Page 37 - ITReseller_wrzesien-2015
P. 37

dem Dróg Miejskich rozpoczęły two- rzenie Zintegrowanego Systemu Zarzą- dzania Ruchem – przypomina Łukasz Puchalski, dyrektor ZDM. – W wyni- ku przeprowadzonego postępowania przetargowego 9 czerwca 2006 roku Siemens sp. z o.o. w konsorcjum z Sie- mens AG podpisał z miastem Warszawa reprezentowanym przez ZDM umowę na zaprojektowanie i wdrożenie takie- go systemu.
Wartość projektu brutto wynosi 34 mi- liony złotych. Założenia uwzględnia- ły istniejący system transportu miej- skiego, ale przede wszystkim je- go rozwój w przyszłości. Projekt Nr Z/2.14/I/1.6/19/05 „Zintegrowany Sys- tem Zarządzania Ruchem” uzyskał dofi- nansowanie (w wysokości 17,3 mln zł) z Europejskiego Funduszu Rozwoju Re- gionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Re- gionalnego.
Sercem całego systemu jest Centrum Zarządzania znajdujące się w siedzibie ZDM przy ulicy Chmielnej 120. Zasto- sowane w nim rozwiązanie SITRAFFIC Scala / Concert integruje wszystkie ele- menty systemu i umożliwia zdalną ob- sługę podsystemów i urządzeń. W Cen- trum urządzono salę operatorską, sta- nowisko dla inżyniera ruchu i serwe- rownię. W tej pierwszej, na dużej ścianie graficznej – podobnie jak na ekranach komputerów operatorów – wyświe- tlane są obrazy sytuacji drogowych. Znajdują się tam też panele sterowania umożliwiające dostęp do wszystkich funkcji i alarmów systemu. Oprogramowanie pozwala na monito- rowanie stanu pracy urządzeń zainsta- lowanych w terenie, zarządzanie infor- macją o stanach ruchu, prognozowanie ruchu, wprowadzanie zmian w parame- trach sterowania ruchem, zarządzanie priorytetami dla pojazdów komunika- cji zbiorowej, kontrolę zdarzeń, wyko- nywanie analiz jakościowych i ilościo- wych, przygotowywanie oraz symula- cje strategii dla ruchu. System łączności światłowodowej zapewnia komunika- cję ze wszystkimi sterownikami sygna- lizacji świetlnej, tablicami zmiennej tre- ści oraz 22 kamerami zamontowanymi na 20 skrzyżowaniach, a także kamera- mi i systemem sterującym w tunelu pod Wisłostradą. Wszystkie dane dostępne są w czasie rzeczywistym. Są także archi- wizowane, by mogły służyć do analizy inżynierom ruchu czy Policji.
System działa w pełni automatycznie, ale w Centrum dyżurują też operatorzy, którzy mogą dokonywać zmian i korekt, czuwają nad pracą urządzeń, otrzymu- jąc automatycznie generowane precy- zyjne informacje o ewentualnych uster- kach oraz nieprawidłowościach (np. awaria sygnalizacji świetlnej) oraz o in- cydentach w ruchu drogowym (kolizja, zator itp.). Eliminuje to znacząco kosz- ty obsługi sterowników i sygnalizacji. Umożliwia również szybkie i efektywne reagowanie na usterki i zdarzenia dro- gowe (informowanie Policji, służb ra- tunkowych i kierowców) oraz wprowa- dzanie zmian w sygnalizacji na danym skrzyżowaniu i w okolicach.
Korzystając z zainstalowanego opro- gramowania inżynierii ruchu, operato- rzy systemu mogą planować i projekto- wać zmiany w ruchu, a następnie spraw- dzać rezultaty tych zmian poprzez sy- mulację. Wykorzystują przy tym dane zarchiwizowane przez system, a dys- ponując pełnym obrazem wprowadzo- nych zmian i ich skutków dla ruchu, nie muszą testować ich w praktyce, na ży- wym organizmie. Istotne jest przy tym upewnienie się, czy określona metoda sterowania ruchem przyniesie rzeczy- wiście spodziewane efekty. W systemie uzyskanie takiej informacji jest wyjąt- kowo proste. Zintegrowana funkcja za- rządzania jakością umożliwia dokładne zweryfikowanie skutków każdego z za- stosowanych środków — zarówno dla ruchu samochodów osobowych, jak i sieci transportu publicznego.
I obszar w Warszawie
Podstawą funkcjonowania systemu jest sygnalizacja świetlna w wytypo- wanych obszarach miasta, sterowa- na automatycznie przy wykorzysta- niu najnowszych osiągnięć techno- logicznych: urządzeń sterowania ru- chem, układów obszarowego stero- wania i nadzoru ruchu oraz urządzeń służących informowaniu uczestników ruchu. W listopadzie 2008 roku zakoń- czono odbiory techniczne pierwszej części systemu – w Obszarze I. Obej- muje on 37 skrzyżowań (z ponad 680 w całym mieście).
Priorytet dla tramwajów
Jednym z zadań systemu jest udziela- nie priorytetu tramwajom poruszają- cym się w ciągu Alej Jerozolimskich. W 160 tramwajach zamontowano na- dajniki, które umożliwiają komunika- cję tych pojazdów z systemem. Jadą- cy tramwaj przesyła drogą radiową informacje do sterownika na najbliż- szym skrzyżowaniu, dzięki czemu ste- rownik ten udziela tramwajowi pierw- szeństwa przejazdu. Obecnie prioryte- tem objętych jest 9 skrzyżowań w cią- gu Alej Jerozolimskich: od ronda Wa- szyngtona do placu Zawiszy.
Źródła i wykorzystywanie danych
Źródłem danych dla systemu są licz- ne czujniki – detektory i stacje pomia- rowe. W system włączone są pętle in- dukcyjne (detektory zainstalowane w nawierzchni ulicy), kamery wideo-
Maciej Kocięcki, dyrektor rozwoju M2M i partnerstw w Orange Polska
nr 13–14 (271–272) • wrzesień 2015
iT Reseller 37


































































































   35   36   37   38   39