Page 43 - 01_LiryDram
P. 43

MIŁOSZ KAMIL MANASTERSKI – poeta, prozaik, prelegent, menedżer kultury, tłumacz poezji. Dyrektor Domu Kultury w Łomiankach. Członek Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich. Autor dziesięciu książek poetyckich – w tym dwie wydane za granicą w Chinach i w Bułgarii. Najmłodszy autor w prestiżowej antologii poezji polskiej „Iz wieka w wiek” wydanej w Moskwie (2012). Laureat nagród literackich
m.in. Nagrody Juliana Tuwima (1998), Nagrody Nadnyskich Spotkań Literackich (1999), Nagrody Światowego Dnia Poezji UNESCO (2006), Nagrody Redakcji „Poezji dzisiaj” – stypendium w Paryżu (2009).
uniosłam w myśli sól twego ciała celebrowałam jej smak zamysł zmysł z solnej materii powstawał pałac kryształ ciosany dotykiem chwil
(...)
„cantata de sal”
Takie wiersze jak do-tykanie, tarantella, ku- szenie Ewy czy cantata de sal to piękne liryki o niezwykłej energii i sile wyrazu, zostawiają- ce w umyśle i sercu swój trwały ślad.
(...)
noc taka cicha dzisiaj jest zasnęły ptaki
milczy pies
a mgła całuje oczy bez końca (...)
„gdzie jesteś najdroższy”
Zynger dotyka naszych tęsknot i niepoko- jów, marzeń o miłości idealnej i strachu przed samotnością. Dotyka poetycko – de- likatnością słów i ostrością refleksji. Jest zmysłowa, uwodzicielska, wydobywa z nie- istotnych zdawałoby się szczegółów, emo- cje o ogromnej sile.
splecione moje dłonie na plecach
utrzymujesz w pionie
i dociskasz lekko
a ja bezwiednie oddaję ci jestestwo
Poezja Marleny Zynger jest w większości melodyczna, rytmiczna, śpiewna – nic za- tem dziwnego, że jej wiersze prowadzą tak- że swoje drugie życie jako świetnie literac- kie piosenki.
Jakby to nie brzmiało dzisiaj dziwnie, na- wet w XXI wieku poezja współczesna może trafiać pod strzechy, może być czytana ma- sowo (albo śpiewana) i popularna. Ale musi spełniać określone warunki, wychodzić poza hermetyczne kręgi, być przyjazna w odbio- rze nie rezygnując z głębi wielowarstwowe- go przekazu i bogactwa słowa.
(...)
na kawę iść przed południem kiedy słońce świeci tak cudnie cięte kwiaty pachna na Foksal a do kawy śpiewa ptak
(...)
„z wiatrem na kawę’
Wiersze Marleny Zynger znajdują złoty śro- dek – dzięki któremu czytelnik wychowany na poetyckiej klasyce odnajduje w nich coś bardzo bliskiego, nie tracąc przekonania, że obcuje z czymś nowym. To efekt wiel- kiej kultury słowa autorki i świadomego obrania sobie za cel szerokiej poetyckiej publiczności. Autorka może podążać ścież- kami Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty, Nicka Cave’a czy Leonarda Cohena czyniąc ze swoich utworów wdzięczny i bardzo wartościowy element kultury popularnej. Czego jej z całego serca życzę.
(...)
„kuszenie Ewy’
październik 2013 LiryDram 41


































































































   41   42   43   44   45