Page 57 - ITReseller_lipiec 2015
P. 57

Medycyna XXI wieku
SAMBA II – błyskawiczny test na HIV
SAMBA II to niewielka przenośna maszy- na przeznaczona do przeprowadzania te- stów na HIV. Jej wymiary to 30 cm (szero- kość), 40 cm (głębokość) oraz 50 cm (wy- sokość), waga 9,9 kg. SAMBA II powinna znaleźć szerokie zastosowanie głównie w krajach Afryki. Obecnie próbki pobra- nej krwi trafiają do centralnej kliniki, gdzie są poddawane analizie. To sprawia, że na wynik badań trzeba czekać nawet do kil- ku tygodni. SAMBA II pozwala postawić diagnozę w ciągu zaledwie dwóch go- dzin. W okienku pojawia się niebieska li- nia, analogicznie jak podczas testów cią- żowych, oznaczająca wynik pozytywny. Opracowaniem urządzenia zajmują się naukowcy z Uniwersytetu Cambridge. SAMBA II jest obecnie testowana w Zim- babwe, Ugandzie, Kenii i Malawi.
Zrobotyzowane sondy
Arytmia, czyli zaburzenia rytmu serca, to jeden z najczęstszych problemów medycznych. Jak z nim walczyć? Na- ukowcy King’s College London Medical Engineering Centre stworzyli dwie spe- cjalne sondy, które mają ułatwić życie milionom osób cierpiących na tę do- legliwość. Elastyczne sondy pozwolą szybciej i taniej wyeliminować proble- my związane z występowaniem aryt- mii. Pierwsza z nich jest umieszczana w naczyniach krwionośnych, a jej ro- la polega na niszczeniu ognisk, będą- cych źródłem arytmii. Z kolei druga sonda, wyposażona w ultradźwiękowy sensor, jest wprowadzana do przełyku i przekazuje wysokiej rozdzielczości ob- raz serca. Pierwsze testy na pacjentach rozpoczęły się w 2015 roku.
Implant kolana
Może trudno w to uwierzyć, ale wiele wskazuje na to, że jedwabniki oraz paję- czyna rozwiążą jeden z najbardziej palących problemów zdrowotnych, jakim jest wymiana stawu kolanowego. Nasza populacja szybko się starzeje, stajemy się też coraz bardziej otyli. Jak wynika z prognoz American Academy of Orthopedic Sur- geons, do 2030 roku liczba tego typu zabiegów wzrośnie pięciokrotnie. Dotychczasowe operacje polegające na zastąpieniu elementów stawu implan- tami metalowymi lub plastikowymi są dalekie od ideału. Dlatego brytyjska firma Orthox proponuje zastosowaniu materiału FibroFix, będącego mieszaniną pajęczy- ny i jedwabiu, a wykorzystywanego do produkcji koszulek czy krawatów. Gotowy implant składa się z 15 proc. fibroiny i 85 proc. wody. Zaletą tego rozwiązania, poza dużą wytrzymałością, jest duże podobieństwo fibroiny do protein występujących w ludzkim organizmie. W rezultacie istnieje minimalne ryzyko odrzucenia implantu.
Sztuczna trzustka
Chorzy z cukrzycą typu 1 muszą brać zastrzy- ki z insuliny w celu wyrównania poziomu cu- kru we krwi. Niestosowanie się do tych zale- ceń może prowadzić do utraty wzroku, nie- wydolności nerek czy chorób serca. Z myślą o tych pacjentach powstał interesujący ze- staw, składający się z sensora glukozy przy- czepianego do skóry oraz urządzenia, które zmieści się w kieszeni spodni. Układ w czasie rzeczywistym monitoruje poziom insuliny we krwi i z częstotliwością pięciu minut do- starcza potrzebną ilość hormonu. Urządze- nie znajduje się w fazie testów klinicznych.
Awatary i schizofrenia
Awatary najczęściej są utożsamiane z grami komputerowymi, posługują się nimi tak- że osoby udzielające się na forach internetowych. Ale awatary można też wykorzy- stać w medycynie. Jak? Osoby chorujące na schizofrenię tracą kontakt z rzeczywisto- ścią, widzą, słyszą, odbierają smak lub odczuwają dotyk rzeczy, które naprawdę nie istnieją. Na przykład mogą słyszeć głosy, których nikt poza nimi nie sły-
szy. Terapeuci z King’s College London Medical Engineering Centre postanowili uzewnętrznić postacie, które rzekomo przemawia-
ją do chorych, i rozpocząć z nimi dialog. Lekarze rozmawiają
z pacjentami za pomocą awatarów. W ten sposób uświada-
miają chorym, że głosy, podobnie jak komputerowe awata- ry, nie są prawdziwe. Lekarz może też, posługując się awa- tarem danego głosu, obiecać pacjentowi, że głos pozostawi go w spokoju. Jak do tej pory taką terapię przeszło 16 osób.
nr 11-12 (269–270) • lipiec–sierpień 2015
Cyfrowa Polska • iT Reseller 57
» CYFROWA POLSKA


































































































   55   56   57   58   59