Page 46 - iTReseller-grudzień_2015
P. 46
» RYNEK
dawać nam polecenia w pracy (robo- boss), to maszyny (robowriters) będą stopniowo zastępować piszących ra- porty i sprawozdania, a do 2018 r. po- nad 2 mln pracowników będzie musia- ło nosić urządzenia monitorujące swój stan zdrowia. I nie są to nowe wątki z siódmej części sagi Wojen gwiezd- nych, ale dwie z dziesięciu prognoz analityków firmy Gartner, zaprezento- wanych podczas październikowego sympozjum ITxpo w Orlando. Anality- cy przepowiadają, że roboty, systemy oparte na robotyce i automatyzacja będą odgrywać coraz większą rolę.
Nadchodzą roboty
Roboty, sztuczna inteligencja i auto- matyzacja nadchodzą – ostrzega Clive Longbottom z firmy analitycznej Quocir- ca Insights. Rewolucja cyfrowa nie tylko tworzy nowe miejsca pracy, ale też likwi- duje inne, co może prowadzić do wzro- stu niepokojów społecznych. Na stronie BBC można już było przeczytać artyku- ły poświęcone tej tematyce, m.in. z tak mocnym tytułem, jak Które miejsca pra- cy roboty ukradną najpierw?
PROGNOZY GARTNERA:
Przykładów zmiany warty na poste- runkach i wprowadzania automatyza- cji funkcji dotychczas wykonywanych przez człowieka można znaleźć spo- ro, jak choćby magazyny i hurtownie zatrudniające tylko kilka osób i wie- le robotów zajmujących się dostawą i wydawaniem towarów czy supertan- kowce z załogami liczącymi kilkunastu lub mniej marynarzy. Na stronach in- ternetowych do współpracy z klienta- mi używane są roboty awatary, a nie- które firmy już zaczynają „zatrudniać” roboty recepcjonistki. Te organizacje, które poddadzą automatyzacji więcej procesów, najszybciej zwiększą wydaj- ność – przekonują eksperci.
Auta bez kierowców, ale
z procesorami, sensorami
i internetem
Najbliższe 3–5 lat to intensywny czas rozwoju technologii związanych z sa- moprowadzącymi się pojazdami, co będzie miało też bezpośredni wpływ na wyniki firm teleinformatycznych i motoryzacyjnych oraz software’owy biznes. Prognozowane przychody
z segmentu rynkowego określanego jako „connected car”, czyli obejmują- cego samochody z dostępem do sie- ci, mają osiągnąć sumę 152 mld dola- rów w 2020 r. Nie dziwi zatem, że firmy motoryzacyjne, giganci technologicz- ni (tacy jak Google czy Apple) oraz fir- my telekomunikacyjne – wszyscy chcą wykroić dla siebie spory kawałek z tego stosunkowo świeżego jeszcze rynko- wego tortu.
Producenci samochodów na całym świecie już na dobre rozpoczęli rywa- lizację, kto pierwszy zaoferuje na ryn- ku pojazdy z pełnym „wyposażeniem teleinformatycznym”. Auta podłączane do sieci (connected cars) stają się coraz bardziej inteligentne (smart), a wkrót- ce zaczną wyjeżdżać bez kierowców na drogi. Zanim to nastąpi na dobre, za- awansowane technologie będą wspie- rać kierowców w wielu czynnościach – od parkowania przez kontrolę pasa ru- chu czy odstępu między pojazdami, aż po rozpoznawanie znaków drogowych. Specjalne sensory oraz wydajne proce- sory pozwolą automatycznie reagować na czynniki zewnętrzne. w
Przygotowujący raporty i dokumenty biznesowe będą stopniowo zastępowani przez roboty. Do 2018 r. autorami 20 proc. wszystkich treści biznesowych (jeden napięćdokumentów)będąmaszyny,określanejako„robowriters”.Jużobecniesąonewykorzystywanedosporządzaniasprawozdańbudżetowych,statystyk sportowych i biznesowych raportów. Jedną z zalet maszyn jest to, że nie mają uprzedzeń i nie reagują emocjonalnie.
Do 2018 r. 6 mld przedmiotów podłączonych do sieci będzie potrzebowało wsparcia (infrastruktura, łącza, oprogramowanie itd.). Odpowiednie marketingowe zagospodarowanie różnych elementów tej układanki pomoże budować modele biznesowe zapewniające nowe źródła przychodów.
Do 2020 r. autonomiczni agenci software’owi (działający bez ludzkiej kontroli) będą uczestniczyć w 5 proc. wszystkich transakcji gospodarczych. Inteligentne algorytmy już zaczynają dokonywać transakcji bez naszej pomocy.
Do 2018 r. ponad 3 mln pracowników na całym świecie będzie nadzorowanych przez„robobossów”. Problemem może być to, że szefowie roboty nie mają ludzkich emocji. Zobaczymy, czy przejmą od człowieka właściwe maniery, czy też okażą się szefami tyranami?
Do 2018 r. 20 proc. inteligentnych budynków dotknie problem cyfrowego wandalizmu. Ponieważ budynki zarówno komercyjne, jak i mieszkaniowe stają się coraz bardziej inteligentne (smart) i zintegrowane z siecią, rośnie prawdopodobieństwo, że mogą zostać zaatakowane przez cyberprzestępców.
Do 2018 r. połowa z najszybciej rozwijających się firm będzie zatrudniała mniej pracowników umysłowych niż inteligentnych maszyn. Maszyny te łatwo można klonować i będzie ich coraz więcej. Inteligentne systemy będą np. analizować procesy produkcyjne w fabryce, a także decydować, czy pracownicy (ludzie) wykonują swoje zadania w odpowiednim tempie.
Do 2018 r. cyfrowi asystenci (digital assistants) będą w stanie rozpoznawać twarze i głosy osób. Od dłuższego czasu biometria zyskuje na znaczeniu, zastępując hasła i PIN-y, których jest zbyt dużo i bywają trudne do zapamiętania.
Do 2018 r. od 2 mln pracowników będzie się wymagać noszenia urządzeń monitorujących stan ich zdrowia i ogólną kondycję jako warunek zatrudnienia, co
może wydawać się mocno orwellowskie i naruszać prawa osobiste. Z drugiej strony pełnienie niektórych obowiązków, jak choćby przez służby odpowiadające za bezpieczeństwopubliczne,wymagadobrejkondycjifizycznej.Wieleosóbzwłasnejwolijużobecnienosijakiegośrodzajuurządzeniamonitorujące,np.sportowcy lub chorzy na serce czy cukrzycy.
Do 2020 r. inteligentni asystenci będą obsługiwać 40 proc. interakcji w sieciach komórkowych. Prognoza ta opiera się na przekonaniu, że świat zmierza w kierunku ery „post-app”, gdzie asystentki, takie jak Siri Apple’a będą spełniać funkcję swojego rodzaju uniwersalnego interfejsu.
Do 2020 r. 95 proc. naruszeń bezpieczeństwa w chmurze będzie z winy klienta.
46 iT Reseller nr 19–20 (277–278) • grudzień 2015