Page 29 - iTReseller-grudzień_2015
P. 29

» DEBATA
sie ze sobą wiele zagrożeń. Już dziś słyszy się o hakowanych samocho- dach czy danych z inteligentnych opasek fitness, będących obiektem pożądania wielu ubezpieczycieli. Czy internet rzeczy to kolejna furtka dla cyberprzestępców?
PAWEŁ MĄCZKA – Niedawno wy- chodząc z pracy dostałem informację od Google’a: Paweł, w domu będziesz za 63 minuty. Skąd aplikacja wiedzia- ła, że wracam do domu? Okazało się, że po aktualizacji iOS musiałem zaak- ceptować wszystkie nowe ustawienia, czyli zaakceptować politykę śledzenia moich ruchów i nawyków. To tylko je- den z wielu przykładów, że producen- ci narzucają swoje reguły i handlują naszymi danymi. Najwięksi gracze, ta- cy jak Apple, Amazon, Google czy Mi- crosoft, manipulują nami i handlują danymi o nas. Nieco przerażające... ARTHUR KILIAN – W Niemczech nie- które instytucje ubezpieczeniowe już dziś dopłacają pacjentom do kupo- wanych trackerów fitness. Jeżeli ubez- pieczony dodatkowo wyrazi zgodę na przesyłanie do ubezpieczyciela infor- macji pochodzących z urządzenia, to w zamian zostaje obniżona jego skład- ka ubezpieczeniowa. Niestety, jest to kij, który ma dwa końce: niższe skład- ki za pełną kontrolę. I gdy aktywność fizyczna ubezpieczonego spada, staw- ka może zostać podniesiona. Oczywi- ście wielkie koncerny będą starały się nad nami zapanować, ale zawsze moż- na wyłączyć część aplikacji lub nie ko- rzystać z pewnych usług.
RYSZARD REGUCKI – Nowa rzeczy- wistość, którą tworzą miliardy obiek- tów zbierających i wymieniających da- ne, tworzy zupełnie nowy rodzaj wy- zwań.Niewątpliwewieleorganizacji będzie starało się wykorzystać techno- logie i zaoferować zupełnie nowe, nie- znane dotąd usługi, produkty. Z dru- giej strony zabezpieczenie tego „orga- nizmu” wydaje się nie lada wyznawa- niem. Myślę, że nie jesteśmy jeszcze w stanie zrozumieć ani potencjału, ani zagrożeń, jakie przed nami stoją.
Trochę panowie narzekacie na in- ternet rzeczy, ale przecież więcej danych i nieroztropnych użytkow- ników to dla was moda na młyn. Chyba nie ma się czym przejmo- wać?
ARTHUR KILIAN – Rzeczywiście, wszystko zmierza w kierunku wymia- ny informacji między urządzeniami. To zjawisko występuje w fabrykach na liniach produkcyjnych, gdzie tysią- ce czujników przesyła między sobą sy- gnały, jak i w domu, np. lodówka po- informuje nas, że mleko za dwa dni będzie nieświeże, a zmywarka, że pro- ces zmywania został zakończony. Jako przeciętny, ale świadomy użytkownik tej technologii dostrzegam plusy, któ- re wykorzystuję, i minusy, które elimi- nuję.
Rolą dostawców systemów bezpie- czeństwa będzie zabezpieczenie cen- tralnej jednostki, sterującej wymia- ną informacji między poszczególny- mi elementami. Zgadzam się, że in-
ternet rzeczy to woda na młyn dla ta- kich firm, jak Sophos, ale okazja czyni złodzieja. Nikt nie ma wątpliwości, że pojawią się nowe formy ataków, po- legające na przechwytywaniu przez przestępców informacji wymienia- nych między urządzeniami, próby cy- frowych włamań i przejęcia kontro- li. Już dzisiaj przechwycona informa- cja o wyłączonym na dwa tygodnie ogrzewaniu w okresie zimowym, mo- że to być cenną wskazówką dla zwy- kłych włamywaczy.
RYSZARD REGUCKI – Science fiction staje się powoli rzeczywistością, wy- starczy popatrzeć na ofertę dostęp- nego już sprzętu AGD. Jeśli ktoś chce iść w tym kierunku, bardzo łatwo mu zbudować inteligentny dom. Niemniej trzeba się liczyć z obowiązkami zwią- zanymi z dodatkową ochroną.
PAWEŁ MĄCZKA – Nie zatrzyma- my tego trendu, ale rzeczywiście jest to szansa na rozwój naszego biznesu.
Nigdy wcześniej użytkownicy biznesowi
nie byli narażeni na tak duże ryzyko wycieku bądź utraty danych. Największe zagrożenie związane jest przenoszeniem danych
z systemów wewnętrznych na mobilne terminale.
Paweł Mączka
Ważne jest ograniczenie możliwości użytkowników przez nadanie im prawa śledzenia, a nie inicjacji pewnych działań.
Nie jest tajemnicą, że najsłabsze ogniwo w systemie bezpieczeństwa zawsze stanowi człowiek.
Arthur Kilian
nr 19–20 (277–278) • grudzień 2015
iT Reseller 29


































































































   27   28   29   30   31