Page 35 - ITReseller_wrzesien-2015
P. 35

Oficjalna obudowa dla Raspberry Pi B i 2B
Raspberry Pi 2B
Intel Compute Stick daje użytkowni- kowi możliwość przeglądania stron WWW w celu znalezienia informa- cji, wysyłania e-maili, przygotowania prezentacji w PowerPoint, dostępu do elektronicznej bankowości, edycji dokumentów, prowadzenia obliczeń w arkuszu kalkulacyjnym, wyświetlania plików PDF itp. Istnieje też możliwość uruchomienia prostych gier, słuchania muzyki oraz oglądania filmów nawet w rozdzielczości 4K.
Komputer ten w zupełności wystarczy też w punktach handlowych, w których bezpośrednio obsługuje się klienta, a sama maszyna nie musi mieć wyśru- bowanych parametrów technicznych. Wystarczy odbiornik TV lub monitor z wyjściem HDMI, klawiatura i mysz oraz Intel Compute Stick, aby bardzo szyb- ko i niewielkim kosztem przygotować w salonie sprzedaży stanowisko obsługi klienta lub punkt informacyjny.
Kontratak maliny
Drugim minikomputerem, o którym w ostatnim czasie zrobiło się głośno, jest Raspberry Pi 2B. Będzie to najtań- szy komputer, na którym da się uru- chomić Windows 10. Historia Raspber- ry Pi sięga 2009 roku, kiedy to powsta- ła Raspberry Pi Foundation, organi- zacja mająca za zadanie promować w szkołach na całym świecie naukę podstaw informatyki. Pod koniec lu- tego 2012 roku fundacja ta zaprezen- towała minikomputer wielkości kar- ty kredytowej o nazwie Raspberry Pi. Najnowsza wersja 2B światło dzienne ujrzała w lutym tego roku.
Najnowszy Raspberry Pi 2B wykorzy- stuje układ SoC Broadcom BCM2836, w którym znalazły się 8-rdzeniowy pro- cesor ARM Cortex A7 pracujący z czę-
stotliwością 900 MHz, układ graficzny Broadcom VideoCore IV wraz z deko- derem wideo H.264/MPEG-4, procesor DSP, 1 GB pamięci SDRAM współdzie- lonej z układem graficznym oraz kon- troler USB 2.0. W urządzeniu nie prze- widziano współpracy z dyskiem twar- dym SATA ani pamięcią eMMC, dlate- go w celu załadowania systemu ope- racyjnego i przechowywania danych wykorzystuje się karty micro-SD. Raspberry Pi 2B wyposażono również w cztery złącza USB 2.0 pozwalające na podłączenie dowolnych urządzeń zewnętrznych, w tym dysków twar- dych USB, Ethernet 10/100 Mb/s, wyj- ście HDMI, mini-Jack, micro-USB do zasilania oraz 40-pinowe złącze GPIO służące do komunikacji między ele- mentami bardziej rozbudowanego systemu komputerowego. Platforma Raspberry Pi działa pod kontrolą syste- mów operacyjnych bazujących na Li- nuksie, FreeBSD oraz dla wersji 2B, jak już wspomnieliśmy, również pod kon- trolą Windows 10.
(Nie) tylko dla geeków
Sama platforma Raspberry Pi z założe- nia służy do nauki podstaw informaty- ki, dlatego wersje dostępne w sprzeda- ży są pozbawione jakichkolwiek dodat- kowych podzespołów, a ich cena dla wersji 2B oscyluje wokół 170–250 zł. Za tę kwotę użytkownik nabywa po prostu płytkę drukowaną zawierającą wszystkie niezbędne elementy kom- putera, tak samo jak w wypadku zesta- wów deweloperskich. Obudowę, zasi- lacz i inne komponenty trzeba nabyć już oddzielnie.
Raspberry Pi do tej pory kierowana by- ła przede wszystkim do studentów elektroniki i informatyki oraz ludzi
chcących nauczyć się w praktyce ob- sługi i administrowania systemem Li- nuksa. Platformą interesowali się też entuzjaści technologii lubiący samo- dzielnie rozwiązywać często skompli- kowane problemy z komputerami i oprogramowaniem. Zaletą platformy Raspberry Pi jest to, że do rozwijania swojej pasji nie potrzeba angażować dużych środków finansowych. Malinka, jak ją nazywają użytkownicy, sprawdza się też w sytuacji, gdy nie ma potrzeby korzystania z dużej mocy obliczenio- wej, a jednocześnie zależy nam na du- żej energooszczędności.
Najnowsza wersja Raspberry Pi 2B jest ponad dwa razy szybsza od po- przednich, dzięki czemu można za- cząć myśleć również o jej wykorzy- staniu w charakterze małego centrum multimedialnego, minikonsoli do gier czy prostego komputera do prac biu- rowych i surfowania po internecie. Ta- kiemu użyciu będzie sprzyjać nie tylko zastosowanie złącza HDMI, ale przede wszystkim możliwość uruchomienia na niej systemu Windows 10. Jest to o tyle istotne, że w wypadku środo- wisk linuksowych uruchomienie odpo- wiednich programów często wiązało się z rozwiązywaniem pojawiających się po drodze problemów z prawidło- wym działaniem aplikacji.
Działający na Raspberry Pi 2B Windows 10 powinien też sprawić, że platformą tą zainteresują się nie tylko osoby uwa- żające się za tzw. geeków i entuzjastów techniki, ale również zwykli użytkowni- cy komputerów. Można też przypusz- czać, że zmontowane, gotowe do dzia- łania minikomputery z preinstalowa- nym Windows 10 bazujące na Raspber- ry Pi 2B wkrótce pojawią się w sklepach i u polskich dystrybutorów. w
nr 13–14 (271–272) • wrzesień 2015
iT Reseller 35


































































































   33   34   35   36   37