Page 9 - iTReseller_listopad-2015
P. 9

» WYWIAD
WIĘCEJ RÓŻNIC NIŻ PODOBIEŃSTW, ALE IDĄ RAZEM
Mobilna ofensywa FancyFon
i Storware
Z Janem Sobieszczańskim – CEO Storware i Bartoszem Leoszewskim – CEO FancyFon rozmawia Wojciech Urbanek
Jan Sobieszczański
Bartosz Leoszewski
Żaden z segmentów rynku IT nie rozwija się tak szybko jak branża mobilna. To prawdziwa wylęgarnia innowacji, a także miejsce, gdzie mogą zaistnieć mniejsi gracze. Tutaj liczy się elastyczność i nomen omen – mobilność.
Często mówi się, że gdzie dwóch Polaków, tam trzy opinie. Takie też wrażenie odniosłem na początku rozmowy z szefami
polskich firm FancyFon i Storware
w Gdańskim Parku Naukowo- Technologicznym. Pierwszy
z producentów opracował platformę FAMOC przeznaczoną do zdalnego zarządzania smartfonami i tabletami, drugi jest twórcą oprogramowania do zabezpieczania i synchronizacji mobilnych danych. Obie firmy śmiało idą do przodu i mają nieposkromione ambicje. Ich wizje nie zawsze są spójne, inaczej patrzą na kwestie ochrony danych, ale razem mogą stworzyć naprawdę ciekawy
tandem. Producenci połączyli swoje oferty. W portfolio FancyFon od niedawna znajduje się Kodo by Fancyfon, czyli backup dołączany do platformy FAMOC, zaś Storware w modelu OEM oferuje rozwiązanie FAMOC by Storware.
FancyFon i Storware to firmy, które zajmują się zarządzaniem i ochroną mobilnych zasobów, ale inaczej pa- trzycie na kwestie bezpieczeństwa.
JAN SOBIESZCZAŃSKI: – Storware myśli przede wszystkim o ochronie da- nych, nasi koledzy z FancyFon skupiają się na kwestiach bezpieczeństwa. Na czym polega ta subtelna różnica? Nas interesują wyłącznie dane, aplikacje odgrywają drugorzędną rolę, przecież zawsze można je ponownie pobrać i skonfigurować. Platforma Storware KODO służy do tworzenia kopii zapa- sowych i odzyskiwania danych prze- znaczonych dla użytkowników korzy- stających z różnorodnej infrastruktury mobilnej. Rozwiązanie dostarcza wielu funkcjonalności typu współdzielenie danych, ale jego głównym zadaniem jest solidna i trwała ochrona danych gromadzonych na urządzeniach prze- nośnych oraz ich przywracanie w mo- mencie całkowitej utraty.
BARTOSZ LEOSZEWSKI: – Tak na- prawdę wszystko, co znajduje się we- wnątrz telefonu, jest ważne. Storware KODO oferuje rozwiązanie pozwalają- ce na odtwarzanie kopii zapasowych
oraz dostęp do plików z różnych urzą- dzeń. To znacznie więcej niż tradycyj- ny backup, gdzie raz dziennie sporzą- dzamy kopię i wrzucamy na dysk ze- wnętrzny. Nie ukrywam jednak, że dla nas pierwszoplanową rolę odgrywają aplikacje, ponieważ decydują o spo- sobie pracy. Administrator może za- równo wymusić pewne zachowania, jak i zapewnić dostęp do określonych funkcjonalności. FAMOC zabezpiecza całość telefonu, począwszy od same- go dysku, jego szyfrowania, poprzez zdefiniowanie polityki, aż po hasła dla użytkowników. System pozwala też na lokalizację terminala, dzięki czemu użytkownik będzie wiedział, czy urzą- dzenie zostało skradzione lub po pro- stu zostało w domu.
JAN SOBIESZCZAŃSKI: – Dane są niezwykle ważne, a firmy, z którymi rozmawiamy, dostarczają nam dzie- siątki przykładów potwierdzających zasadność stosowania KODO. Czę- sto na terminalach są przechowywa- ne bardzo wrażliwe dane, czego naj- lepszym przykładem jest głośna afera związana z piłkarzami Karimem Benze- mą i Mathieu Valbueną. Nawet SMS-y mogą zburzyć niejeden związek czy
nr 17–18 (275–276) • listopad 2015
iT Reseller 9


































































































   7   8   9   10   11