Page 38 - ITReseller_wrzesien-2015
P. 38

» TECHNOLOGIE
Oprogramowa- nie pozwala na monitorowa- nie stanu pra- cy urządzeń za- instalowanych w terenie
detekcji i stacje pomiarowe Traffic Eye Universal wykorzystujące detektory podczerwieni. Służą one do wykrywa- nia pojazdów na wlotach skrzyżowań. Za ich pomocą do centrum sterowa- nia przekazywane są także dane o ak- tualnym natężeniu ruchu i prędko- ściach pojazdów. Jest to jednym z po- wodów zakazu parkowania w strefach, gdzie znajdują się detektory, gdyż po- jazd stojący w strefie detekcji fałszuje jego odczyt.
Źródłem danych o otoczeniu i stanie środowiska są stacje pogodowe i stacje pomiaru zanieczyszczenia powietrza. Pozwalają one na monitorowanie aktu- alnych warunków i odpowiednie reago- wanie systemu lub operatorów na otrzy- mywane informacje. Dodatkowo do sys- temu włączono infrastrukturę związaną ze sterowaniem ruchem w tunelu Wisło- strady, wzbogaconą o moduł wideode- tekcji umożliwiający wykrywanie zda- rzeń w tunelu, na przykład zatrzymane- go pojazdu czy zatoru.
Na obszarze miasta objętym ZSZR roz- mieszczone są 22 szybkoobrotowe ka- mery pozwalające na duże zbliżenia obrazu, połączone w podsystem wi- deomonitoringu obejmujący newral- giczne punkty ulic objętych syste- mem. Komunikację między urządze- niami umożliwia światłowodowa sieć transmisji danych, a także pakietowa transmisja danych (GPRS) z wykorzy- staniem sieci GSM. Dzięki kamerom operator może na przykład szybko wy- kryć kolizję lub wypadek i powiado- mić odpowiednie służby. Monitoring ten jest również wykorzystywany do ochrony sterowników i elementów sy- gnalizacji świetlnej przed wandalami. Służy także do oceny warunków ru-
chu na poszczególnych wlotach skrzy- żowań. Odświeżane statyczne obrazy z kamer można oglądać na stronie in- ternetowej systemu.
Korzyści
Dzięki wdrożeniu miasto zyskało:
r poprawę warunków ruchu transpor- tu publicznego bez pogarszania wa-
runków ruchu samochodowego
r zapewnienie priorytetu dla komuni-
kacji szynowej
r uporządkowanie ruchu na ulicach
Warszawy, skrócenie czasu przejaz- du, obniżenie kosztów eksploatacji taboru oraz zwiększenie liczby osób korzystających ze środków komuni- kacji zbiorowej
r utrzymanie płynności ruchu w kory- tarzach komunikacyjnych
r redukcję emisji zanieczyszczeń ko- munikacyjnych, a także poprawę bezpieczeństwa ruchu.
Niestety, Zarząd Dróg Miejskich nie mierzy emisji zanieczyszczeń. Wiado- mo, że dzięki Zintegrowanemu Syste- mowi Zarządzania Ruchem ruch jest płynniejszy, a więc samochody rza- dziej się zatrzymują. A przecież to wła- śnie podczas hamowania dochodzi do największej emisji spalin. Są to niewąt- pliwie uzasadnione, ale jednak tylko odczucia. Aż dziw, że brakuje na nie dowodów.
– Naturalnie ZSZR upłynnia ruch – twierdzi Łukasz Puchalski. – Jakie są korzyści, mogliśmy się przekonać w 2011 roku, gdy na czas kalibracji sy- gnalizacji świetlnej na Wisłostradzie system był wyłączony. Zatory i korki pojawiały się wtedy na całej Wisłostra- dzie. System będzie w pełni miarodaj- ny, gdy obejmie wszystkie skrzyżowa-
nia. Dlatego ZDM ma oczywiście plany poszerzenia systemu.
Generalnie można powiedzieć, że w pewnym sensie warszawski system pozostaje na etapie pilotażowym. Cią- gle obejmuje bowiem tylko wspo- mniany Obszar I, a więc praktycznie ścisłe Centrum. Czyli pomysł był do- bry, ale zabrakło konsekwencji. Dla- tego w całym mieście wprowadzone rozwiązanie nie daje jeszcze zakłada- nych korzyści. Jak twierdzą fachowcy, aby były one odczuwalne, konieczna jest rozbudowa systemu. Prawdopo- dobnie wydatki powinny wynieść do- datkowo około 70 milionów złotych.
Naszym wzorem Bukareszt?
– W latach 2008–2009 Grupa Swar- co wraz z partnerami zaprojektowa- ła i zainstalowała System Zarządzania Ruchem dla miasta Bukareszt (Bucha- rest Traffic Management System – BT- MS) w celu usprawnienia ruchu miej- skiego, czyli zmniejszenia zatłoczenia dróg, skrócenia czasu podróży, a tak- że ograniczenia zużycia paliwa i emisji dwutlenku węgla – przypomina Witold Wilmański, prezes Swarco Traffic Pol- ska. – Rozwiązanie wprowadzono tak- że w celu priorytetowego traktowania transportu publicznego, integrując kil- ka systemów, w tym zarządzania trans- portem publicznym, monitoringu oraz inne systemy dodatkowe.
BTMS opiera się na 8 głównych pod- systemach integrujących:
r sterowanie ruchem miejskim
r zarządzanie komunikacją miejską rCCTV
r strategię administratora
r system zarządzania błędami
r system zarządzania siecią
r monitorowanie wydajności
r interfejs informacji o ruchu.
W stolicy Rumunii – mieście porówny- walnym wielkością z Warszawą – 140 skrzyżowań zostało wyposażonych w specjalne urządzenia (kontrolery ITC- 2, modem SHDSL). Na wszystkich skrzy- żowaniach są zainstalowane kamery wi- deomonitoringu. 300 autobusów będą- cych elementem systemu zarządzania komunikacją miejską (PTM) ma pierw- szeństwo na każdym skrzyżowaniu. Korzyści zostały wyliczone i są publi- kowane. Średni dzienny czas podró- ży zmniejszył się o 20 procent. Emisja dwutlenku węgla spadła o 10 procent (czyli o 600 t rocznie). w
38
iT Reseller
nr 13–14 (271–272) • wrzesień 2015


































































































   36   37   38   39   40