Page 144 - 23_LiryDram_2019
P. 144

Do głównych elementów ekspozycji nale- żą pokaźnych rozmiarów rzeźby utrzyma- ne w neutralnej, modernistycznej estety- ce. Mogą na nich odpoczywać i wygodnie usiąść osoby opiekujące się wystawą. To
przewrotny, subtelnie anarchistyczny gest wobec dzieł sztuki, które chroni się przed dotykiem widzów. W głębi wystawy poja- wiają się odniesienia do  gury biznesmena, tu wydobytej ze zjadliwej satyry Edgara Al- lana Poego pod tytułem Człowiek interesu, oraz motyw przestępcy jako metafory ciem- nej strony ludzkiej natury rodem z estetyki  lmu neo noir.
Wystawa pokazuje, że wprawdzie sztuka ar- tystki wymyka się kategoryzacjom, ale jedno z pewnością można o niej powiedzieć: Maria Loboda lubi snuć historie. Zwykle dość za- skakujące, wypływające z osobistych fascy- nacji, pasji czy wręcz obsesji autorki, które jednak zyskują w jej pracach wymiar uni- wersalny.
Po otwarciu warszawskiej prezentacji w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski artystka udaje się do Wenecji, gdzie pokaże kilka swoich realizacji w ra- mach wystawy głównej Biennale.
kuratorka Ewa Gorządek koordynatorka Joanna Saran
MARIA LOBODA (ur. 1979)
od ponad 30 lat mieszka
w Niemczech, jest absolwentką Städelschule we Frankfurcie, która oferuje studentom maksimum wolności, stawiając na sztukę niezależną od wszelkich ograniczeń. Brała udział m.in.
w dOCUMENTA (13), Taipei Biennale 2014, wystawiała
w Museo Reina So a w Madrycie, Palais de Tokyo w Paryżu. W 2015 zrealizowała projekt dla Bunkra Sztuki w Krakowie, uczestniczyła
w Konferencji Tatrzańskiej (Kraków, Zakopane), brała udział w Teatrze Mykologicznym w Rabce,
w Kadenówce u Pauliny Ołowskiej.
•POLECAMY•POLECAMY•POLECAMY•POLECAMY•POLECAMY•


































































































   142   143   144   145   146