Page 48 - iTReseller-grudzień_2015
P. 48
» RYNEK
HYBRYDA BEZ KOMPROMISÓW
Ron Bianchini, CEO Avere Systems
AVERE SYSTEMS TO JEDEN Z CIEKAWSZYCH
przykładów pokazujących możliwości, które można uzyskać dzięki połączeniu systemu NAS
z chmurą. Ta amerykańska firma, mająca swoją siedzibę w Pittsburghu, opracowuje systemy hy- brydowe przystosowane do współpracy z chmu- rami Amazona, Microsoft Azure czy Google Cloud Platform. – Naszym celem jest uzyskanie maksymalnej wydajności. Nie mamy ambicji,
by rywalizować w zakresie pojemności. Tę część rynku zostawiamy innym. Zaczęliśmy wyko- rzystywać potencjał chmury, zanim uczynili to czołowi producenci. Jeśli klienci nie dostrzegają różnic w zakresie wydajności przeprowadzanych operacji w środowisku chmury publicznej oraz lokalnym, wówczas możemy mówić o praw- dziwej chmurze hybrydowej – tłumaczy Ron Bianchini, CEO Avere Systems.
Avere Systems może pochwalić się przyzwoitymi osiągnięciami. Urządzenia tego producenta były wykorzystywane do tworzenia efektów specjal- nych w 12 największych amerykańskich hitach kinowych 2014 roku. Jego hybrydowe NAS-y zna- lazły także zastosowanie m.in. w jednym z insty- tutów medycyny translacyjnej w USA. Naukowcy mają szybki dostęp do baz danych zawierających ponad 7,5 tys. kompletnych genomów.
v masowej wykorzystującej chmurę lub obiektowe pamięci masowe,co umożliwia obniżenie całkowitych kosztów posiadania dzięki przenie- sieniu rzadziej użytkowanych infor- macji do tańszych zasobów pamięci masowych. W ten sposób CloudArray może być użyty do zapisywania ko- pii zapasowych lub archiwalnych oraz przechowywania plików lub danych o drugorzędnym znaczeniu. Wytwórcy wprowadzają np. pamię- ci masowe flash, które również mo- gą znaleźć miejsce w infrastrukturze chmurowej. Wśród nich jest IBM, któ- ry zapewnia, że jego system zopty- malizowany pod aplikacje cloud da- je koszt pojedynczej operacji wejścia/ wyjścia w przypadku systemów flasz ponad 10 razy niższy. Wśród atutów wymienia się też dużą efektywność energetyczną. IBM FlashSystem zo- stał zaprojektowany z myślą o przy- spieszeniu działania różnego typu aplikacji korporacyjnych – w tym baz danych OLTP i OLAP, infrastruktury wirtualnych stacji roboczych, aplikacji do obliczeń technicznych oraz infra- struktury przetwarzania w chmurze. Pojawiają się też nowe pomysły, któ- rych zastosowanie zdynamizuje tak- że infrastrukturę chmurową. Jed- nym z nich jest SDS (Software Defi- ned Storage). I choć przypomina on wirtualizację, to według specjalistów jest pojęciem bardziej od niej pojem- nym. IBM na przykład kładzie nacisk na pamięci masowe, które dają się wpisać w strategię inteligentnego przetwarzania danych, a które poma- gają przygotować się na coraz więk- sze ilości danych i na pracę w chmu- rze. Zdaniem producentów koncep- cja SDS ma jeszcze bardziej przyspie- szyć uzyskiwanie wyników analiz. Jej umiejętne wdrożenie ma zaowoco-
wać oszczędnościami i to zarówno finansowymi, jak i obniżonym pobo- rem energii, a także redukcją miejsca w porównaniu z hybrydowymi roz- wiązaniami obejmującymi pamięci flash i dyski. W przypadku amerykań- skiej korporacji podstawą wirtualiza- cji całej infrastruktury pamięci ma- sowych – a przez to fundamentem efektywnych i elastycznych środo- wisk przetwarzania w chmurze – są systemy Storwize.
Producent usługodawcą
Korzystając z pomyślnych wiatrów, producenci macierzy nie zasypiają gruszek w popiele – nie tylko dostar- czają na rynek nowe, coraz bardziej pojemne modele urządzeń wyposa- żonych w coraz lepsze oprogramo- wanie, ale sami zaczynają oferować własne serwisy. Przykładem mo- że być HDC, którego usługa Hitachi Cloud – Storage on Demand pole- ga m.in. na zaoferowaniu użytkow- nikom wolnych przestrzeni dysko- wych. Mogą z niej korzystać firmy rozwijające się, którym trudno osza- cować potrzeby, zwłaszcza dotyczą- ce miejsca na dysku. Jak zapewnia producent, główna idea polega na elastycznym udostępnianiu prze- strzeni dyskowej w zależności od po- trzeb.
Podobny produkt ma w swojej ofer- cie Oracle – chmura tej firmy liczy 17 centrów przetwarzania danych roz- lokowanych na całym świecie. Po- jemność to ponad 700 PB, którą udo- stępnia się na żądanie, a którą można skalować do petabajtów.
Tego typu systemów będzie z pew- nością coraz więcej – swoje plany związane z chmurą ujawnił m.in. In- tel. Można się więc spodziewać spad- ku cen – np. za użytkowanie określo- nej ilości pamięci. Jak widać, macierze są i jeszcze długo będą immanentnie związane z rynkiem chmur. w
48 iT Reseller nr 19–20 (277–278) • grudzień 2015