Page 13 - ITReseller_kwiecien2017
P. 13
– Przedsiębiorstwa są coraz bardziej za- interesowane rozwiązaniami umożli- wiającymi optymalizację kosztów dru- ku – przyznaje Paweł Wośko, pre-sales consultant w Brother Polska. – Jest to przede wszystkim związane z rosną- cą dostępnością systemów do zarzą- dzania drukiem, które to umożliwiają. Oprogramowanie tego typu zapewnia użytkownikom dostęp do takich funk- cjonalności, jak m.in. opcja automa- tycznego kasowania nieodebranych zadań druku w ciągu ustalonego czasu, określenie limitów drukowanych stron dla poszczególnych działów lub użyt- kowników, zablokowanie konkretnym pracownikom korzystania z pewnych funkcji (np. druku w kolorze) czy moż- liwość generowania analiz i raportów dotyczących druku w rmie. Wymie- nione technologie pozwalają zmniej- szać niepotrzebnie ponoszone wydat- ki oraz efektywniej zarządzać procesem obiegu dokumentów w przedsiębior- stwie – dodaje.
Dostępne na rynku systemy MPS to na ogół produkty skalowalne, które można wdrażać również w małych i średnich przedsiębiorstwach. Partnerzy znanych producentów mają zatem otwartą dro- gę do poszerzania grupy klientów.
– Rozwiązaniem do zarządzania dru- kiem oferowanym przez rmę Brother jest system B-guard, który umożliwia administratorom kontrolowanie kosz- tów druku i zarządzanie nimi. Jeszcze do niedawna takie systemy były imple- mentowane w dużych rmach – działo się tak, ponieważ ich zakup i wdrożenie wiązały się z wysokimi nakładami nan-
Optymalizacja druku
nie jest pochodną wyłącznie doboru klasowych urządzeń, lecz systemu MPS – kombinacji sprzętu z odpowiednim oprogramowaniem.
sowymi. Obecnie skalowalne rozwiąza- nia tego typu cieszą się coraz większym zainteresowaniem nawet wśród przed- siębiorstw kilkuosobowych – przeko- nuje Paweł Wośko.
W polskich rmach i instytucjach naj- ważniejszą przesłanką do podjęcia te- go typu inwestycji jest rachunek nan- sowy. Dlatego tak ważna jest gruntow- na znajomość systemów MPS i umie- jętność przekonania potencjalnych na- bywców, że systemy do zarządzania drukiem, zwłaszcza w połączeniu z ja- kościowym sprzętem, doprowadzą do znacznej redukcji kosztów.
Sprzęt i usługi
Jeszcze do niedawna systemy MPS były wdrażane przede wszystkim w dużych rmach. Ich zakup i implementacja wią- zały się z wysokimi nakładami i towarzy- szyło im oczekiwanie na uporządkowa- nie druku w korporacji oraz osiągnięcie w tym zakresie oszczędności sięgają- cych nawet 30 proc. Od kilku lat ta sytu- acja ulega zmianie – systemy MPS znaj- dują nabywców w sektorze MŚP; sięga- ją po nie również kilkuosobowe mikro- rmy. W konsekwencji optymalizacja
druku stopniowo zyskuje coraz większą popularność na polskim rynku i staje się oznaką każdego dobrze ułożonego przedsiębiorstwa.
– Wśród przedsiębiorców rośnie świa- domość, że optymalizacja druku nie jest pochodną wyłącznie doboru od- powiednich urządzeń, nawet jeśli są to maszyny oferujące obsługę zaawanso- wanych funkcji i gwarantujące wysoki poziom wydajności. Tym właściwym, pożądanym rozwiązaniem jest system MPS, czyli kombinacja sprzętu z odpo- wiednio dobranym oprogramowaniem – wskazuje Robert Reszkowski. Dopiero połączenie sprzętu z dedyko- wanym oprogramowaniem w jeden sprawnie działający ekosystem zapew- nia uzyskanie nalnego i optymalnie działającego – z punktu widzenia od- biorcy – produktu. System do zarządza- nia drukiem, skalibrowany stosownie do specy cznych potrzeb konkretne- go odbiorcy, umożliwia redukcję kosz- tów produkcji dokumentów w grani- cach od 20 do 40 proc. Tkwi tu możli- wość osiągnięcia dużych oszczędności, szczególnie w przypadku mniejszych i średnich rm.
– Vendorzy dobrze wiedzą, że oferowa- nie usług związanych z zarządzaniem drukiem stanowi naturalne rozwinięcie oferty czysto sprzętowej – potwierdza Daniel Gajkowski, product manager w Ricoh Polska.
Funkcje systemu
Funkcją oprogramowania do zarządza- nia drukiem jest sprawowanie kontro- li nad otą maszyn drukujących i takie
HL-L5200DW
Monochromatyczna drukarka klasy biurowej HL-L5200DW to rozwiązanie dla użytkowników, którzy potrzebują niezawodnego sprzętu oferującego wysoką prędkość i wydajność druku oraz niskie koszty eksploatacji. Model drukuje z prędkością wynoszącą do 40 stron na minutę oraz oferuje funkcję automatycznego druku dwustronnego. Drukarka ma dwa standardowe podajniki papieru: dolny
o pojemności 250 arkuszy i drugi do ogólnych zastosowań, mieszczący 50 stron. Można ją uzupełnić
o opcjonalne podajniki papieru o łącznej pojemności do 1340 arkuszy. Model, wyposażony w czytelny, jednowierszowy i podświetlany wyświetlacz LCD, dostępny jest w komplecie z pojedynczymi tonerami umożliwiającymi wydruk do 3000 stron oraz opcjonalnie wysokowydajnymi tonerami Brother, pozwalającymi na wydruk do 8000 stron. Urządzenie działa w sieciach przewodowych i bezprzewodowych i jest zintegrowane z rozwiązaniami mobilnymi. Drukarka HL-L5200DW jest kompatybilna z rozwiązaniami Brother PrintSmart, w tym z systemem B-guard do zarządzania drukiem, który pozwala śledzić
i kontrolować procesy druku w biurze.
nr 3–4 (301-302) • marzec 2017 iT Reseller 13