Page 13 - ITReseller_lipiec 2015
P. 13
i kontroli procesów produkcyjnych. Po- zwala na cyfrowe pozyskiwanie danych wprost z maszyn i urządzeń oraz zdalne sterowanie produkcją przez urządze- nia mobilne, wpisując się w trend in- ternetu rzeczy oraz mobilności. Do tej pory sprzedano już ponad 11 tys. licen- cji (w Polsce i na świecie). Jednak wciąż istnieje spora różnica między zaintere- sowaniem zakupem a przeprowadzo- nym wdrożeniem. Perspektywy dla re- sellerów oferujących takie rozwiązania są zatem cały czas dobre – uważają eks- perci firmy Astor.
Firmy mikro, z szefem, który ogarnia wszystko, prowadzi się inaczej niż firmy małe i średnie, zatrudniające kilku lub kilkunastu pracowników. Spraw, doku- mentów, klientów jest w nich zbyt wie- le, by zajmować się tym ręcznie. Zarzą- dzanie w arkuszu kalkulacyjnym prze- staje wystarczać, nawet jeśli firma chce tylko utrzymać obecną pozycję bizne- sową. Stąd wynika potrzeba automa- tyzacji i optymalizacji procesów biuro- wych – poprzez wdrożenie usługi Busi- ness Process Management.
– Rozwiązania klasy BPM wspierają fir- my w szerokim zakresie: od akcepta- cji faktur czy obsługi korespondencji po procesy związane ze specyficzną działalnością organizacji. Oprogramo- wanie Webcon Business Process Suite można dostosować do indywidual- nych potrzeb klientów przez konfigu- rację narzędzia. Nie trzeba dopisywać nowego kodu. Dzięki temu sprawniej przebiega nie tylko pierwsze wdroże- nie u klienta, ale i późniejsze zmiany, wynikające z nowych wymagań bizne- su – opowiada Michał Rykiert, konsul- tant firmy Webcon.
Wsparcie w zakupach IT
Kupowanie IT często przypomina ku- powanie kota w worku, jak obrazowo przedstawia to Dominik Żochowski, prezes zarządu firmy Engave. Podczas prezentacji handlowych każdy system działa z maksymalną wydajnością. Po sesji spotkań z kilkoma dostawcami serwerów, macierzy, wirtualizatorów, backupu, bazy danych, sieci, chmu- ry klient zostaje sam na sam z zag- wozdką. Nie jest w stanie samodziel- nie sprawdzić wszystkich konkuren- cyjnych rozwiązań czy to pod kątem testów, proof of concept, czy choćby sprzętu demo. A jakieś decyzje zaku- powe podjęte być muszą.
– Stąd rola nowoczesnego resellera polega na tym, by zajrzał on do tego worka i dał klientowi praktyczne infor- macje niezbędne do podjęcia decy- zji. W tym celu może skorzystać z la- boratorium testowego Engave. Dzięki współpracy z czołowymi dostawcami oddajemy do dyspozycji praktycznie wszystkie platformy software i hard- ware. Można przetestować na nich różne ustawienia i konfiguracje, różne obciążenia, sytuacje awaryjne. Zapew- niamy wsparcie inżynierów resellera w zaprojektowaniu testów, jak również anonimowość jego klienta – wyjaśnia prezes Żochowski.
Z kolei w ilościowym planowaniu za- kupów pomagają usługi klasy Softwa- re Asset Management (SAM), łączące doradztwo oraz zarządzanie zasobami IT w ujęciu controllingowym. Aplikacje SAM na bieżąco monitorują i liczą li- cencje dostępowe klienta, środowiska wirtualne, środowiska bazodanowe, z których korzystają pracownicy firmy. Na tej podstawie tworzą raporty ko- rzystania, wskazujące co, ile i jak zosta- ło użyte. Dzięki temu podczas następ- nej rundy zakupów klient zamawia do- kładnie tyle, ile faktycznie zużywa.
– Obecnie proces adaptacji rozwiązań SAM przypomina sytuację systemów ERP na początku lat 90. Większość wie, że są potrzebne, ale nie każdy dokład- nie się orientuje, do czego właściwie to się przydaje. Zainteresowanie bę- dzie więc rosnąć. Nasze rozwiązanie, SAM-Insights, wyróżnia się przyjaznym interfejsem (użytkownicy mogą zarzą- dzać systemem bez potrzeby wzywa- nia inżynierów do przestawienia naj- prostszej opcji) i ceną: odpowiednią do budżetów małych i średnich firm – przedstawia Janusz Krzyczkowski, Sa- les Manager w firmie IPR-Insights.
Dane biznesowe: wejście i wyjście
Wykorzystanie mediów społecznościo- wych jako kanałów dystrybucji przeka- zów marketingowych jest dziś tak oczy- wiste, jak 20 lat temu były reklamy tele- wizyjne. Jednak social media to też źró- dło cennej wiedzy o klientach do wy- korzystania w rozwoju oferty (business development) oraz kompleksowej ob- sługi/serwisu. Dane z mediów społecz- nościowych są ogólnodostępne, pozo- staje tylko znaleźć odpowiednie roz- wiązanie, które przetworzy je na uży- teczną wiedzę biznesową.
67,5
liczba małych i średnich firm (bez mikro)
w Polsce w 2013 r.
Źródło: Komisja Europejska
– Nasze rozwiązanie wyróżnia się wy- korzystaniem kilku narzędzi do moni- toringu internetu spiętych z jednym systemem CRM oraz unikalnym po- dejściem: połączeniem doświadczeń agencji marketingowej z optymaliza- cją pracy konsultantów znaną z bran- ży call center. Dzięki temu klient uzy- skuje praktyczne i łatwo dostępne in- formacje, z którymi może iść na spo- tkanie handlowe lub zlecić naprawę. Konkretne dane wywołują pozytyw- ne wrażenie i ułatwiają wykonywanie działań – mówi Bartłomiej Rak, Social Media Guru w firmie Call Center Inter Galactica, dostawcy usług analityki so- cial media.
Uwarunkowania prawne związane z kasowaniem danych wkrótce ule- gną zaostrzeniu w związku z plano- wanym przez Komisję Europejską rozporządzeniem o ochronie danych osobowych GDPR. Komputery oso- biste, laptopy, serwery, pamięci fla- sh, urządzenia mobilne – wszędzie tam znajdują się dane firmowe i oso- bowe, które prędzej czy później trze- ba skasować w bezpieczny i udoku- mentowany sposób. W przeciwnym razie przedsiębiorca ryzykuje nie tyl- ko otrzymanie kar ze strony regulato- ra, ale też wywołanie kryzysów bizne- sowych spowodowanych wyciekiem ważnych danych.
– W związku z tym resellerzy będą mogli liczyć na wzrost zainteresowa- nia usługami z zakresu kasowania da- nych. Oferujemy kompletną strategię: narzędzia do kasowania danych, usłu- gi kasowania danych oraz demagnety- zer Ontrack Eraser Degausser, który jest urządzeniem do bezpowrotnego nisz- czenia danych z nośników magnetycz- nych – prezentuje Adam Kostecki, spe- cjalista ds. rozwoju i bezpieczeństwa w firmie Kroll Ontrack. w
tys.
nr 11-12 (269–270) • lipiec–sierpień 2015
iT Reseller 13