Page 23 - ITReseller_kwiecien2017
P. 23

2016 r. Epson znacząco umocnił swo- ją pozycję w segmencie drukarek atra- mentowych w Polsce. W ujęciu ilościo- wym (przy niemal 17 proc. rynkowej sprzedaży) marce udało się prześci- gnąć takich konkurentów, jak Brother i Canon. Natomiast, co bardziej istot- ne, w ujęciu kwotowym Epson uzyskał aż 26 proc. ogółu wartości sprzedanych produktów, znacząco dystansując swo- ich rywali: Canon – 13 proc., Brother – 21 proc. Ostatni kwartał 2016 r. był więc dla Epsona najlepszym okresem sprze- dażowym od lat. Sprzedaż w tym cza- sie wzrosła aż o 58 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2015 r., a war- tość sprzedaży o 21 proc. Tylko w cią- gu jednego kwartału  rma zwiększy- ła udział rynku w segmencie drukarek atramentowych w Polsce z 11 proc. (III kw.) do 17 proc. (IV kw.)! W stosun- ku do analogicznego okresu w roku poprzednim spośród „wielkiej czwórki” producentów drukarek to Epson zano- tował największe przyrosty. Jeśli idzie o wprowadzone na rynek ilości, to jest to przyrost o 71 proc. Przy czym ich wartość zwiększyła się aż o 117 proc.
Gratuluję – to imponujące wyniki! Co stoi za tymi wartościami i jakie są czynniki decydujące o sukcesie marki?
– Przed laty Epson dostrzegł potencjał tkwiący w atramentowej technologii druku i konsekwentnie ją rozwija. Ina- czej niż technologia laserowa, która po okresie, gdy święciła triumfy, wyczer- puje możliwości rozwoju, atrament po- zwala na innowacje przekładające się na oszczędność, długowieczność urzą- dzeń i zwiększenie efektywności pra- cy. Kamieniem milowym rozwoju urzą- dzeń atramentowych było opracowa- nie, a następnie konsekwentne wdra- żanie we wszystkich liniach produkto- wych głowicy drukującej Micro Piezo. Ten moduł – opracowany początko- wo z myślą o przemysłowych rozwiąza- niach LFP – charakteryzuje się zastąpie- niem przy wystrzeliwaniu tuszu na pa- pier tradycyjnej technologii termicznej metodą piezoelektryczną. Eliminacja wysokich temperatur pozwoliła rady- kalnie zmniejszyć zużycie energii elek- trycznej, wydłużyć żywotność urzą- dzeń oraz, przez zwiększenie precyzji umieszczania kropel tuszu, osiągać lep-
Epson jest jedną z tych firm, które przykładają maksymalną wagę do zrównoważonego rozwoju na każdym etapie życia produktów.
szą jakość druku. Inną istotną innowa- cją wprowadzoną przez Epson i pod- chwyconą później przez innych do- stawców jest technologia stałego zasi- lania w atrament (ITS). Zastąpienie kar- tridży zbiornikami z tuszem samodziel- nie uzupełnianymi w miarę potrzeby spowodowało prawdziwą rewolucję w kwestii ceny druku, która była często barierą w codziennej eksploatacji przez użytkowników domowych. Z ITS koszt druku strony czarno-białej wynosi po- niżej grosza, a za A4 w kolorze zapłaci- my mniej niż 2 grosze.
Z kolei  rmy, których działalność wiąże się z dużą skalą druku, korzystają z mo- deli WorkForce Pro z systemem RIPS (Replaceable Ink Pack System), gdzie kartridże zastępowane są zasobnikami z atramentami o ogromnej pojemno- ści, które pozwalają na druk do 75 tys. stron (!) w trybie ciągłego drukowania przy praktycznej eliminacji serwisu. Re- dukcja materiałów eksploatacyjnych stawia to rozwiązanie w gronie naj- bardziej ekologicznych technologii. Co istotne, termin ten w nowych techno- logiach oznacza nie tylko przyjazność względem środowiska, lecz przede wszystkim wpływa na widoczne obni- żenie TCO dzięki niższym kosztom eks- ploatacji.
Warto podkreślić, że nasza  rma in- westuje ok 1,3 mln dolarów... dzien-
nie w badania i rozwój. Każdego roku przekłada się to na rejestrację ok. 5 tys. nowych patentów technologicznych, z których znaczna część dotyczy inno- wacji druku.
Druk atramentowy tradycyjnie był kojarzony raczej ze sprzętem domo- wym, natomiast mówi pan o jego ofensywie w  rmach i korporacjach. Co za tym stoi?
– Odpowiedź jest prosta – atrament zapewnia to, co doceni każdy księgo- wy i dyrektor  nansowy – lepszą wy- dajność przy niższej cenie. Mowa tu za- równo o cenie druku pojedynczej stro- ny, jak i o kosztach składających się na TCO, np. serwisie i konserwacji. Wraca- jąc do innego aspektu badania, o któ- rym wspominałem – ujawniło ono sze- reg wad w sposobie zarządzania i ko- rzystania z technologii informatycznej oraz druku w polskich  rmach. Wyniki sugerują, że wskutek awarii systemów i sprzętu IT pracownik  rmy traci rocz- nie ponad tydzień pracy, co przekłada się na łączną stratę 873 mln euro w cią- gu roku. Należy zauważyć, że ponad połowa tych kosztów — łącznie 444 mln euro — jest związana z nieprawi- dłowym działaniem drukarek. Proble- my wynikające z przestojów drukarek odpowiadają za utratę średnio 8,8 mi- nuty dziennie. Ponadto w sytuacji, gdy ponad połowa  ot drukarek w biurach w Polsce składa się z urządzeń lasero- wych, przedsiębiorstwa często nie od- noszą wymiernych korzyści w zakresie konserwacji, wydajności oraz rentow- ności związanych z technologią druku atramentowego.
Wobec rzeczywistych oszczędności oraz zalet ekologicznych technologii druku atramentowego nie można się dziwić, że atramentowe drukarki biz- nesowe zaczynają poważnie zagrażać dominującej pozycji rozwiązań lase- rowych. Przykładowo, stosowanie na- szych drukarek z technologią Repla- ceable Ink Pack System (RIPS) pozwa- la ograniczyć występowanie proble- mów związanych z konserwacją nawet o 100 proc. w porównaniu z produkta- mi laserowymi. Poza samym sprzętem wartością dodaną są systemy do zarzą- dzania siecią urządzeń oraz uprawnie- niami pracowników w rodzaju Epson Device Admin i Epson Print Admin.
nr 3–4 (301-302) • marzec 2017
iT Reseller 23


































































































   21   22   23   24   25