Page 34 - ITReseller_wrzesien-2015
P. 34

» TECHNOLOGIE
Moda na mikrokomputery
Marcin Bieńkowski
Intel Compute Stick 2
fot. Intel
Podczas styczniowych Komputery rozmiarów pendri- ve’a wpinane przez złącze HDMI
przede wszystkim w tabletach, najtań- szych notebookach i minikompute- rach, takich jak np. Zotac ZBOX Pico. Po- biera 2,2 W mocy i taktowany jest zega- rem 1,33 GHz, a podczas pracy często- tliwość może być zwiększona do 1,83 GHz. W procesor wbudowano zintegro- wany układ graficzny Intel HD Graphics, którego taktowanie zmienia się w za- kresie od 311 do 646 MHz.
Intel Compute Stick współpracuje z 2 GB pamięci RAM oraz 32 GB ze- wnętrznej pamięci flash eMMC. Do- stępną pamięć bez problemu można powiększyć, korzystając z czytnika kart micro-SD (maks. 128 GB). Do komuni- kacji ze światem zewnętrznym wyko- rzystano bezprzewodową kartę sie- ciową Wi-Fi 802.11 b/g/n oraz inter- fejs Bluetooth 4.0. Komputerek udo- stępnia jedno pełnowymiarowe złącze USB 2.0 i oraz jedno złącze micro-USB wykorzystane do zasilania. Co oczywi- ste, sygnał wizji został wyprowadzony przez złącze HDMI. Wewnątrz obudo- wyowymiarach104×38×13mm ukryto miniaturowy wentylator, któ- ry włącza się przy większym obciąże- niu procesora. Całość waży 54 gramy. W sprzedaży dostępne są dwie wersje – z 32-bitowym systemem Windows 8.1 Bing Edition oraz z 64-bitowym Li- nuksem Ubuntu 14.04 LTS.
Dla kogo taki maluch
Komputerek Intel Compute Stick jest przeznaczony do prostych zadań, któ- re można bardzo szybko wykonać, ko- rzystając z telewizora w salonie, bez po- trzeby włączania notebooka czy kom- putera stacjonarnego. Chodzi przede wszystkim o rozszerzenie funkcjonal- ności telewizora o opcje internetowe i możliwość edycji dokumentów.
targów CES 2015 firma Intel
niczym nowym i są dostępne na zaprezentowała urządzenie rynku już od dobrych kilku lat. W ich
o nazwie Intel Compute Stick. Jest to miniaturowy, mieszczący się w dłoni komputer przypominający budową dużego pendrive’a. Urządzenie to, działające pod kontrolą systemu Windows 8.1 Bing Edition
i kosztujące dla klienta końcowego zaledwie
ok. 600 zł, błyskawicznie zamienia telewizor
ze złączem HDMI
w pełnoprawnego peceta.
produkcji specjalizują się firmy z Dale- kiego Wschodu. W Europie i Stanach Zjednoczonych urządzenia tego typu nigdy nie zdobyły jednak dużej popu- larności, przede wszystkim ze względu na swoje skromne możliwości i para- metry techniczne. Komputery te zwy- kle pracują pod kontrolą jednej z wer- sji Androida 4.x, stosuje się w nich ta- nie, przeważnie dwurdzeniowe, rza- dziej czterordzeniowe wersje proceso- rów ARM o częstotliwości pracy 1,0–1,8 GHz, 0,5–1 GB pamięci RAM oraz od 4 do 8 GB pamięci flash. Standardem wśród tej grupy urządzeń jest obsługa interfejsu Bluetooth 4.0, sieci Wi-Fi oraz obsługa kart micro-SD. Do komputer- ków tych można też podłączyć urzą- dzenia peryferyjne za pomocą złączy USB. Najtańsze tego typu urządzenia kosztują poniżej 50 dolarów.
Rewolucja Intela
Ten rynek komputerów wpinanych przez złącze HDMI postanowił zago- spodarować Intel – i co najważniejsze, ten marketingowy zabieg skończył się pełnym sukcesem. Intelowa konstruk- cja miniaturowego komputera HDMI cieszy się bezprecedensowym, jak na tę kategorię sprzętu, zainteresowaniem klientów. Mało tego, na rynku pojawiły się już masowo podróbki Intel Compu- te Sticka, które tak jak oryginał bazują na procesorze Intel Atom Z3735F. Atom Z3735F to czterordzeniowy, wy- konany w technologii 22 nanometrów 64-bitowy układ SoC (System on Chip) z rodziny Bay Trail. Można go spotkać
w monitory i telewizory nie są
34 iT Reseller
nr 13–14 (271–272) • wrzesień 2015


































































































   32   33   34   35   36