Page 19 - ITReseller_lipiec 2015
P. 19

UDZIAŁ PROCENTOWY VENDORÓW W RYNKU SERWERÓW W REGIONIE EMEA od 2012 do 2014 roku
Q4 2012 Q4 2013 Q4 2014
HP Dell IBM Fujitsu Cisco Lenovo pozostali
źródło: Statista – The Statistics Portal
magające środowiska superkompute- rowe – mówi Krzysztof Rozanka, Stra- tegic Alliance Manager w Lenovo En- terprise Business Group.
Chmura do małej firmy
Jeśli chodzi o serwerowe proceso- ry ARM, to firma AMD widzi dla nich miejsce przede wszystkim w seg- mencie energooszczędnych serwe- rów przeznaczonych do przechowy- wania danych w chmurze. Proceso- ry te sprawdzą się również przy obli- czeniach związanych z rozbudowa- ną analizą danych wymagającą dużej pojemności pamięci oraz w prostych serwerach obsługujących strony inter- netowe. Jak podkreślają inżynierowie z firmy AMD, w powyższych zastoso- waniach wąskim gardłem ogranicza- jącym wydajność jest podsystem pa- mięci, a nie sama moc obliczeniowa procesora.
Co więcej, małe i średnie przedsiębior- stwa coraz częściej korzystają z usług świadczonych w chmurze. Dzięki temu nie muszą już inwestować znacznych środków we własną, rozbudowaną in- frastrukturę IT. Nie są im zatem po- trzebne zaawansowane w serwery ani rozbudowane serwerownie. W więk- szości wypadków wystarczy niewielki pod względem rozmiarów i mocy obli- czeniowej serwer przeznaczony do ob- sługi podstawowych procesów IT w fir- mie. Stąd coraz większą popularnością cieszą się tzw. mikroserwery, które można już znaleźć w ofercie wielu pro- ducentów serwerów. I właśnie w tym segmencie rynku swoją szansę dla ser-
werowych procesorów ARM upatruje firma AMD.
Obecnie w ofercie AMD znajdziemy już pierwsze bazujące na architekturze ARM 64-bitowe procesory. Są to Opte- rony z Serii A. Dla dostawców dostęp- ny jest ośmiordzeniowy model A1100. Jest on sprzedawany w formie ukła- du SoC (System-on-Chip), który został dostosowany do zadań związanych z przechowywaniem danych oraz do pracy w skalowalnym środowisku chmury obliczeniowej. W układzie tym zaimplementowano wszystkie podze- społy i kontrolery niezbędne do pracy systemu.
Potęga nowych Xeonów
Na szybki rozwój wydajności i możli- wości swoich procesorów stawia fir- ma Intel. Niedawno zaprezentowała najnowsze Xeony E7 v3. Przeznaczone są one m.in. do obsługi analizy dużych ilości danych w systemach krytycz- nych, gdzie parametrem krytycznym jest przeprowadzanie obliczeń anali- tycznych w czasie rzeczywistym. Z te- go względu układy te mogą być wy- posażone nawet w 18 rdzeni obsługu- jących jednocześnie 36 wątków i ofe- rują 45 MB pamięci podręcznej trzecie- go poziomu.
– Aby zrozumieć, czym są dzisiej- sze wyzwania, i móc proaktywnie na nie reagować, musimy dysponować rozwiązaniami analityki biznesowej. Chcąc wdrażać skuteczne i efektywne strategie, musimy mieć coraz większy wgląd w funkcjonowanie przedsię- biorstw. Potwierdza to badanie z ro-
ku 2013, które wykazało, że anality- ka, wirtualizacja i systemy ERP zajmu- ją trzy pierwsze miejsca na liście TOP 10 – największych technologicznych priorytetów wśród CIO. Liderem oka- zała się analityka wraz z BI – zauważa Krzysztof Rozanka.
Nowe procesory Intela można łączyć w 32-procesorowe konfiguracje. Co ważne, już konfiguracje ośmioproce- sorowe mogą obsłużyć do 12 TB pa- mięci DDR3 lub DDR4. Oznacza to, że wszystkie przetwarzane dane zmiesz- czą się w pamięci operacyjnej serwera. Tak więc są to obecnie jedne z najszyb- szych procesorów obsługujących plat- formę SAP HANA.
Firma Intel zwraca też uwagę na śred- ni wzrost wydajności dla nowych ukła- dów wynoszący około 40 proc. w sto- sunku do procesorów poprzedniej ge- neracji. Co więcej, dzięki bardzo dużej pojemności pamięci podręcznej nowe Xeony są w stanie obsłużyć na godzi- nę nawet do 70 proc. więcej sesji ana- litycznych wspomagających realizowa- ne w czasie rzeczywistym procesy de- cyzyjne w przedsiębiorstwie.
Intel chwali się także sześciokrotną po- prawią wydajności w aplikacjach pro- cesów biznesowych pod względem obciążeń transakcyjnych przetwarza- nych w pamięci. Procesory Xeon E7 v3 doskonale nadają się również do ser- werów stosowanych w centrach da- nych – wszędzie tam, gdzie wymaga się ogromnych mocy obliczeniowych i obsługi dużej ilości pamięci RAM, między innymi zaawansowanych operacji analitycznych realizowanych w rozproszonym środowisku chmuro- wym.
Z punktu widzenia użytkowników istotnym elementem architektury no- wych Xeonów jest wprowadzenie do procesorów z rodziny Xeon E7 v3 me- chanizmów pozwalających na bez- pieczne przetwarzanie i analizowa- nie zestawów danych w pamięci. Po- prawiono i przyspieszono wydajność kryptograficzną układów dzięki wpro- wadzeniu najnowszych instrukcji In- tel Advanced Encryption Standard – New Instructions (Intel AES-NI). Nowe procesory zaprojektowano też w taki sposób, aby zagwarantować dostęp- ność na poziomie 99,999 proc., co jest szczególnie ważne we wszystkich apli- kacjach biznesowych o znaczeniu kry- tycznym. w
nr 11-12 (269–270) • lipiec–sierpień 2015
iT Reseller 19
2,2 2,3 2,6
6,0 5,4
5,0
0,4
8,9
13,2 11,3
20,0 19,6
21,1
19,3 21,6
23,3
39,4 39,4 39,0


































































































   17   18   19   20   21