Page 47 - ITReseller_lipiec 2015
P. 47
wet rzędu 16 KB. Ponadto technologia zwiększa bezpieczeń- stwo skanowanych dokumentów przez czujnik ultradźwięko- wy wykrywający podwójne pobranie papieru oraz inteligent- ną ochronę dokumentów przez analizę dźwięków towarzyszą- cych nieprawidłowemu wciągnięciu kartki papieru – informu- je Dawid Manuszak, Product Manager, Veracomp.
Niestety szpitale nadal wybierają urządzenia budżetowe w postaci rozwiązań wielofunkcyjnych z opcją skanowania dokumentów, a konsekwencją tego jest słaba jakość przetwo- rzonych dokumentów. Warto pamiętać, co na ten temat mó- wi rozporządzenie Ministra Zdrowia: W przypadku gdy do do- kumentacji prowadzonej w postaci elektronicznej ma być dołą- czona dokumentacja utworzona w innej postaci, w tym zdjęcia radiologiczne lub dokumentacja utworzona w postaci papiero- wej, osoba upoważniona przez podmiot wykonuje odwzorowa- nie cyfrowe tej dokumentacji i umieszcza je w systemie informa- tycznym w sposób zapewniający czytelność, dostęp i spójność dokumentacji.
– Staramy się edukować naszych partnerów i ich klientów, dla- czego warto wybierać rozwiązania dedykowane do skanowa- nia dokumentów, jak właśnie skanery dokumentowe – twier- dzi Dawid Manuszak.
Według przedstawicieli firm działających na rynku służby zdro- wia zauważalny jest znaczny wzrost zainteresowania urządze- niami i systemami wykorzystywanymi do cyfryzacji dokumen- tacji medycznej. Sektor zdrowia stanowi bardzo perspekty- wiczny rynek dla firm, które potrafią zapewnić dostęp do kom- pleksowej usługi łączącej odpowiedni sprzęt i oprogramowa- nie. – Warto podkreślić, że sukces mają szansę osiągnąć tylko te rozwiązania, które zapewnią najwyższy poziom intuicyjno- ści obsługi, bezpieczeństwa danych oraz możliwości integracji z funkcjonującym w danej organizacji środowiskiem informa- tycznym – przekonuje Grzegorz Laszczkowski.
Ucyfrowienie wsteczne
Jakie są największe wyzwania cyfrowej obróbki dokumentów w służbie zdrowia? Co stanowi największą barierą rozwoju ryn- ku? Wyzwaniem jest pełna automatyzacja procesu skanowa- nia dokumentów wraz z pozyskiwaniem istotnych metada- nych, jak na przykład numer PESEL, oraz porównywaniem ich z dostępną bazą rekordów w celu umieszczenia dokumentu we właściwej lokalizacji. – Dzięki nowoczesnym urządzeniom jest to możliwe – otwarta struktura urządzenia pozwala stwo- rzyć rozwiązanie szyte na miarę, integrując system obiegu do- kumentów szpitala bezpośrednio z panelem dotykowym urzą- dzenia. W ten sposób użytkownik może wprowadzić doku- ment do właściwej lokalizacji za pomocą tylko jednego przyci- sku na urządzeniu – zapewnia Dawid Manuszak.
– Największe wyzwania są związane z bezpieczeństwem, za- pewnieniem integralności i usprawnieniem zarządzania da- nymi. Ogromne znaczenie ma również możliwość sprawnego i efektywnego ucyfrowienia wstecznego istniejącej dokumen- tacji papierowej. Wdrażane rozwiązania muszą być intuicyjne w obsłudze, bardzo istotna jest również niezawodność i moż- liwość rozbudowy o nowe funkcjonalności. Ważne jest też bu- dowanie świadomości personelu medycznego w kwestiach ucyfrowiania dokumentacji medycznej. Od sierpnia 2017 ro- ku dokumentacja medyczna będzie musiała być prowadzona w formie elektronicznej, warto więc rozpocząć proces ucyfro- wiania już dziś – podsumowuje Grzegorz Laszczkowski. w
nr 11-12 (269–270) • lipiec–sierpień 2015
Cyfrowa Polska • iT Reseller 47
ZDANIEM EKSPERTA
MARTA KUDŁA, Product Manager w firmie Konica Minolta
KORZYŚCI Z WPROWADZENIA ELEKTRONICZNEJ DOKUMENTACJI MEDYCZNEJ (EDM) są niezaprzeczalnym faktem i będą widoczne dla każdego szpitala czy placówki medycznej. Nowe rozwiązania nie tylko umożliwią łatwy dostęp do informacji o pacjentach, ale
także znacznie ograniczą koszty kopiowania i przechowywania dokumentów. Szacujemy, iż mogą one zostać zredukowane nawet
do 30 proc. Konica Minolta oferuje w tym zakresie rozwiązanie do elektronicznego obiegu dokumentów wraz z urządzeniem realizującym funkcje drukowania, kopiowania, skanowania, OCR, zabezpieczania kopii dokumentów, autoryzację użytkowników, rozliczanie kosztów czy monitorowanie
stanu urządzeń. Istotną rolę odgrywa
tu nasze rozwiązanie współpracujące
z systemami mMedica, AMMS i Eskulap. Obsługa procesu wprowadzania papierowej wersji dokumentów do placówki jest
prosta. Urządzenia Konica Minolta bizhub
są wyposażone w podajnik oryginałów, pozwalający automatycznie skanować umieszczone dokumenty z prędkością nawet do 160 obrazów na minutę.
Jednym z najważniejszych wymogów stawianych systemom EDM jest zapewnienie poufności przechowywanych w nich
danych. Urządzenia Konica Minolta wyposażono w szereg funkcjonalności,
które pozwalają na pracę w środowisku bezpiecznym i monitorowanie dostępu
do urządzeń drukujących. Jednym
z rozwiązań gwarantujących poufność są systemy monitorowania i kontroli produkcji dokumentów – SafeQ i Page Scope Enterprise Suite, które zapewniają pełną kontrolę nad procesami druku i obiegu dokumentów
w każdej placówce medycznej.
Przed wykonaniem wydruku każdy pracownik musi się uwierzytelnić, a jego uprawnienia
są automatycznie weryfikowane kodem
PIN, kartą identyfikacyjną lub podaniem
hasła. Usprawnienie procesu skanowania dokumentów bezpośrednio z poziomu panelu urządzenia wielofunkcyjnego umożliwiają aplikacje Konica Minolta do elektronicznego przetwarzania dokumentów za pomocą technologii OCR. Aplikacje pozwalają na łatwe przesyłanie dokumentów na dowolny adres e-mail lub do dowolnej sieci. Najnowsze urządzenia wielofunkcyjne Konica Minolta są intuicyjne i dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego szpitala i jednostki medycznej.
» CYFROWA POLSKA