Page 114 - 31_LiryDram_2021
P. 114

  Trudny czas pandemii
W pierwszej połowie 2021 r. Dyskusyjne Kluby Książki wciąż mierzyły się z trudnościami wy- nikającymi z trwającej pandemii koronawirusa, która zamroziła życie społeczne i jednocze- śnie uderzyła w sedno programu DKK, czyli bezpośrednie spotkania czytelników ze sobą (regularne spotkania klubowe), czytelników z autorami (spotkania autorskie) oraz czytel- ników z ekspertami (np. szkolenia, warsztaty, wykłady). Z powodu wprowadzonych restrykcji i ograniczeń większość klubów od stycznia do maja nie działała bądź działała w sposób ogra- niczony (np. klubowicze czytali określone książki, ale o nich nie dyskutowali). Tylko część klubów zdecydowała się na przeprowadzanie dyskusji na temat przeczytanych książek w formie online. Jednak zdalna forma spotkań nie mogła stać się powszechną, ponieważ znaczną część dorosłych klubowiczów stanowią osoby starsze, które nie zawsze mają możliwości techniczne bądź odpo- wiednie umiejętności, aby uczestniczyć w tego typu spotkaniach. W przypadku klubów dla dzieci i młodzieży konieczność zdalnej nauki szkolnej nie zachęcała rodziców do tego, by po godzinach dzieci uczestniczyły jeszcze w dodatkowych za- jęciach, jakimi są spotkania klubowe. Większość klubów zaczęła wracać do tradycyjnej działalności wraz z luzowaniem pandemicznych obostrzeń, czyli w maju i czerwcu bieżącego roku. Kierując się troską o dalsze funkcjonowanie programu, Instytut Książki, za zgodą Minister- stwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Spor- tu, w czasie pandemii wprowadził szereg uła- twień i modyfikacji do regulaminu programu dotacyjnego, zintensyfikował również działania w przestrzeni internetowej. Oprócz regularnie aktualizowanej strony internetowej poświęco- nej programowi (podstrona Instytutu Książki,
https://instytutksiazki.pl/kluby-ksiazki,6.html) oraz fanpage’a projektu na portalu Facebook, prowadzono również oficjalną grupę na Face- booku, gdzie klubowicze i wszyscy zaintereso- wani mogą prowadzić dyskusje na tematy lite- rackie. Grupa liczy już ponad 1 500 członków, a liczba ta ciągle się zwiększa.
Czytelniczy fenomen
Dyskusyjne Kluby Książki w Polsce nie powstały w kulturalnej próżni. Krytyczna dyskusja o li- teraturze ma w naszym kraju wielowiekową tradycję. O książkach dyskutowano na królew- skich dworach, w zaciszu zakonnych wirydarzy i magnackich siedzib. Rodzime i zagraniczne nowości omawiano na arystokratycznych, a póź- niej mieszczańskich salonach, w samokształce- niowych kółkach młodzieży, wśród emigrantów i wśród zesłańców. Ożywione dyskusje prowa- dzono na łamach pism i periodyków, w szkołach, bibliotekach i na uniwersytetach. Z biegiem lat, mimo burzliwej historii, dzięki rosnącej dostęp- ności książek i prasy połączonej ze spadkiem analfabetyzmu, coraz większy odsetek polskiego społeczeństwa mógł uczestniczyć w wymianie myśli na temat literatury. Dlatego też, choć sam model funkcjonowania Dyskusyjnych Klubów Książki został zaczerpnięty z tradycji amerykań- skich i brytyjskich, to przyjął się w naszym kraju doskonale, o czym świadczą tysiące aktywnych klubowiczów.
Wszystkich, którzy chcieliby dołączyć do tej rosnącej z roku na rok grupy i otrzymać wię- cej informacji na temat DKK, zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Instytutu Książki i kontaktu z koordynatorami woje- wódzkimi programu. Republika czytających ludzi czeka na nowych obywateli!
112 LiryDram kwiecień–czerwiec 2021




























































































   112   113   114   115   116