Page 31 - ITReseller_5-6_2015
P. 31

» DEBATA
Nowe rozdanie
na rynku
serwerów
Rynek serwerów najtrudniejszy
okres ma już za sobą. Analitycy IDC prognozują, że w bieżącym roku przychody ze sprzedaży tych urządzeń w kanale partnerskim wzrosną
o 2,2 procent. Nie jest to imponujący wzrost, ale klientów na serwery nie powinno zabraknąć. Coraz większe zapotrzebowanie na moce obliczeniowe oraz lawinowy przyrost danych będą stymulatorami tego segmentu rynku. W najbliższym czasie czeka nas ciekawa rywalizacja dostawców sprzętu. Kto zyska, a kto straci?
W dyskusji uczestniczą: MARCIN BOGUSZ, pełnomocnik zarządu ds. zaawansowanych technologii, Action; MACIEJ MACHACZ, Huawei Product Manager, S4E S.A.; WITOLD MARKIEWICZ, wiceprezes NTT System, a ze strony „IT Resellera” Wojciech Urbanek.
WOJCIECH URBANEK: Według glo- balnych prognoz IDC w bieżącym roku wartość sprzedanych serwe- rów w kanale partnerskim wzrośnie o 2,2 procent. Nie jest to imponujący wzrost. Czy w Polsce możemy liczyć na lepszy wynik?
MACIEJ MACHACZ: Zjawisko wirtuali- zacji, będące już obecnie standardem na rynku IT, spowodowało, że zasoby serwerów są wykorzystywane coraz bar- dziej optymalnie. Należy zauważyć, iż ro- sną jednostkowe koszty zakupu serwe- ra. To powoduje, że ilość sprzedawanych urządzeń jest mniejsza, aczkolwiek war- tość rynku wzrasta. Duży wpływ na ry- nek serwerów ma globalizacja, w której wyniku powstaje coraz więcej wielkich centrów danych, gdzie występuje bar- dzo wysoki poziom optymalizacji wy- korzystania sprzętu. Wprawdzie staty- stycznie potrzeby użytkowników rosną, ale ilość sprzedawanego sprzętu nie po- dążą liniowo za popytem na moce ob- liczeniowe. Nasz rynek nie jest również wyznacznikiem tego, co dzieje się na świecie. Globalne dane zafałszowują ob- raz, bowiem wyraźny wzrost sprzedaży występuje na rynkach wschodzących, jak Azja, Afryka czy Bliski Wschód. Z ko- lei w Europie, w tym również Polsce, za- uważamy pewną stagnację.
MARCIN BOGUSZ: Wyniki globalnej sprzedaży serwerów nie odzwiercie- dlają sytuacji w Polsce. Na rynek lokal- ny patrzymy bardziej optymistycznie i spodziewamy się, że w tym roku popyt wzrośnie o 5–8 procent w porównaniu z ubiegłym. Czym to tłumaczyć? W roz- winiętych krajach Europy, a także Sta-
nach Zjednoczonych wiele przedsię- biorstw dokonało już wymiany sprzętu i korzysta z nowoczesnych serwerów. W Polsce sytuacja przedstawia się ina- czej, wiele firm korzysta z przestarza- łych jednostek i rynek nie jest nasycony nowymi systemami.
WITOLD MARKIEWICZ: W ostatnich kilku latach na rynku globalnym poczy- niono duże inwestycje w rozwiązania chmurowe i występuje efekt przeinwe- stowania. Usługi oferowane w modelu cloud nie sprzedają się tak dobrze, jak chcieliby tego usługodawcy. Niechęć potencjalnych klientów wynika przede wszystkim z barier mentalnych. Niemniej sytuacja na polskim rynku jest ciekawsza niż w Europie Zachod- niej czy USA. W związku z tym możemy liczyć na wzrosty powyżej 2 procent. Część użytkowników i ludzi zarządza- jących infrastrukturą dojrzewa i zauwa- ża, że ich obecne rozwiązania są za sła- be, aby poradzić sobie z nowymi wy- zwaniami, lub niedoinwestowane pod względem bezpieczeństwa.
Na jakie kryteria przy wyborze no- wego serwera najczęściej zwracają uwagę klienci? Co jest ważniejsze – cena czy superszybki procesor. Na ile ważna jest energooszczędność systemów?
MACIEJ MACHACZ: Zakup serwe- ra determinuje przede wszystkim ce- na. To ona najczęściej przesądza, na jakie rozwiązanie zdecyduje się klient. Tak naprawdę powtarzalność kompo- nentów zastosowanych w serwerach jest zauważalna – procesory, pamięci,
nr 5-6 (263-264) • kwiecień 2015
iT Reseller 31


































































































   29   30   31   32   33