Page 14 - iTReseller-grudzień_2015
P. 14

» WYWIAD
Nie będziemy sprzedawać odkurzaczy
Z Pawłem Piętką, prezesem S4E, rozmawia Wojciech Urbanek
Jak upłynęły trzy pierwsze kwartały bieżącego roku? Czy jesteście zado- woleni z osiągniętych wyników?
– Wyniki sprzedaży po trzech kwarta- łach napawają nas optymizmem. Powró- ciliśmy na ścieżkę wzrostu, a osiągnięta w tym roku dynamika jest bezpreceden- sowa w historii S4E. Angażujemy się w in- nowacyjne projekty, korzystając z ogól- nego trendu obserwowanego na ryn- ku producentów IT prześcigających się w dostarczaniu rozwiązań, które spełnia- ją rosnące oczekiwania biznesu. Dążymy do tego, aby poprzeczka, którą sami so- bie wysoko zawiesiliśmy, uzyskując wyso- ki poziom przychodów, nie okazała się dla nas zbyt wysoka w kolejnych latach.
Jesteście jedną z nielicznych firm na New Connect, która dzieli się zy- skiem z akcjonariuszami. Jakie są plusy tej strategii? Czy zamierzacie się przenieść na główny parkiet Gieł- dy Papierów Wartościowych?
– Należy ubolewać, że inne spółki tego nie robią. Pod tym względem jesteśmy firmą wyjątkową, udowadniamy, że je- steśmy zdrową spółką. Tak powinna funkcjonować każda spółka notowana na rynku. To jest esencja rynku kapita- łowego i zachęta do inwestowania. S4E to firma z ambicjami. Naturalną konse- kwencją rozwoju dla spółek notowa- nych na New Connect jest dążenie do zaistnienia na głównym parkiecie. Jed- nak nie zostały jeszcze podjęte żad- ne kroki przez Walne Zgromadzenie. Należy sądzić, że w ciągu najbliższych lat będzie to temat istotny i związany z dalszym rozwojem S4E.
Przejęcie EMC przez Della z pewno- ścią zmieni krajobraz na rynku pamię- ci masowych. W jaki sposób ta trans- akcja wpłynie na kanał sprzedaży? Czy jesteście przygotowani na nie- spodzianki, macie wariant awaryjny? – S4E nie oczekuje biernie na dalszy przebieg wydarzeń, rozwijamy się nie- zależnie od tego faktu. W naszej ocenie połączenie tych dwóch spółek stanowi dla nas dodatkową szansę.
Trzeba pamiętać, że mamy do czynie- nia z największym połączeniem firm IT w historii. Taka zmiana na rynku stano- wi okazję dla wszystkich współpracują- cych z EMC i Dellem, bowiem skonstru- owano portfolio produktowe, dzięki któremu kompleksowo możemy reali- zować projekty, skutecznie konkurując z dowolnym innym dostawcą.
Ruch Michaela Della to niewątpliwie duży krok naprzód, a dla S4E to sposob- ność poszerzenia kompetencji i oferty o nowe produkty z portfolio Della.
Jesteście dystrybutorem Huawei. To producent posiadający wyjątkowo szerokie portfolio produktów. Na które z nich chcecie postawić głów- ny akcent?
– Trudno odnieść się bezpośrednio do pytania o gamę produktową. Obserwu- jąc dynamikę biznesu w roku 2015, widzi- my, że rozwiązania są dojrzałe i docenia- ne przez integratorów IT. Jako dystrybutor stawiamy głównie na przekazanie wiedzy o dostawcy w taki sposób, żeby nasi part- nerzy mogli dostarczyć niemal każdy pro- jekt – dostawy systemu magazynowania danych, bezpiecznych sieci, budowy sys- temów wspomagających działanie miast XXI wieku bądź dostawy serwerów dla centrów obliczeniowych.
S4E ma status HALP (Huawei Authorized Learning Partner), dzięki czemu udało nam się certyfikować ponad 150 inży- nierów oraz wyszkolić ponad 200 han- dlowców. Stawiamy więc na budowę kanału sprzedaży dla Huawei – to jest nasze główne zadanie. Aby odnieść suk- ces, nie przedstawiamy portfolio tego dostawcy w stylu „kup pan serwer”, bo to droga donikąd. Pokazujemy wiele re- ferencji oraz case studies, w których za- dowoleni klienci wskazują zastosowa- nia różnych produktów tego dostawcy. Wspomagamy też procesy korporacji oraz tworzymy otoczenie biznesowe, w którym partnerzy mogą zwiększać swoje przychody i zyski. Z mojej per- spektywy to kluczowy i bardzo perspek- tywiczny dostawca, a jego czas na pol- skim rynku dopiero nadchodzi.
Jednym z najciekawszych trendów w branży IT jest tzw. infrastruktura hiperkonwergentna. S4E ma w swo- im portfolio cenione za granicą pro- dukty firmy Nutanix. W Polsce są one mniej znane, ponadto resellerzy i integratorzy patrzą na tego typu rozwiązania sceptycznie. W jaki spo- sób zamierzacie ich przekonać?
– Wirtualizacja środowisk jest proce- sem nieuniknionym i dającym bardzo wiele korzyści. Nutanix, jako infrastruk- tura hiperkonwergentna, jest nowator- ską, dedykowaną, wydajną i oszczęd- ną platformą pod projekty wirtualizacji. Nieprzerwanie jest liderem kwadran- tu Gartnera rozwiązań hiperkonwer- gentnych. Choć chciałbym zaznaczyć, że niejedyną w naszym portfolio, po- nieważ wprowadzamy również VSPEX Blue firmy EMC.
Gartner mówi, że za kilka lat większość środowisk klienta będą stanowiły rozwią- zania hiperkonwergentne. Warto pogłę- bić wiedzę o tym rozwiązaniu już teraz, aby nie stracić nadchodzącej szansy. Odnosząc się natomiast do wspomnia- nego trendu, powinniśmy pamiętać, że klasyczną architekturę pod wirtualizację tworzą serwery, macierze i przełączniki. Większość oferuje więc tę samą koncep- cję, konkurując wydajnością poszcze- gólnych komponentów (ilość iOPS-ów, rodzaj i szybkość dysków, przepusto- wość, pojemność, skalowalność itd.) oraz przede wszystkim ceną. Architektura hi- perkonwergentna to zupełnie inne po- dejście, którym klient, przyzwyczajony do standardów rynkowych, wcześniej czy później się zainteresuje. Ważną zale- tą, o której warto wspomnieć, jest TCO – wdrażając Nutanixa, możemy obniżyć ten wskaźnik o około 50 procent.
Dla klientów i partnerów ważny może być również fakt, że rozwiązania hiper- konwergentne przewyższają klasycz- ne wdrożenia pod względem prostoty i zarządzania. To walory, których trudno nie docenić. Rozbudowa takich rozwią- zań sprowadza się do dołączenia węzła bez zatrzymania systemu produkcyjne- go. To sprawia, że w tych rozwiązaniach
14 iT Reseller
nr 19–20 (277–278) • grudzień 2015


































































































   12   13   14   15   16