Page 17 - ITReseller_lipiec 2015
P. 17

Środowisko chmury
Rynek przetwarzania w chmurze rozwija się z zawrotną szybkością. Szacuje się, że od 2010 do 2016 roku jego wartość wzrośnie z 77 do 210 mld dolarów. Wraz
z takimi technologiami, jak urządzenia mobilne, media społecznościowe, wielkie zbiory danych i internet rzeczy, chmura napędza dynamiczne modele biznesowe, które powodują rewolucję na rynkach globalnych.
CZAS NA NOWE USŁUGI
r Według cyklicznego raportu gospodarczego Banku Światowego z 28 maja 2015 r., dotyczącego Unii Europejskiej, kraje Europy Środkowo-Wschodniej będą się rozwijać w tempie wyższym od średniej dla całego kontynentu, a tempo wzrostu w tym roku osiągnie 2,4 proc.
r Od działów informatycznych oczekuje się wdrażania coraz większej liczby nowych usług, podczas gdy ich budżety pozostają wciąż takie same. Ze względu na coraz większe znaczenie rozwiązań informatycznych firmy są zmuszone do radykalnej zmiany sposobu prowadzenia działalności.
r Tempo wdrażania rozwiązań chmurowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej zaczyna gwałtownie rosnąć.
bardziej efektywny. Warto też szukać możliwości rozwoju na nietradycyjnych rynkach. Z drugiej strony trzeba być go- towym na szybką odpowiedź wobec nietradycyjnych konkurentów.
Obliczeniowa chmura
Zarząd Oracle w pełni podziela te opi- nie. Nie zaniedbując rozwoju pozosta- łych działów, firma stawia na rozwiąza- nia chmurowe. Chce mieć największą na świecie, stale rozszerzaną ofertę dla przedsiębiorstw i już ten plan realizuje. Nowe usługi mają umożliwiać progra- mistom, informatykom i użytkownikom biznesowym wprowadzanie innowa- cji i przyspieszanie transformacji cyfro- wej w ich organizacjach. – Do niedaw- na chmura oznaczała zwykle zjawisko atmosferyczne – przypomina Piotr Wit- czyński, dyrektor generalny Oracle Pol- ska. – Obecnie informatykom kojarzy się z chmurą obliczeniową.
Dlatego w tym roku firma zorganizo- wała Oracle Cloud Day, a nie – jak do tej pory – Oracle Day. Bo jest ona, we- dług przedstawicieli korporacji, lide- rem przemian w tej dziedzinie. War- tość nowych kontraktów na usługi chmurowe w zakończonym w maju IV kwartale roku finansowego wyniosła prawie 430 mln dolarów. To ciągle sto- sunkowo niewiele w całości obrotów, ale z drugiej strony – nastąpił wzrost o 200 proc. I żadne inne przedsiębior- stwo na świecie nie zanotowało takie- go wyniku.
W trzeciej dekadzie czerwca, podczas nadzwyczajnej konferencji prasowej, Lawrence Joseph Ellison, prezes i dy- rektor techniczny Oracle, przedstawił 24 nowe usługi. Stanowią one nowe elementy platformy Oracle Cloud, czy- li kompleksowego zintegrowanego pa- kietu usług chmurowych. Dzięki użyciu tych samych produktów w modelu tra- dycyjnym (on premise) i chmurowym jest możliwość stworzenia chmury hy-
brydowej. Dlatego każda firma może korzystać z chmury prywatnej, a jed- nocześnie z publicznej. Działa to na wszystkich poziomach stosu informa- tycznego: od infrastruktury po aplika- cje. – Dzięki tej technologicznej prze- wadze – twierdzi Piotr Witczyński – Oracle może mieć tańszą ofertę niż ry- wale. Na przykład nowa usługa Archive Storage ma te same funkcje co Amazon Glacier, a kosztuje 10 razy mniej.
– Obecnie mamy już do czynienia z drugą generacją chmury – zwraca uwagę Piotr Witczyński. – Pozwala ona na uproszczenie procesów teleinforma- tycznych w przedsiębiorstwie. Oznacza zmianę struktury wydatków na telein- formatykę. Wpływa na przyspieszenie i optymalizację procesów biznesowych w firmie. Stymuluje rozwój innowacyj- ności. Zapewnia również wysoki po- ziom bezpieczeństwa.
Kompleksowa platforma PaaS w połą- czeniu z pełną ofertą aplikacji zaspo- kaja kluczowe potrzeby zarówno infor- matyków, jak i użytkowników bizneso- wych. Czerpią oni korzyści ze spraw- nego opracowywania i wdrażania apli- kacji, zarządzania danymi, analizy wiel- kich zbiorów danych, integracji oraz funkcji mobilnych.
Automatyczny sukces?
Czy chmura automatycznie zapew- nia sukces każdemu jej użytkowniko- wi? Oczywiście, że nie. Takich cudów w biznesie nie ma. Z drugiej strony coraz mniej jest zarzutów wobec tej technologii. Sceptycy mają głównie wątpliwości co do bezpieczeństwa. Ale dostawcy rozwiązań chmurowych zapewniają, że są one już bezpod- stawne. Chmura oznacza pełne bez- pieczeństwo.
Oracle Cloud pozyskuje więc ciągle nowych klientów. Korzystają oni mię- dzy innymi z takich aplikacji, jak Data- base Cloud, Java Cloud, Documents
Cloud, Business Intelligence Cloud i Database Backup Service. Obecnie platforma obsługuje ponad 70 mln użytkowników i przeszło 33 mld trans- akcji dziennie. Jest zainstalowana na 54 tys. urządzeń i zajmuje ponad 700 petabajtów pamięci masowej w 19 centrach przetwarzania danych na ca- łym świecie.
Internet rzeczy w praktyce
W tej sytuacji nie dziwią dobre wyni- ki Oracle’a. Zwłaszcza że na rozwią- zaniach chmurowych oferta firmy się przecież nie kończy.
– Szybko rozwijamy się zgodnie z po- trzebami naszych klientów – mówi Ro- bert Shimp. – Dostarczamy im war- tość dodaną. Mobilność jest ważna dla klientów, a więc i dla nas. Dążymy do tego, żeby każdą aplikację można by- ło stosować w modelu mobilności. To się wiąże z internetem rzeczy. Jeste- śmy największym na świecie dostawcą aplikacji dla mobilnych zastosowań – nie tylko telefonów, ale również samo- chodów i firm użyteczności publicznej (smart metering).
– Jeśli chodzi o słynny jacht regatowy Oracle’a, jest on nafaszerowany tysią- cami sensorów. Chodzi o dopasowa- nie parametrów nawigacji do warun- ków atmosferycznych. Prawdopodob- nie dlatego zespół Oracle’a wygrał re- gaty America’s Cup. To jest również in- ternet rzeczy w praktyce – podsumo- wuje Piotr Witczyński. w
nr 11-12 (269–270) • lipiec–sierpień 2015
iT Reseller 17


































































































   15   16   17   18   19