Page 11 - iTReseller-grudzień_2015
P. 11

Nowości ABC Data z zakresu bezpieczeństwa IT
Wojciech Urbanek
OFERTA ABC DATA WZBOGACIŁA SIĘ O NOWE PRODUKTY Z OBSZARU BEZ- PIECZEŃSTWA. Listę nowości otwierają rozwiązania światowego lidera w dziedzi- nie ochrony danych – AVG Technologies. Jego oprogramowanie stosowane jest do zabezpieczania komputerów prywatnych (AVG Internet Security), urządzeń mobil- nych (AntiVirus PRO Android Security) oraz rozwiązań IT w biznesie (AVG Inter- net Security Business Edition). Przedsta- wicielom biznesu firma oferuje również rozwiązania chmurowe: AVG Business CloudCare oraz AVG Business Managed- Workplace. Producent ma w swojej ofer- cie także produkty przeznaczone do kon- serwacji i podnoszenia wydajności syste- mów komputerowych, takie jak AVG PC TuneUp®.
Przedsiębiorstwa często poszukują spo- sobów zapewnienia najwyższego po- ziomu bezpieczeństwa informacji, które jednocześnie nie będą wiązały się z po- noszeniem wysokich nakładów finanso- wych. Wychodząc naprzeciw tym oczeki- waniom, ABC Data wprowadziła do oferty zapory sieciowe Dell SonicWALL TZ. Gwa- rantują one inspekcję każdego przekazy- wanego pakietu danych, w tym także ru- chu szyfrowanego, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej przepustowości, niskich opóźnień oraz szybkiej identyfi- kacji nowych zagrożeń dzięki ich analizie w chmurze. Zapory są dostępne w bar- dzo atrakcyjnych cenach, co znacznie ułatwia małym firmom zapewnienie pro- fesjonalnej ochrony informacji na pozio- mie, który do tej pory był dostępny jedy- nie dla korporacji.
W ofercie ABC Data znalazły się w ostat- nim czasie również produkty firmy Veeam Software, przeznaczone dla środowisk wirtualnych. Rozwiązania oferowane przez tego producenta to odpowiedź na rosnące potrzeby firm, które muszą utrzy- mać ciągłość biznesową 24 godziny na dobę przez cały rok. Systemy Veeam po- zwalają firmom uzyskać wskaźnik cza- su i punktu przywracania (RTPO) na po- ziomie, który nie przekracza 15 minut dla wszystkich aplikacji i danych. w
obecnie jest to 580 firm, a liczba no- wych użytkowników rośnie co kwar- tał o 20 proc. Hortonworks zatrudnia 800 osób i ma 1350 partnerów – wyja- śnia Herb Kunitz. Firmie jak do tej pory nie udało się wyjść na plus. – Sytuacja, w której nie musimy wypracowywać zysków, jest dla nas komfortowa. Strata netto wynika z bardzo szybkiego wzro- stu i akwizycji – tłumaczy Kunitz. Hor- tonworks liczy przede wszystkim na wpływy z archiwizacji danych, analityki predyktywnej, a także specjalnych roz- wiązań, np. reklam mobilnych dostoso- wanych do preferencji klientów, usta- lanych na podstawie historii zakupów. A co zyskami? Niewykluczone, że poja- wią się w 2017 roku.
Hadoop w archiwizacji oraz BI
Pozostajemy w Santa Clara. Niespeł- na dwie mile od siedziby Hortonworks mieści się biuro Solix Technologies. Flagowym produktem firmy jest Big Data Suite, wykorzystujący strukturę systemu zarządzania cyklem życia in- formacji oraz platformę Hadoop do przechowywania rzadko używanych danych. To rozwiązanie pozwala prze- nosić nieaktywne dane i aplikacje do odpowiednich warstw, zabezpieczać poufne informacje, a także zapewnia ich spójność oraz kompletność. Big Data Suite obsługuje dane struktu- ralne i niestrukturalne. W magicznym kwadrancie Gartnera, opisującym ar- chiwizację danych strukturalnych i wy- gaszanych aplikacji, Solix Technologies znalazł się obok EMC, HP i IBM w gro- nie liderów. Dlaczego producent wy- korzystuje do archiwizacji platformę Hadoop? – O wszystkim decyduje ra- chunek ekonomiczny. Jeśli porówna- my cenę przechowywania 1 TB da- nych w środowisku Hadoopa, to oka- zuje się, że jest ona 55 razy tańsza niż w przypadku infrastruktury spełniają- cej wymagania klasy tier 1 – przekonu-
je Vikram Gaitonde, menedżer produk- tu z Solix Technology. Większość orga- nizacji sięga po usługi związane z ar- chiwizacją ze względu na uwarunko- wania prawne. – Uważamy, że upłyną co najmniej dwa lata, zanim firmy za- czną wykorzystać zarchiwizowane za- soby cyfrowe do analityki. Na razie są to pojedyncze przypadki – dodaje Vi- kram Gaitonde.
Analityka to coś, co uwielbiają ludzie z At Scale. Współzałożycielem start- -upu jest Dave Mariani, wcześniej związany z firmami Yahoo! oraz Klo- ut. Mariaż Hadoopa z systemami Bu- siness Intelligence to pomysł At Sca- le na biznes. Jak to wygląda w prakty- ce? System opracowany przez At Sca- le zamienia klaster Hadoop w serwer OLAP, zachowując jednocześnie po- ziomą skalowalność. Użytkownik mo- że w ten sposób korzystać z wielu sys- temów BI, m.in. Tableau, Qlik, jak i star- szych narzędzi typu Business Objects czy MicroStrategy, bez zastosowania warstwy pośredniej. Bruno Aziza, CMO w firmie At Scale, nie ma złudzeń, że przed Hadoopem rysują się ciekawe perspektywy. – Wspólnie z Horton- works, Cloudera, Tableau przeprowa- dziliśmy badania wśród 2200 specja- listów IT z całego świata. 60 proc. re- spondentów uznało, że Hadoop jest technologią, która zmieni warunki gry w świecie danych – mówi Aziza. Z ko- lei Dave Mariani zwraca uwagę na ko- nieczność konsolidacji zasobów oraz ułatwienie, jakie niesie ze sobą system At Scale. – Specjaliści od baz danych łączą bazy, przenosząc je na platformie Hadoop. Dla przykłady JPMorgan Cha- se ma ponad 45 różnych systemów BI, Bank of America więcej niż 100. Z wia- domych względów instytucje chcą uprościć zarządzanie poprzez reduk- cję narzędzi, a my możemy im w tym pomóc. – tłumaczy Mariani.
Całkiem sprytne. w
CZYM JEST HADOOP?
Hadoop posiada rozproszoną strukturę przechowywania (Hadoop Distributed Files System – HDFS) oraz przetwarzania (map reduce), dzięki czemu bardzo dobrze radzi sobie z obsługą wielkich zbiorów danych. Klaster HDFS składa się z węzła zarządzającego NameNode oraz jednostek DataNodes, na których przechowywane są cyfrowe zasoby. Zaletą systemu jest elastyczność i skalo- walność. Ilość węzłów tworzących klaster może dochodzić do kilku tysięcy, co pozwala budować systemy gromadzące petabajty danych.
nr 19–20 (277–278) • grudzień 2015
iT Reseller 11


































































































   9   10   11   12   13