Page 32 - ITReseller_wrzesien-2015
P. 32

» TEST
TEST
TEST
Airlive AC-1200R:
router czy punkt dostępowy?
Artur Pęczak
Airlive AC-1200R to dwuzakresowy router standardu 802.1ac, który można przystosować do różnych warunków pracy. Dwa niezależne moduły radiowe (2,4 GHz oraz 5 GHz) oraz pięć trybów pracy pozwalają na wdrażanie urządzenia w różnych konfiguracjach sieci Wi-Fi.
Kiedy muszę nocować poza do- mem, w pensjonacie lub niewiel- kim hotelu, moją uwagę prawie zawsze przykuwają niewielkie
urządzenia podwieszone gdzieś pod sufitami korytarzy, które krzyczą: tutaj jest darmowe Wi-Fi. Za każdym razem staram się sprawdzić (zboczenie zawo- dowe), kto jest producentem tych urzą- dzeń, i nie dziwi mnie już, kiedy na na- klejce widnieje napis Airlive.
Airlive to marka urządzeń sieciowych tajwańskiej firmy OvisLink. W Polsce firma znana jest także z niezłej jakości rozwiązań do monitoringu wideo (IP Surveillance Networking).
Bezprzewodowy router 802.11ac
Do redakcji trafił router sieci Wi-Fi Air- live, model AC-1200R, który umożliwia przesyłanie danych z prędkością do 867 Mb/s w standardzie 802.11ac oraz do 300 Mb/s w standardzie 802.11n. Urzą- dzenie ma wbudowane dwa moduły radiowe 2,4 GHz oraz 5 GHz, z których każdy pracuje niezależnie od siebie. Dzięki temu Airlive AC-1200R mo- że zostać skonfigurowany do pracy w jednym z pięciu dostępnych try- bów: jako dwuzakresowy router sieci Wi-Fi (Dual Band Router), dwuzakre- sowy punkt dostępowy (Dual AP Mo- de), klient WISP z funkcją routera sieci Wi-Fi (WISP + AP), most WDS z funkcją punktu dostępowego ( WDS + AP) oraz wzmacniacz sieci Wi-Fi z funkcją punk- tu dostępowego (Client + AP). Mno-
gość dostępnych konfiguracji sprawia, że urządzenia Airlive są chętnie wybie- rane przez instalatorów montujących sieciWi-Fiwdomach,sklepach,hote- lach czy biurach. Na rynku trudno bo- wiem znaleźć urządzenie tej samej kla- sy, które oferowałoby zbliżony zestaw trybów pracy.
5 trybów pracy
Airlive AC-1200R umożliwia stworze- nie dwóch niezależnych sieci Wi-Fi działających w zakresach częstotliwo- ści 2,4 GHz oraz 5 GHz. Zakres 5 GHz jest mniej podatny na zakłócenia i za- pewnia stabilne połączenie na potrze- by szybkiego przesyłania danych, stru- mieniowej transmisji wideo czy gier online. Zakres 2,4 GHz nadal jest po- wszechnie wykorzystywany, aby za- pewnić dostęp do internetu kompu- terom, smartfonom, tabletom i innym urządzeniom wyposażonym w moduł radiowy pracujący wyłącznie w tym zakresie częstotliwości.
W trybie routera Airlive AC-1200R za- pewnia urządzeniom dostęp do inter- netu oraz zasobów sieci komputerowej przez połączenie kablowe oraz sieć Wi-Fi. Drugi tryb pracy testowanego urządze- nia to dwuzakresowy punkt dostępowy. W tym trybie AC-1200R działa jako kla- syczny hotspot, bowiem funkcje routin- gu pozostają wówczas wyłączone. AC-1200R obsługuje technologię WISP, polegającą na odwracaniu funk- cji przyłączy. Zakres 5 GHz wykorzy-
stywany jest do zestawienia bezprze- wodowego połączenia (mostu) z do- stawcą internetu radiowego, pod- czasgdypasmo2,4GHzużywanejest na potrzeby wewnętrznej sieci Wi-Fi, udostępnianej komputerom w domu i biurze. Chodzi o to, aby dwa urządze- nia bezprzewodowe – jedno używane na potrzeby obsługi internetu radio- wego, a drugie domowej sieci Wi-Fi – zastąpić jednym, takim właśnie jak Air- live AC-1200R.
W trybie klienta z funkcją punktu do- stępowego AC-1200R działa jako wzmacniacz sygnału (repeater). Moduł radiowy 5 GHz wykorzystywany jest do zwiększenia zasięgu sieci, podczas gdy radio 2,4 GHz w tym trybie jest skonfigurowane do pracy jako punkt dostępowy dla komputerów uzyskują- cych dostęp do zasobów sieci kompu- terowej i internetu.
Ostatni tryb WDS pozwala wdrażać zło- żone konfiguracje infrastruktury siecio- wej, łącząc stacje bazowe i punkty do- stępowe bezprzewodowym mostem. Wszystko po to, aby zwiększyć zasięg sieci bez potrzeby kładzenia kabli.
Router dla domu
Airlive AC-1200R pozwala na zbudo- wanie wydajnej sieci Wi-Fi w standar- dzie 802.11ac bez konieczności wyda- wania pokaźnych kwot. Cena detalicz- na urządzenia w sklepie internetowym morele.net wynosi około 340 zł, a za- tem nie są to pieniądze, które istotnie
32 iT Reseller nr 13–14 (271–272) • wrzesień 2015


































































































   30   31   32   33   34