Page 137 - 20_LiryDram_2018
P. 137

szu bez tytułu *** (Wolę iluzję) sarkastycz- nie stwierdza, że Iluzja znieczula, jednak w swoich utworach nie nagina rzeczywisto- ści, żeby „nie bolała”; śmiało stawia czoło przeciwnościom losu.
Autor na stałe związany z Krakowem, od kilkunastu lat uczestnik Fundacji Sztu- ki Osób Niepełnosprawnych i Grupy Po- etyckiej Każdy, miał swój debiut poetycki w Radio Alfa u redaktora Ryszarda Rodzi- ka w 2002 roku. Cztery lata później pojawił się jego debiutancki tom poezji Dopóki je- stem pod redakcją Anny Kajtochowej, która podsumowując twórczą postawę Krzysztofa Łojka w Postscriptum tak napisała: Wszyst- ko (...) podporządkowane jest tezie: poznaj świat, w którym żyjesz – a poznasz sie- bie. Potra sz pokonać ograniczenia i ujrzeć istotną prawdę istnienia. Jest nią kalokaga- tia: dobro i piękno.
Faktycznie, dla poety piękno jest, jak na- pisał w wierszu Codzienność (2002): środ- kiem znieczulającym / ból samotności. A cisza jest błogosławieństwem, co odda- je w re eksyjnej miniaturze Usiadły myśli (2011) mistyczna metafora: Krzyż na ścia- nie / otwartymi ramionami / wita ciszę / wieczornej modlitwy. Samo życie jawi mu się natomiast jako nierozwikłana tajemni- ca i to jest optymistyczne, bo jak zauważa w miniaturze Zagadki, to wszystko po to, żebym / nie czuł się / znużony / koniecz- nością / istnienia. Dlatego tak wdzięczny, w miniaturze Posiłek poety wydaje się su- gestywny zabieg odwrócenia ról: Smakuje / każdą chwilę, / doprawia metaforą, / by za- spokoić / głód wiersza.
Częste paradoksy i oksymorony, aforystycz- ność i kontrapunktowość, synteza i lapidar- ność to najbardziej typowe cechy omawia- nych miniatur, które powoli stają się jedną z ulubionych form wyrazu Krzysztofa Łoj- ka. Jak słusznie w artykule Miniatura po- etycka1 zauważa Piotr Michałowski: Mi- niatura często pojawia się jako forma po- ezji dojrzałej, pisanej bądź u schyłku życia,
1 Piotr Michałowski, Miniatura poetycka, „Pamiętnik literacki” LXXXV, 1994, nr 2.
lipiec–wrzesień 2018 LiryDram 135
Krzysztof Łojek, SMS-y duszy, Wydawnictwo SIGNO, Kraków 2018


































































































   135   136   137   138   139