Page 19 - ITReseller_5-6_2015
P. 19
ZDANIEM EKSPERTÓW
MIROSŁAW KARWASZ architekt rozwiązań, IT expert
PLATFORMY KONWERGENTNE TO BARDZO INTERESUJĄCE ROZWIĄZANIA, które cieszą
się dużą popularnością na rynku amerykańskim, niestety są też stosunkowo drogie. Bardzo silną pozycję ma tam Cisco, coraz bardziej zagrażając
HP. Jednak polski rynek rządzi się swoją specyfiką
i chcemy tworzyć rozwiązania we własnym zakresie, często podlegając dyktatowi niskiej ceny. Możemy budować chmurę prywatną w przedsiębiorstwach, korzystając z własnego doświadczenia, również
w doborze odpowiednich narzędzi. Promocja rozwiązań konwergentnych typu all-in-one nie leży zatem w interesie integratorów związanych z różnymi dostawcami.
Ponadto platformy konwergentne to uniwersalne systemy, które nie zawsze można dopasować do specyficznych potrzeb klientów. Innym problemem jest zamknięcie się na jednego dostawcę, który dostarcza całą infrastrukturę łącznie z warstwą programową. W jaki sposób rozbudować taki system, jak go rozwijać? To dylematy, przed którymi wcześniej czy później staną użytkownicy konwergentnych systemów all-in-one.
cego wsparcia oraz szkoleń. Kluczowe staje się również spojrzenie na tego ty- pu infrastrukturę przez pryzmat obsłu- giwanych przez nią aplikacji.
Na co powinni zwracać uwagę mene- dżerowie IT, planując zakup takiego śro- dowiska? Zdaniem IDC powinno to być rozwiązanie, które odnosi się do standar- dowych wzorów dostarczania usług. Ma to fundamentalne zalety: obniża czas ich przygotowania, jak również ogranicza możliwość popełnienia błędów. Musi upraszczać i unifikować monitorowanie, administrowanie bezpieczeństwem i za- rządzanie infrastrukturą za pomocą po- jedynczego, zintegrowanego interfejsu. Ważną cechą jest też możliwość bada- nia wydajności, przewidywania awarii oraz aktywizacji zautomatyzowanych działań, mających im zapobiegać. Istot- nym czynnikiem zmniejszającym obcią- żenie administratorów są narzędzia do automatycznego instalowania popra- wek, jak również wszelkie narzędzia i pa- nele umożliwiające integrację infrastruk- tury konwergentnej z resztą platform, tak aby nowa infrastruktura nie stała się wyspą pośród zwirtualizowanych sys- temów serwerowych. Jeśli te wszystkie wymienione czynniki zostaną wzięte pod uwagę, to – według IDC – można się spodziewać, że inwestycja przyniesie nie tylko obniżenie kosztów operacyj- nych, ale również wymierne podniesie- nie efektywności infrastruktury IT.
Silosy dobre na wsi
IDC Polska uważa, że działy informa- tyczne przedsiębiorstw powoli odcho- dzą od tradycyjnej architektury opar- tej na silosach infrastruktury, aplikacji i dedykowanych zasobów, korzystając z platform zwirtualizowanych, zama- wiając usługi świadczone w modelu chmury, czy też poznając zalety infra- struktury konwergentnej. A te można długo wyliczać. Infrastruktura konwer- gentna redukuje nie tylko liczbę sprzę- tu do niezbędnego minimum. Z regu- ły również kwestię serwisu i wsparcia można załatwić za pomocą jednego te- lefonu, nawet jeśli infrastruktura składa się z elementów dostarczanych przez różnych producentów.
– Ale dla wielu administratorów najbar- dziej istotny jest fakt, że otrzymują zin- tegrowane narzędzie do zarządzania tą infrastrukturą, umożliwiające szyb- kie i zautomatyzowane rozwiązywanie problemów – mówi Smulski. w
nr 5-6 (263-264) • kwiecień 2015
iT Reseller 19
COMTEGRA NIE TYLKO ZAUWAŻA ISTNIENIE PLATFORM KONWERGENTNYCH, ale ma na koncie szereg wdrożeń. Jednym
z przykładów jest 160 systemów UCS Cisco umiejscowionych w dwóch lokalizacjach. To rozwiązanie uruchomiliśmy w 2012 roku. Również pierwszy provider platformy IAAS w Polsce – Linx Telecom – korzysta z platformy konwergentnej zaimplementowanej przez Comtegrę.
Wiem, że przyszłość należy do tego typu
DZIANIS rozwiązań. Takie systemy, jak Vblock czy
PureSystems IBM, wprowadzają pewne zamieszanie na rynku. Stoi za nimi ogromne wsparcie marketingowe, które jednak nie zapewnia odpowiedniego poziomu edukacji technologicznej. W efekcie klienci są przekonani, że zastosowanie struktury all-in-one będzie odpowiedzią na wszystkie ich potrzeby. Niestety często tak nie jest. Dlatego jako integrator, za którym stoi ogromne zaplecze praktyczne, staramy się budować świadomość rynku w obszarze zarówno zalet, jak i ograniczeń gotowych rozwiązań, tak by ostatecznie dobrane rozwiązanie jak najpełniej
spełniało oczekiwania klientów.
KASHKO
dyrektor działu handlowego, Comtegra