Page 20 - ITReseller_lipiec 2015
P. 20

» RYNEK
20 iT Reseller nr 11-12 (269–270) • lipiec–sierpień 2015
Lenovo stawia na serwery
x86
Z Krzysztofem Rozanką, Strategic Alliance Managerem w Lenovo Enterprise Business Group, rozmawia Marcin Bieńkowski
Proszę w kilku zdaniach wspomnieć o nowościach związanych z ofertą dla data center, które wprowadziło Lenovo w tym roku.
– Świat poznał Lenovo jako firmę, która wprowadziła biznes komputerów oso- bistych IBM na pozycję nr 1 na global- nym rynku PC. Od tamtej pory minę- ło już wiele lat, podczas których Leno- vo stale się rozwijało. Co za tym idzie, ewoluowała również nasza oferta, któ- ra obecnie obejmuje nie tylko lapto- py i tablety, ale również komputery PC i stacje robocze, telefony komórkowe oraz najnowszą linię rozwiązań klasy Enterprise przejętą w ubiegłym roku od firmy IBM. W jej skład wchodzą serwery o architekturze x86, zintegrowane sys- temy typu blade nowej generacji – Flex System, platforma o wysokiej gęstości NeXtScale dedykowana do przetwarza- nia typu Hyperscale i chmur publicz- nych, a także pamięci masowe i rozwią- zania sieciowe Lenovo.
Czy linia rozwiązań Lenovo Enter- prise to właściwy wybór dla firm, które planują modernizacje bądź dopiero tworzą swoje data center? – Dział Enterprise, jako część oferty Le- novo, tworzy klarowną strategię dla klientów. Czy to w projektach moder- nizacji już posiadanej infrastruktury, czy w projektach migracji z drogich tech- nologii RISC lub EPIC decyzje dotyczą- ce sprzętu, dostawcy sprzętu i usług to decyzje biznesowe. Lenovo, dysponu- jąc potencjałem firmy obecnej na ryn- ku wolumenowym oraz działem R&D opartym na standardach IBM, daje gwa- rancję rozwoju technologicznego przy jednoczesnej stabilnej polityce ceno- wej. Dodatkowo rozwiązania Lenovo Enterprise są tak stworzone, aby w cen- trach danych przyspieszały procesy ana- lityczne, zapewniały stabilną ekonomię dla działów IT, poprawiały elastyczność i reakcje na potrzeby klientów i zapew- niały łatwość obsługi i działania. Zarządzanie sprzętem Lenovo to zu- pełnie inny świat, przykładem niech będzie fakt, że już w drugim kwartale po przejęciu serwerów od IBM Leno- vo wprowadziło dedykowany produkt do łatwego zarządzania infrastrukturą – xClarity.
Naszym mottem jest slogan: Skupia- my się na technologii oraz na tym, ja- kie ma ona znaczenie dla tych, którzy jej używają. I co ważne, nasi klienci to dostrzegają i korzystają wspólnie z na- mi z tego, co wnosi na rynek serwerów marka Lenovo.
Jak obecnie wygląda i w jakim kie- runku zmierza branża IT?
– W ciągu ostatnich 30 lat na rynku miała miejsce wielka transformacja. Jednym z jej najważniejszych przeja- wów jest stale rosnąca rola serwerów x86 jako platformy dla biznesu. Platfor- my, która obsługuje każdy sektor ryn- ku – od małego i średniego przedsię- biorstwa po najbardziej wymagające środowiska superkomputerowe. IDC szacuje, że serwery x86 odpowiadają za 80 proc. wartości sprzedaży na ryn- ku wszystkich serwerów i stanowią na nim 98 proc. wszystkich sprzedanych jednostek. Jednocześnie najważniej- szym celem w biznesie staje się obni- żanie kosztów i zwiększanie efektyw- ności, co ma przeciwdziałać niestabil- nemu zachowaniu się rynku.
Trwa również migracja do chmury, któ- ra ma ograniczać koszty operacyjne. Ma ona zasadniczy wpływ na to, jak aplika- cje są tworzone i wdrażane. Aż 80 proc. klientów tworzy nowe aplikacje z my- ślą o chmurze. W efekcie, gdy nieza- wodność jest wbudowywana w opro- gramowanie, zmieniają się wymaga- nia wobec sprzętu. Co więcej, 70 proc. wszystkich linii biznesowych oraz osób odpowiedzialnych za IT planuje wdro- żenie narzędzi do analityki biznesowej i Big Data. Aby rozwiązanie do analizy w czasie rzeczywistym było skuteczne, musi dziś obejmować sprzęt, oprogra- mowanie i wsparcie – wszystko spako- wane razem, dostrojone i zoptymalizo- wane pod kątem specyficznych bazo- danowych obciążeń u klienta.
Szybko następuje również rozwój syste- mów konwergentnych – w postaci zin- tegrowanych rozwiązań składających się z komponentów obliczeniowych, sieciowych i pamięciowych – które mają upraszczać zarządzanie i redukować zło- żoność infrastruktury. Nadal rośnie też znaczenie zarządzania systemami, po- nieważ klienci poszukują coraz bardziej


































































































   18   19   20   21   22