składników z produkcji. W związku z tym stworzono m.in. system odzyskiwania skro- bi z wody poprocesowej. Planowane jest, aby w przyszłości zakład wykorzystywał obierki ziemniaków w generatorze biomasy, który
6 II kwartał 2023
INŻYNIERIA & UTRZYMANIE RUCHU – www.utrzymanieruchu.pl


































































































   6   7   8   9   10