Page 139 - 25_LiryDram_2019
P. 139
M iriam Cahn: Ja, istota ludzka to w przestrzeni miejskiej, Cahn od samego po-
pierwsza w Polsce monogra cz-
na wystawa szwajcarskiej ar- tystki Miriam Cahn, jednej z najważniejszych i najbardziej uznanych malarek drugiej poło-
wy XX i początku XXI wieku.
Od przeszło czterech dekad artystka daje świadectwo społecznym kon iktom, kryzy- som i stanom wyjątkowym, snując namysł nad współczesną kondycją człowieka oraz sprawczością obrazu malarskiego wobec tematów takich, jak wojna i przemoc, sek- sualność, natura, relacje rodzinne i śmierć. U podstaw bogatej twórczości Cahn, obej- mującej nie tylko malarstwo, ale również rysunek, performans, tekst i lm, leży bez- kompromisowy sprzeciw wobec wszelkich przejawów przemocy, co czyni jej praktykę wyjątkowo aktualną.
Cahn urodziła się w 1949 roku w Bazy- lei w rodzinie żydowskich emigrantów, któ- rzy w okresie międzywojnia na fali nazistow- skich prześladowań opuścili Niemcy i Fran- cję i osiedli w Szwajcarii. Jeszcze w cza- sach studiów w latach 70. artystka włączy- ła się w ruch feministyczny i pokojowy. Swą niezgodę na przemoc i nierówności manife- stowała nie tylko za pośrednictwem działań na polu sztuki – biorąc czynny udział w pro- testach, pisząc petycje czy malując murale
czątku swej aktywności żyje i tworzy, reagu- jąc na otaczającą ją rzeczywistość polityczną. Równolegle rozwijał się jej bezkompromiso- wy język wypowiedzi artystycznej, dla które- go punktem wyjścia było zawsze ciało: ciało jako narzędzie pracy i ciało jako obiekt repre- zentacji wizualnej. Po ukończeniu wydziału gra ki na uczelni Allgemeine Gewerbeschule w Bazylei, Cahn skupiła się przede wszyst- kim na biało-czarnych pracach na papierze, do wykonania których angażowała całe swo- je ciało. Odrzucała tym samym wartościowa- nie rysunku jako szkicu i medium podrzędne- go wobec malarstwa, sytuując go raczej bli- żej performansu. Gest ten stał się punktem wyjścia dla jej późniejszych wielkoformato- wych rysunków węglem, które artystka w ca- łości wykonywała na podłodze, otwierając się na proces i eksperyment. Rejestrując przeka- zy medialne na temat zajść społeczno-poli- tycznych, takich jak wojna w Zatoce Perskiej, kon ikt w byłej Jugosławii czy atak na World Trade Center, przedstawiała wówczas m.in. ikoniczne obrazy okrętów wojennych, miejsc deportacji, broń masowego zniszczenia i inne symbole władzy, kontroli i przemocy.
Za kluczowy dla rozwoju artystycznego Cahn można uznać udział artystki w trzech mię- dzynarodowych wydarzeniach artystycznych:
październik-grudzień 2019 LiryDram 137