Page 163 - 31_LiryDram_2021
P. 163

   osób utrzymuje się wyłącznie z pisania) za członków środowiska literackiego można uznać tych, którzy bezpośrednio (twórcy profesjonal- ni i nieprofesjonalni) lub pośrednio (literatu- roznawcy, krytycy literaccy, recenzenci itp.) związani są z literaturą. Pośród nich są też osoby zrzeszone i niezrzeszone w związkach twórczych. Można przyjąć, że tak rozumiane „środowisko literackie” Opolszczyzny od roku 1945 do chwili obecnej (2021) wypełnione by- ło obecnością (licząc też tych, którzy nie żyją) i twórczością co najmniej 152 osób (wg wyka- zu autorstwa piszącego te słowa, tu – wyka- zu, którego przytaczanie nie jest potrzebne). Wśród nich są osoby, które w różnym czasie opuściły Opole lub nasz region.
Ze środowiskiem naszym (głównie ze ZLP) związani byli pisarze i zarazem często uczeni znani w kraju (wymieniam tylko nieżyjących), jak np., m.in.: prof. honorowy Uniwersytetu Opolskiego doc. dr Zbyszko Bednorz; Wie- sław Kazanecki; prof. Władysław Studenc- ki (b. WSP w Opolu); Stanisław Wasylewski; prof. Zbigniew Zielonka (Uniwersytet Pomor- ski w Słupsku); prof. Zbigniew Żakiewicz (Uni- wersytet Gdański); prof. Bogusław Żurakow- ski (Uniwersytet Jagielloński).
Obecnie istnieje w Opolu tylko jeden związek pisarski: Związek Literatów Polskich (zrzesza 16 osób); do pewnego czasu skromnie repre- zentowane było członkostwo w Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich (trzy osoby, obecnie nieżyją- ce). Ponadto mamy zrzeszenia pisarzy potocz- nie i umownie nazywanych nieprofesjonalny- mi: Nauczycielski Klub Literacki przy Zarzą- dzie Okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego w Opolu, Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury z siedzibą w Nysie, Stowarzyszenie Żywych Poetów w Brzegu oraz Klub Ludzi Pi- szących w Prudniku.
W przeszłości do Oddziału ZLP w Opolu nale- żeli też (a obecnie należy tylko jeden) pisarze zamieszkujący poza województwem opolskim (dwóch z województwa katowickiego i dwóch pisarzy polskich z Zaolzia w Republice Czeskiej; niestety osoby te już nie żyją). Dotychczasowy dorobek pisarski środowiska (dane przybliżone) to co najmniej 700 ory- ginalnych dzieł zwartych i co najmniej kil- kanaście tysięcy adresów bibliograficznych publikacji w prasie, almanachach i na ante- nie radiowej.
W twórczości literackiej środowiska zde- cydowanie i od lat przeważa poezja; prozę i eseistykę oraz reportaż literacki (lub gatun- ki pograniczne) i dramat uprawiało pietna- ście osób, obecnie pięć osób. Jedna osoba zajmuje się tłumaczeniami (z j. angielskiego). Jednak – z kolei – niewielu twórców upra- wia (lub uprawiało) wyłącznie jeden rodzaj czy gatunek literacki. Dorobek ten obejmu- je więc obok poezji i prozy, prozy naukowej o charakterze literackim, eseistyki i krytyki literackiej – reportaż literacki, literaturę fak- tu (i dokumentarną), pamiętnikarstwo, tłu- maczenia z języków obcych i niekiedy na te języki (angielski, czeski, niemiecki, rosyjski, słowacki, węgierski, włoski) oraz szeroko ro- zumianą publicystykę naukową, popularno- naukową, kulturalną, satyrę i groteskę, twór- czość dla dzieci, aforystykę, biografistykę czy wreszcie próby dramaturgiczne.
Twórcy opolscy bywają też (i bywali) anima- torami życia kulturalnego oraz działaczami społecznymi.
Wykonywane przez twórców zawody (dające im źródło utrzymania) są ogromnie zróżni- cowane, a spora część pisarzy to już emery- ci lub renciści. Podobnie zróżnicowane jest wykształcenie, lecz duża grupa (niegdyś) to
kwiecień–czerwiec 2021 LiryDram 161



























































































   161   162   163   164   165